Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zostać Social Media Managerem?

Jak zostać Social Media Managerem?

Przed wielu laty media społecznościowe wkroczyły do naszego życia jako ciekawa forma kontaktu z bliskimi. W niedługim czasie zaczęły również pełnić ważną rolę w realizacji planów biznesowych większości firm. Umiejętne zarządzanie komunikacją za pośrednictwem Facebooka, Instagrama czy YouTube może zadecydować o wielkim sukcesie na rynku, dlatego też dobry social media manager cieszy się wielkim uznaniem ze strony pracodawców. Jak nim zostać?


Kurs Jak zdobywać klientów w social mediach

Naucz się wykorzystywać social media do zdobywania klientów. Dowiedz się, które serwisy społecznościowe będą najskuteczniejsze w Twojej branży i zwiększaj sprzedaż, dzięki social sellingowi. Dowiedz się więcej


social media

Czym zajmuje się social media manager?

Praca w trybie zdalnym, cały dzień spędzony w ulubionych serwisach - to brzmi lekko i przyjemnie. Pozory nieco jednak zwodzą w tym przypadku, ponieważ social media manager ma całkiem długą listę obowiązków, a jego praca ma istotny wpływ na postrzeganie marki przez klientów i potencjalnych klientów. Poza opracowaniem strategii komunikacji w mediach społecznościowych i publikacją planowanych postów osoba na tym stanowisku odpowiada również za:

 • Współpracę z influencerami - musi więc obserwować osoby związane z branżą, nawiązywać z nimi kontakt, ustalać warunki współpracy i upewnić się, że zostały one wypełnione.

 • Analizę konkurencji - śledzenie nowości w ofercie, prowadzonych kampanii i osiąganych wyników. Jest to bardzo ważne zadanie z dużym potencjałem marketingowym, ponieważ uzyskane informacje można wykorzystać w RTM (real time marketing).

 • Wdrażanie i optymalizację płatnych kampanii reklamowych - czyli czuwanie nad tym, aby przeznaczony na reklamę budżet przyniósł pożądane efekty.

 • Utrzymywanie dobrych relacji z fanami - obserwacja komentarzy i udzielanie odpowiedzi to podstawa komunikacji w social mediach. Jednocześnie, jest to zadanie wymagające wyczucia i umiejętności bezkonfliktowego rozwiązywania problemów.

 • Analizę statystyk - na podstawie gromadzonych danych należy typować najbardziej angażujące treści, określić najbardziej korzystny czas na publikacje i interakcje.

 • Śledzenie wątków poruszających temat marki - celem jest zdobywanie informacji o opinii klientów, reakcji na produkt lub wprowadzane nowości, ale też wychwytywanie i gaszenie w zalążku kryzysów wizerunkowych.

 • Udział w wydarzeniach branżowych - informacje o uczestnictwie firmy w targach lub konferencjach są publikowane w social mediach na długo przed faktycznym terminem wydarzenia. SM manager najpierw zapowiada event, po czym zdaje relację z jego przebiegu.

relacje do social media

Jak widać, rozpiętość obowiązków jest dosyć duża, jednak nie zawsze trzeba je wszystkie wykonywać samodzielnie. Często za prężną obsługę mediów społecznościowych odpowiada cały zespół, którym social media manager zarządza.

Social media to nie tylko Facebook

A także nie tylko Instagram! W grupie kanałów komunikacji ze społecznością znajduje się również TikTok, YouTube, Pinterest, LinkedIn i Twitter. Choć prywatnie rzadko utrzymuje się aktywność we wszystkich tych kontach, zawodowo nie można ignorować żadnego z nich. Rezygnacja z wybranego kanału następuje jedynie świadomie i tylko w uzasadnionych przypadkach - na przykład, gdy profil użytkowników platformy daleko odbiega od grupy docelowej marki.

Kurs Influencer marketing - współpraca reklamowa z influencerami od A do Z

Kurs Influencer marketing - współpraca reklamowa z influencerami od A do Z

Zobacz kurs Arrow
Kurs LinkedIn w biznesie - pozyskiwanie klientów i zwiększanie sprzedaży

Kurs LinkedIn w biznesie - pozyskiwanie klientów i zwiększanie sprzedaży

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak prowadzić komunikację w social media i zwiększać sprzedaż

Kurs Jak prowadzić komunikację w social media i zwiększać sprzedaż

Zobacz kurs Arrow

W tym właśnie tkwi rola social media managera, aby analizować dostępne ścieżki kontaktu z fanami i wybierać te, które pozwolą spełniać cele biznesowe. Jeśli więc chcesz zostać “SM ninja”, musisz dogłębnie poznać wszystkie platformy oraz ich użytkowników i śledzić na bieżąco zmieniające się trendy w stylu publikacji treści.

znajomość tik toka w pracy social media managera

Narzędzia w pracy social media managera

Pełna kontrola nad kilkoma, aktywnie rozwijanymi kontami społecznościowymi, bez pomocy narzędzi i automatyzacji byłaby niezwykle trudna. Ponadto, publikowane treści wymagają odpowiedniej oprawy graficznej, a często również audiowizualnej, zatem znajomość co najmniej kilku programów jest tu niezbędna. Czołowe wśród nich, to:

 • Canva - narzędzie w wersji płatnej lub bezpłatnej, pomagające w tworzeniu atrakcyjnych grafik i infografik.
 • Facebook Business Suite - platforma od Facebooka, ułatwiająca zarządzanie kilkoma kontami na Facebooku i Instagramie.
 • Brand24 - narzędzie do monitoringi Internetu i mediow społecznościowych.
 • Facebook Audience Insights – serwis dostarczający danych statystycznych o użytkownikach Facebooka.
 • Sotrender - narzędzie wspomagające zarządzanie social mediami.
 • Google Analytics - serwis odpowiedzialny za gromadzenie i przetwarzanie danych z witryny internetowej.

canva - łatwe tworzenie grafik do social media

Jak zostać social media managerem?

Osoba zainteresowana tym zawodem szybko się zorientuje, że ścieżka edukacji nie jest tu oczywista. Kierunki studiów ściśle związane z social mediami nie istnieją, więc można się ewentualnie zdecydować na studia z marketingu lub marketingu internetowego, jednocześnie uzupełniając wiedzę posiłkując się wybranymi kursami. Korzystne z punktu widzenia wykonywanych obowiązków są też kierunki związane z psychologią, socjologią, filologią lub dziennikarstwem. Choć nie dotyczą bezpośrednio social mediów, kształcą inne cenne umiejętności: lekkie pióro, łatwość w analizie zachowań konsumenckich czy też kreowanie potrzeb zakupowych.

planowanie działań jako social media manager

Wybierając kursy lub szkolenia, warto zwracać uwagę na rozbudowany program, doświadczenie i kwalifikacje prowadzących, a także możliwość uzyskania certyfikatu. Obsługa narzędzi, copywriting, komunikacja, storytelling, kreowanie wizerunku - to absolutna podstawa dla przyszłego social media managera, od której można zacząć swoją przygodę. Uzbrojenie się w solidny zasób wiedzy w tych dziedzinach w zupełności wystarczy, aby rozpocząć pracę w mediach społecznościowych i zacząć zdobywać doświadczenie.

Kurs Storytelling w biznesie i marketingu

Kurs Storytelling w biznesie i marketingu

Zobacz kurs Arrow
Kurs Copywriting - jak tworzyć treści, które sprzedają

Kurs Copywriting - jak tworzyć treści, które sprzedają

Zobacz kurs Arrow
Kurs Canva - grafika online od podstaw

Kurs Canva - grafika online od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 2 maja 2022 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!