Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Sztuka przemawiania – jak zostać mistrzem przemówień publicznych?

Sztuka przemawiania – jak zostać mistrzem przemówień publicznych?

Każdego dnia prowadzimy rozmaite monologi i dialogi. Rozmawiamy, mówimy, gadamy- artykułujemy tysiące słów na dobę. Czasem bardziej, a czasem mniej logicznie. Zdarza się, że szybko oraz niechlujnie wyrażamy swoje myśli, aby innym razem rozważnie ważyć każde słowo. Kiedy dochodzi do sytuacji, w której przychodzi nam wystąpić publicznie okazuje się, że nagle zapominamy języka w buzi. Nie potrafimy nic z siebie wydusić, a emocje sięgają zenitu. Sztuka przemawiania nie jest jednak wiedzą tajemną i można ją opanować, stosując kilka prostych zasad. Jak zostać mistrzem przemówień? Trzeba nad sobą pracować, najlepiej od zaraz biorąc się do roboty.


Kurs Zostań mistrzem przemówień publicznych

Pozbądź się tremy i zostań mistrzem przemówień! Dowiedz się, co mówić i jak mówić, tak by inni chcieli słuchać! Dowiedz się więcej


Sztuka przemawiania bez stresu

Stres jest nieodłącznym towarzyszem naszych codziennych zadań. Bywa motywujący i mobilizujący, pozytywnie wpływając na osiąganie założonych celów. Niestety w zdecydowanej większości stres staje się czynnikiem paraliżującym lub demotywującym do działania. Ma to swoje negatywne skutki także podczas wystąpień publicznych. I dlatego, aby opanować sztukę przemawiania należy nauczyć się radzić sobie ze stresem. Nie ma uniwersalnej recepty, która rozwiąże problem. Żeby tego dokonać trzeba metodą prób i błędów sprawdzić, co najlepiej nas uspokaja, relaksuje oraz obniża puls, czyli po prostu redukuje poziom stresu. Metod jest naprawdę mnóstwo, ale jest to temat na osobny artykuł.

przemówienie publiczne

Sztuka przemawiania wyraźnego

Żeby inni zrozumieli co mamy im do przekazania musimy zadbać o naszą artykulację. Powinniśmy mówić wyraźnie, płynnie oraz umiarkowanym tempem. Oczywiście zaciekawić publikę, realizując swój cel komunikacyjny. Jednak nikt kto nadmiernie się jąka, sepleni, urywa końcówki wyrazów czy stosuje przerywniki w stylu „eee”, „yyy” nie wzbudzi zaufania, a wręcz po chwili zniechęci słuchaczy. W Internecie znajdziemy ćwiczenia językowe, które poprawią płynność mowy i wyćwiczą aparat mowy przed przemawianiem publicznym. Jeśli zaś sami nie umiemy sobie poradzić z problemem, wówczas udajmy się do specjalisty. Logopeda wskaże nam drogę w jaki sposób opanować własną dykcję i emisję głosu.

przemówienie na auli

Od małych mów do przemów

Jak zostać mistrzem przemówień publicznych? Na pewno nie od razu. Tylko regularne ćwiczenia przyniosą oczekiwane rezultaty. Metodą małych kroków wychodźmy poza strefę komfortu, aby utrzymać poziom stresu w ryzach i nie zniechęcić się już na starcie. Dlatego zacznijmy od krótkich mów w gronie bliskich osób, by z czasem wydłużyć swój przekaz oraz zwiększać liczbę słuchaczy. W ten sposób okiełznamy demony wystąpień publicznych, ucząc się kontrolować siebie przy jednoczesnej obserwacji otoczenia i reakcji ludzi.

przemówienie z prezentacją

Sztuka przemawiania w szczegółach

Także w przypadku wystąpień publicznych diabeł tkwi w szczegółach. Zanim zostaniemy mistrzem przemówień publicznych trzeba dokładnie przemyśleć i zaplanować naszą prezentację. Każdy detal ma znaczenie. Po pierwsze trzeba przygotować tekst przemówienia. Punkt po punkcie rozpisujemy plan wystąpienia, argumenty za i przeciw oraz zapisujemy ewentualnego „asa w rękawie”, który w zależności od charakteru naszej mowy może być np. anegdotą podkreślającą wagę opisywanego przez nas punktu widzenia lub niewygodny dla oponenta fakt z jego życia, czyli element zapadający w pamięć publiczności. Równie istotne są mimika i gestykulacja. Bywa tak, że jeden gest lub grymas twarzy położy nawet najlepiej przygotowane przemówienie publiczne. Ludzie dzięki mowie ciała są w stanie szybko wykryć fałsz czy brak pewności siebie. A stąd już o krok od porażki komunikacyjnej. Dlatego praca przed kamerą bądź ćwiczenia przed lustrem powinny stać się absolutnym „must have”. Nie można ponadto zapomnieć o właściwym ubiorze, odpowiednim do okoliczności. Zwykle będzie to dobrze skrojony garnitur, koszula i krawat. Nieskazitelny wizerunek to kolejna broń w ręku mistrza przemówień publicznych. Dlaczego? Bo jesteśmy wzrokowcami. W końcu nie bez powodu powstało powiedzenie: jak cię widzą, tak cię piszą”.

Kurs Storytelling w biznesie i marketingu

Kurs Storytelling w biznesie i marketingu

Zobacz kurs Arrow
Kurs Techniki perswazji i wywierania wpływu

Kurs Techniki perswazji i wywierania wpływu

Zobacz kurs Arrow
Kurs Techniki negocjacji od podstaw

Kurs Techniki negocjacji od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Mistrz przemówień publicznych - nauka u podstaw

Praktyka w przypadku przemówień publicznych ma kluczowe znaczenie. Jednak bez podstaw merytorycznych próżno upatrywać swoich szans w przestrzeni publicznej. Zewsząd zalewa nas nadmiar informacji, dlatego musimy wiedzieć jak wyróżnić się z tłumu i skupić na sobie uwagę. W osiągnięciu tego celu pomogą nam dwie dziedziny nauki- retoryka oraz erystyka. Pierwsza zajmuje się sztuką pięknego mówienia. To właśnie retoryka odkryje przed nami meandry wystąpień publicznych, pokazując przydatne narzędzia i triki przyciągające uwagę ludzi. Z kolei erystyka podejmuje tematykę prowadzenia sporów. Jest idealną bazą dla wszystkich, którzy chcą dobrze przygotować się do różnego rodzaju debat publicznych. Dzięki erystyce dowiemy się jak nie dać się sprowokować albo nie zostać wpuszczonym na przysłowiową minę. Zatem warto poświęcić trochę czasu, aby zapoznać się z literaturą omawiającą obydwa powyższe zagadnienia. Pozwoli to jeszcze lepiej zrozumieć nam sedno przemówień publicznych, co w połączeniu z innymi wymienionymi wcześniej elementami udanego wystąpienia pozwoli nam z czasem stać się mówcą doskonałym.

mówca w trakcie przemówienia

Opublikowane 22 października 2021 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!