Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zrobić dobre zdjęcie portretowe?

Jak zrobić dobre zdjęcie portretowe?

Fotografia to wyjątkowo indywidualna dziedzina sztuki. Czynnik ludzki, subiektywne poczucie estetyki, własny styl i wrażliwość na szczegóły są tutaj najważniejsze, bez względu na rodzaj wykonywanych zdjęć. Fotografia portretowa jest jedną z trudniejszych, gdyż wymaga nie tylko zdolności technicznych, ale przede wszystkim umiejętności pracy z modelem, w taki sposób, by jak najwięcej z niego wydobyć i korzystnie zaprezentować na zdjęciach.


Kurs fotografii dla każdego

Poznaj od podstaw tajniki świadomej i twórczej fotografii Dowiedz się więcej


ciekawe zdjęcie portretowe

Najpopularniejszy rodzaj fotografii

Portret należy do najpopularniejszych tematów fotograficznych. Zdjęcia z tego gatunku powstają z rozmaitych powodów: pamiątki rodzinne, chęć uwiecznienia ważnych wydarzeń, wspomnienia z wakacji, popularne selfie, fotografie członków zespołu w celach marketingowych, czy też konieczność wyrobienia dokumentów. Właściwie każde zdjęcie, którego głównym bohaterem jest człowiek lub kilka osób może zaklasyfikować jako portret. Może więc warto pochylić się nad tym gatunkiem i zapoznać z kilkoma sposobami na podniesienie jakości wykonywanych fotografii? Przedstawiamy 5 prostych technik.

1. Ustawienie sylwetki

Niezwykle ważna kwestia, gdyż niekorzystnym ustawieniem fotografowanej osoby można zepsuć całe zdjęcie, nawet jeśli wszystkie pozostałe aspekty będą działały na jego korzyść. Zniekształcenie sylwetki i nienaturalne pozy to jedne z najczęściej pojawiających się błędów. Zadbaj o to, żeby osoba nie była spięta, bo zazwyczaj przekłada się to na sztywne, pozowane zdjęcie. Często nie mamy pomysłu co zrobić z rękami żeby efekt był naturalny. Najłatwiej po prostu trzymać w nich cokolwiek pasującego do sytuacji, np. kubek, książkę, okulary, czy torebkę. Można też bawić się włosami lub podeprzeć głowę. Pamiętaj, że to po Twojej stronie obiektywu widać efekty na bieżąco. Dawaj wskazówki, koryguj, proponuj rozmaite ustawienia. Nie bój się kombinować i próbować wielu opcji, odnajdziesz w ten sposób te najbardziej korzystne.

Odpowiednie ustawienie sylwetki w fotografii portretowej

2. Gładkie tło

Jeżeli zależy nam, aby portret był wyrazisty, a cała uwaga skupiała się na modelu, należy zadbać o jednolite, niezmącone niczym tło. Pozwoli to mocno wysunąć portret na pierwszy plan oraz wyostrzyć detale, nie rozpraszając zbędnymi rzeczami. Nie musi to oczywiście być gładka ściana. Równie dobrze sprawdzi się naturalna, spokojna sceneria jak łąka czy las, albo stonowany budynek. Istotne jest, żeby wokół fotografowanej osoby nie znajdowały się niepotrzebne przedmioty oraz nie panował bałagan i chaos kolorystyczny.

3. Oświetlenie

W dobrych zdjęciach najważniejsze jest to, jak rozkłada się światło i jaka jest jego intensywność. Zazwyczaj naturalne oświetlenie daje lepsze efekty niż sztuczne, jednak żeby wykonać piękny portret w dziennym świetle należy zwrócić uwagę na kilka niuansów, bowiem nie w każdych warunkach uzyskamy satysfakcjonujące rezultaty. Najistotniejsza zasada to unikanie fotografowania w pełnym słońcu, które daje bardzo ostre światło, bezlitośnie podkreślając wszelkie mankamenty skóry w połączeniu z niekorzystną mimiką i zmarszczonymi brwiami.

Z pewnością zdjęcia wyjdą lepiej w rozproszonym świetle, kiedy słońce choć trochę schowa się za chmurami. Największe szanse na wspaniałe fotografie to tzw. „złota godzina” czyli czas bezpośrednio przed zachodem słońca i o poranku, po wschodzie, kiedy słońce daje piękne, ciepłe i miękkie światło.

oświetlenie w fotografii portretowej

4. Naturalna mina

Bardzo ważny element udanego zdjęcia, o który niekiedy najtrudniej zadbać. Sztuczny, „przyklejony” do twarzy uśmiech, albo zbyt ostre, posępne spojrzenie może zaprzepaścić nawet najlepsze technicznie ujęcia. Jeżeli model/modelka ma problem z naturalnym wyrazem twarzy podczas pozowania, wówczas rolą fotografa jest zaaranżowanie warunków do odpowiedniej miny na portrecie. Można wykorzystać element zaskoczenia lub po prostu ożywić rozmowę, albo zainicjować akcent humorystyczny. W takich momentach jesteśmy w stanie wykrzesać z fotografowanej osoby najbardziej spontaniczne miny, sprawiając, że zdjęcie będzie naturalne i autentyczne.

Fundamenty i teoria fotografii

Fundamenty i teoria fotografii

Zobacz kurs Arrow
Lustrzanka cyfrowa - kurs obsługi

Lustrzanka cyfrowa - kurs obsługi

Zobacz kurs Arrow
Fotomontaż w Photoshopie

Fotomontaż w Photoshopie

Zobacz kurs Arrow

5. Sprzęt i parametry

Używanie niskiej przysłony w fotografii portretowej daje najlepsze efekty. Rozmycie tła wyostrza postać, dzięki czemu uwaga odbiorcy skupia się właśnie na osobie, a nie elementach wokół niej. Warto więc pamiętać o odpowiednich ustawieniach aparatu, zwłaszcza jeśli sesja odbywa się w plenerze. W uzyskaniu dobrego efektu pomoże również obiektyw o dużej ogniskowej i oddalenie osoby fotografowanej od tła. Równie istotną kwestią wpływającą na jakość zdjęcia jest ekspozycja. Automat raczej nie ustawi jej dobrze, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie dokładne zapoznanie się z aparatem i samodzielne ustawianie zarówno ekspozycji, jak również innych parametrów w trybie manualnym.

Wybór sprzętu do fotografii portretowej

Powyższe wskazówki pomogą skrócić drogę do celu, jakim są dobre zdjęcia portretowe. Pamiętajmy jednak, że fotografowanie ludzi, to przede wszystkim sztuka obserwacji modela i nawiązywania relacji. Jeżeli połączymy to ze świadomą pracą, z zachowaniem zasad i reguł, przynajmniej tych podstawowych, możemy być pewni, że nasze zdjęcia błyskawicznie wskoczą na wyższy poziom.


Opublikowane 13 kwietnia 2022 r. w kategorii: Fotografia i wideo


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!