Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zrobić portfolio grafika w 7 krokach

Jak zrobić portfolio grafika w 7 krokach

Projektowanie graficzne jest jedną z tych dziedzin, w których CV nie mówi o kandydacie prawie nic. Z pewnością nie tyle, by móc bez cienia wątpliwości ocenić jego umiejętności. O wiele większą wagę przywiązuje się tu do portfolio, które jest najlepszą wizytówką grafika. Jak je stworzyć krok po kroku? Przeczytaj!


Kurs Kreatywne portfolio - pokaż się z najlepszej strony

Naucz się budować profesjonalne portfolio i zaprezentuj swoje projekty w atrakcyjny sposób. Dowiedz się jak zadbać o swoje CV, wykorzystaj różne formaty portfolio i wyróżnij się w branży kreatywnej. Dowiedz się więcej


przygotowywanie portfolio

Krok #1: Wybierz format swojego portfolio

Nośnik dorobku twórczego należy dopasować do celu, który stawiany jest przed budowanym portfolio. Ponieważ do wyboru jest kilka różnych form, a też i portfolio może służyć różnym celom, prawdopodobnie stworzysz nie jedno, lecz kilka dossier. Najczęściej wybierane sposoby na prezentację swoich projektów to:

Portale dla grafików

Zasada ich działania jest prosta. Po utworzeniu profilu dodajesz pliki prezentujące Twoje prace, które następnie mogą być wyszukiwane przez użytkowników wedle zróżnicowanych kryteriów: rodzaj grafiki, lokalizacja, tematyka, kolorystyka lub zastosowane narzędzia. Projekty są oceniane przez odwiedzających, można również nawiązać kontakt z twórcą, a czasami bezpośrednio w portalu dokonać zakupu. Wśród najpopularniejszych platform warto wymienić Behance, Dribble, Artstation, DeviantArt.

portale do tworzenie portfolio grafika

Własna strona internetowa

Bez najmniejszych przeszkód zbudujesz ją samodzielnie, a co więcej, będzie Cię to kosztować grosze. Możesz skorzystać z takich narzędzi jak WIX lub WordPress, do których znajdziesz wiele kursów i tutoriali. Dzięki nim, krok po kroku, zbudujesz portfolio na własnej domenie. To rozwiązanie (w przeciwieństwie do wspomnianych portali) daje Ci pełną kontrolę nad prezentacją prac i możliwość nadania całości spójnego stylu. Pamiętaj jednak o konieczności optymalizacji obrazów, aby witryna nie traciła na prędkości ładowania!

Druk

Przesłanie linka z adresem strony jest prostym sposobem na szybkie nawiązanie kontaktu, ale trudniej tu się wyróżnić. Jeżeli bardzo Ci zależy na posadzie bądź nowym kliencie, wyślij prezentację swoich umiejętności pocztą. Wachlarz kreatywnych możliwości jest naprawdę szeroki: pocztówka, plakat, katalog, ulotki. Przyznasz, że takie portfolio trudno przeoczyć i zapomnieć?

Plik PDF

Wygodny format do przesłania pocztą elektroniczną lub zamieszczenia na własnej stronie internetowej do pobrania. W tym przypadku również warto zadbać o optymalną wagę pliku, aby nie zajmował niepotrzebnie przestrzeni w skrzynce odbiorcy, a przede wszystkim, aby do tej skrzynki trafił.

wybieranie projektów do portfolio

Video

Prezentacja w formie wideo to efektowny i z całą pewnością niebanalny sposób na prezentację siebie i swojego talentu. Co możesz w ten sposób przekazać odbiorcy? Na przykład opowiedzieć historię, kryjącą się za wybranymi pracami, pokazać swój warsztat lub proces twórczy.

Krok #2: Zbierz projekty i wybierz najlepsze

W tym przypadku zdecydowanie należy się kierować jakością, nie ilością. Ta zasada dotyczy nie tylko początkujących, lecz również doświadczonych grafików. W portfolio powinny się znaleźć jedynie te projekty, które naprawdę uznajesz za dopieszczone i napawające Cię dumą.

Zazwyczaj jednak, bardziej kłopotliwą sytuacją jest niedobór, a nie nadmiar w liczbie zrealizowanych prac. Jak wówczas postąpić? Wyjścia są dwa. Wybierz najlepsze prace o charakterze niekomercyjnym (czyli przygotowane dla własnych potrzeb), a jeśli takich również nie posiadasz, przygotuj je.

Kurs Photoshop CC dla początkujących

Kurs Photoshop CC dla początkujących

Zobacz kurs Arrow
Kurs Illustrator CC od podstaw

Kurs Illustrator CC od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs UX & UI - sztuka użytecznego projektowania

Kurs UX & UI - sztuka użytecznego projektowania

Zobacz kurs Arrow

Krok #3: Podziel prace

Najwygodniejszy, z punktu widzenia odbiorcy, jest podział według typu (logo, wizytówka, do druku, etykiety, identyfikacja wizualna) i medium (rysunek, zdjęcie, grafika). Przemyśl, jakim kluczem będziesz je umieszczać w swoim portfolio - czy w zgodzie z chronologią, branżą klienta, czy może stylistyką?

Krok #4: Przygotuj opisy

Choć najwięcej o umiejętnościach i doświadczeniu powie obraz, warto go uzupełnić opisami. Absolutną podstawą jest umieszczenie informacji o wykorzystanych narzędziach lub technikach. Biegłość w posługiwaniu się topowymi programami, jak Adobe Photoshop, Illustrator, czy InDesign to cenna zaleta, którą warto podkreślić. Dodatkowym atutem będzie wprowadzenie odbiorcy w proces twórczy, na wzór popularnych obecnie case study. Zakreśl kontekst, który kryje się za efektem finalnym - czego oczekiwał zleceniodawca, jakich wskazówek udzielił, co Cię zainspirowało. Do najlepszych prac możesz dołączyć rysunki lub szkice, które powstawały w początkowej fazie realizacji projektu.

tworzenie portfolio graphic designera

Krok #5: Zbierz rekomendacje

Dobre opinie zleceniodawców mają pozytywny wpływ na postrzeganie twórcy i często mogą być tym ostatnim elementem, który zaważy na wyborze Ciebie, a nie Twojego konkurenta. Warto się o nie starać, zaś portfolio to doskonałe miejsce do podzielenia się nimi.

Krok #6: Prezencja

Zaprojektuj portfolio tak, aby prezentowało się spójnie i atrakcyjnie w każdym przygotowywanym formacie. Rozważ wykorzystanie popularnych obecnie mockupów - czyli wizualizacji projektów na nośniku docelowym, np. projekt witryny www przedstawiony na ekranie laptopa lub smartfona, projekt etykiety umieszczony na produkcie, logo umieszczone na wizytówce.

tworzenie portfolio grafika komputerowego

Krok #7: Do dzieła!

Po wykonaniu powyższych kroków nie pozostaje już nic innego, jak tylko zabrać się do pracy. Jeżeli jeszcze nie posiadasz umiejętności lub narzędzi, aby przygotować portfolio we wszystkich dostępnych formatach, nie zniechęcaj się. Zacznij od przygotowania tych, które możesz, a do realizacji kolejnych stopniowo się przygotowuj.


Opublikowane 4 lutego 2022 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!