Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Benefity pracownicze - Jak zwiększyć motywację i zaangażowanie pracowników?

Benefity pracownicze - Jak zwiększyć motywację i zaangażowanie pracowników?

Ten, kto miał okazję współpracować z wykwalifikowanymi, a zarazem zaangażowanymi pracownikami, będzie ich doceniał. Teoretycznie, celem każdej osoby zatrudnionej w firmie jest wykonywanie określonych obowiązków. Doskonale jednak wiemy, że ten sam zakres zadań dwóch pracowników może wykonać w zupełnie innym czasie, prezentując zupełnie inną jakość. Wartością, która ma tu kolosalne znaczenie, jest zaangażowanie i motywacja, a na nie w dużej mierze wpływ ma pracodawca. Jak zwiększyć motywację i zaangażowanie pracowników? Zapraszamy po garść inspirujących i skutecznych pomysłów.

zmotywowany zespół pracowników

Kurs Jak skutecznie motywować i budować zaangażowanie pracowników

Poznaj sprawdzone sposoby na zwiększenie motywacji i zaangażowania pracowników. Spraw, by Twój zespół był bardziej efektywny i pracował na sukces firmy! Dowiedz się więcej


Czy zaangażowanie i motywacja pracownika mają znaczenie?

Pracownik oddany swojej firmie lub zadaniom przynosi korzyści nie tylko pracodawcy, ale też współpracownikom. Wykazuje więcej chęci do podnoszenia kwalifikacji, czuje większą odpowiedzialność za wykonywaną pracę i odczuwa swój wpływ na budowanie wizerunku przedsiębiorstwa. Zaangażowany pracownik wykaże się również większym zrozumieniem, gdy spotka się z niesprzyjającą mu decyzją lub okolicznościami, np. gdy dojdzie do zmiany w terminarzu i zajdzie konieczność pracy w wolnym czasie.

zaangażowanie i motywacja zespołu

Co motywuje do pracy?

Dotychczas w opinii wielu pracodawców jedynym motorem, napędzającym podwładnych, było wynagrodzenie. Nie jest to teza całkowicie chybiona, ale do strzału w dziesiątkę również wiele jej brakuje. Najlepiej jest tu przyjrzeć się liczbom, by zrozumieć, że nie dla wszystkich pracowników praca to jedynie źródło zarobku:

  • 38% pracowników chodzi do pracy, by zarobić pieniądze na niezbędne wydatki, czyli na to, co kupić musi.
  • 13% zarabia na inne wydatki, czyli na to, co kupić chce.
  • 20% ankietowanych odpowiedziało, że kocha to, co robi i odbiera swoją pracę bardziej jako powołanie niż obowiązek.
  • 10% pracuje po to, aby się rozwijać zawodowo i zdobywać nowe umiejętności.
  • 10% chodzi do pracy, ponieważ lubi firmę, w której pracuje.
  • 8% pracuje, ponieważ lubi swoich współpracowników i atmosferę w pracy.


Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © Team


Tak przedstawiają się wyniki badania People Unboxed, przeprowadzonego na 2500 pracownikach. Sumując, motywatory można podzielić na dwie główne grupy - czynniki finansowe i pozafinansowe. Co ciekawe, wartości procentowe dla obydwu grup wypadają bardzo podobnie: praca jest głównie źródłem zarobku dla 51% ankietowanych, zaś pozostała niemal połowa widzi tu również inne wartości.

jakie są motywacje pracowników do pracy?
Źródło grafiki: Raport People Unboxed

Benefity pracownicze

Mając świadomość, że obecnie praca to nie tylko konieczność, podyktowana potrzebą zarobku, łatwiej jest zrozumieć istotę benefitów pracowniczych. Warto w tym miejscu podkreślić, że służbowy laptop czy telefon nie uchodzą już za wyróżnienie, lecz narzędzia, niezbędne do wykonywania pracy. Standardem stało się również zapewnienie pracownikom kawy, herbaty, cukru czy też wody. Jakie zatem benefity pracownicze możesz wprowadzić, aby zwiększyć motywację i zaangażowanie w swoim zespole?

Pakiet opieki medycznej

Coraz częściej firmy decydują się na zapewnienie swoim pracownikom dodatkowej opieki zdrowotnej, ułatwiając tym samym dostęp do lekarzy specjalistów różnych dziedzin. Zakres pakietów jest uzgadniany indywidualnie z pracodawcą, może więc obejmować różne usługi medyczne w różnych zakresach, a za dopłatą można go rozszerzyć na członków najbliższej rodziny pracownika, w tym rodziców. Pewnym minusem jest w tym przypadku ograniczenie wyboru do placówek medycznych, które są dostępne w danej lokalizacji. Pracownicy mniejszych miast, niestety, często nie mogą z takich benefitów skorzystać.

Benefit dla pracownika - pakiet opieki medycznej

Karta sportowa

Doskonała forma wsparcia w aktywnym spędzaniu wolnego czasu i rozwijaniu hobby. Karty obejmują bardzo szeroki wachlarz usług, np. lekcje tańca, pływalnie, siłownie, zajęcia jogi i wiele więcej. Balans pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym to pewny sposób na lepsze samopoczucie i mniej stresu, a tym samym - większe zaangażowanie i motywację do pracy. Podobnie jednak, jak w przypadku pakietów medycznych, pewnym ograniczeniem może tu być lokalizacja firmy lub jej oddziałów. Pracownicy, mieszkający daleko od miasta, często z takich benefitów nie będą mieli możliwości skorzystać.

Kurs Skuteczny menedżer - kluczowe kompetencje

Kurs Skuteczny menedżer - kluczowe kompetencje

Zobacz kurs Arrow
Umiejętności miękkie w pracy zdalnej - budowanie relacji i organizacja pracy

Umiejętności miękkie w pracy zdalnej - budowanie relacji i organizacja pracy

Zobacz kurs Arrow
Kurs Wydajne zarządzanie firmą - automatyzacja i optymalizacja zadań

Kurs Wydajne zarządzanie firmą - automatyzacja i optymalizacja zadań

Zobacz kurs Arrow
Kursy i platformy e-learningowe

Aż 10% pracowników wskazało możliwość rozwoju zawodowego oraz podnoszenie kompetencji jako główny czynnik, motywujący do pracy. Korzyści w tym przypadku są obopólne, zatem po tę formę benefitów pracodawcy sięgają obecnie bardzo chętnie. Co ważne, koszty pakietów nie należą do wygórowanych, a pracownicy zyskują dostęp do setek kursów o bardzo różnorodnej tematyce, egzaminów i możliwości zdobycia certyfikatów. Kursy i platformy e-learningowe stały się popularne zwłaszcza teraz, gdy wielu pracowników pracuje w trybie home office - ponieważ wystarczy tu jedynie dostęp do Internetu, a lokalizacja nie ma najmniejszego znaczenia. Sprawdź naszą ofertę benefitów i zadbaj o rozwój swojego zespołu, zyskując dostęp do prawie 400 kursów w ofercie.


Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © Team


kursy i platformy e-learningowe jako benefit dla pracownika

Kupony i karty podarunkowe

Można je wdrożyć jako okresowe premie lub jako stały dodatek do comiesięcznego wynagrodzenia w określonej kwocie. Jest to stosunkowo elastyczna forma uznania, gdyż kupony dostępne są również w formie kodów rabatowych do wykorzystania w sklepach stacjonarnych oraz online.

System świadczeń socjalnych ma ogromny potencjał w budowaniu zaangażowania wśród pracowników i motywowaniu do pracy. Należy go postrzegać nie jako wydatek, lecz jako inwestycję, która bez cienia wątpliwości się zwróci.


Opublikowane 16 listopada 2021 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!