Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jakie możliwości daje e-learning w pracy zdalnej?

Jakie możliwości daje e-learning w pracy zdalnej?

W ciągu minionych trzech lat rynek pracy zmienił się diametralnie. Pandemia koronawirusa początkowo przyniosła pracodawcom i pracownikom wiele kłopotów. Ostatecznie jednak, zyskaliśmy nowe możliwości - pracę zdalną. Home office to również wyzwanie dla obydwu stron, ale z umiejętnym wykorzystaniem możliwości e-learningu staje się o wiele prostszy. Jak e-learning ułatwia organizację pracy zdalnej?


Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © Team


e-learning czyli nauka online

Onboarding z pomocą platformy LMS

Praca w trybie home office oznacza możliwość wykonywania powierzonych obowiązków zdalnie, z dowolnego miejsca. Definicja ta staje się jednak tylko teorią, gdy nowo zatrudniony pracownik jest zmuszony dojechać do firmy w celu wdrożenia w obowiązki. Jest to pierwsza trudność w efektywnej organizacji pracy zdalnej. Pamiętać trzeba, że tradycyjny onboarding, oparty na przekazywaniu wiedzy na linii pracownik - pracownik, ma wad o wiele więcej.

Narzędzia

W każdej firmie system pracy opiera się na określonej gamie dostępnych narzędzi. Dla jednych najwygodniejszym komunikatorem wideo jest Google Meets, dla innych Skype, a jeszcze inni preferują Zoom. Nie są to bardzo poważne przeszkody w zorganizowaniu onboardingu, lecz z pewnością prowadzą do stresu i straty czasu.

social learning online czyli nauka grupowa przez internet

Czas

O stracie czasu należy też wspomnieć w kontekście osób prowadzących wdrożenie nowych pracowników. 1 godzina prezentacji zorganizowanej w trakcie dnia pracy to w rzeczywiście strata co najmniej 2-3 godzin. W jaki sposób? Po pierwsze, do rozmowy za każdym razem należy się przygotować. Po drugie, pracownik zostaje wybity z rytmu i potrzebuje dodatkowych chwil, aby kontynuować rozpoczętą pracę.

Znużenie

To problem dotykający trenerów, którzy zmuszeni są wielokrotnie powtarzać ten sam materiał. Ze znudzeniem i zmęczeniem zmagają się również pracownicy biorący udział w szkoleniu. Harmonogram pracy jest bowiem dopasowany głównie do dyspozycyjności trenerów, a nierzadko w ciągu jednego dnia konieczne jest odbycie kilku szkoleń z różnych dziedzin.

znudzona kobieta

Rozwiązaniem jest e-learning

Uniwersalnym i efektywnym rozwiązaniem okazały się platformy e-learningowe takie jak strefakursów.pl. W tym przypadku żadna z powyższych trudności nie ma miejsca. Wymagania techniczne są minimalne, przełożeni nie są narażeni na niepotrzebne straty czasu, a szkoleni pracownicy mogą dopasować tempo nauki do swoich możliwości.

nauka online - przyjazna forma zdobywania wiedzy

Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © TeamDopasowana ścieżka rozwoju

Rozproszenie pracowników w kraju, a nawet poza jego granicami, wyklucza tradycyjne metody podnoszenia kompetencji w zespole. W takich warunkach firma nie może zorganizować kursu w siedzibie lub byłoby to wydarzenie bardzo kosztowne.

E-learning nie tylko otwiera nowe możliwości w zdobywaniu wiedzy, ale też w modelowaniu ścieżki kariery w sposób spersonalizowany. Z pomocą platformy LMS manager lub pracownik działu HR dopasuje tematy szkoleń do potrzeb i poziomu wiedzy danego pracownika. Zyskują na tym działaniu obie strony - firma zdobywa sympatię i lojalność, a pracownik szerokie perspektywy rozwoju w kierunku, którym się interesuje.

E-learning to benefit dla wszystkich

Idea e-learningu jest bardzo bliska idei pracy zdalnej. Dostępny o każdej porze, w każdym miejscu. I właśnie dzięki tej właściwości stał się jedną z najpopularniejszych form wynagradzania pozapłacowego. Kurs można rozpocząć niezależnie od lokalizacji, co jest wielką przewagą nad kartami zniżek do obiektów sportowych lub pakietami opieki zdrowotnej.

Pewna aktualizacja wiedzy

W przypadku niektórych stanowisk lub branż aktualna wiedza specjalistyczna jest warunkiem koniecznym. Jako przykład może posłużyć IT, gdzie nowe, lepsze narzędzia często pojawiają się na rynku. Podobnie wygląda też rzeczywistość w marketingu, fotografii, wideo, projektowaniu i wielu innych dziedzinach. Rozsądny manager rozumie, że biegłość w obsłudze narzędzi przekłada się na efekt i czas realizacji. Będzie więc dążyć do utrzymywania kompetencji zespołu na odpowiednim poziomie. Byłoby to bardzo trudne zadanie w przypadku pracowników pracujących zdalnie. Jak bowiem sprawdzić poziom ich wiedzy lub postępy w nauce? Ponownie - odpowiedzią są kursy na platformach LMS.

Pracodawca lub przełożony może tu wybrać jeden z wielu tematów szkoleń, a następnie śledzić progres pracowników. Zwieńczeniem kursu jest egzamin oraz certyfikat imienny.

kobieta podczas nauki

Zdrowa rywalizacja i integracja

Integracja i życzliwa współpraca pomiędzy obcymi sobie ludźmi zawsze były kwestiami problematycznymi. Tryb pracy zdalnej to zjawisko nasilił, ponieważ brakuje tu typowych interakcji biurowych. Warto jest więc poszukiwać metod na jednoczenie osób oddalonych od siebie o dziesiątki lub setki kilometrów. Rozbudowana baza kursów ze swobodnym dostępem pracowników jest tematem rozmów i mostem łączącym różne osobowości. Kursanci wymieniają się opiniami, podsuwają sobie nawzajem szkolenia, które warto zrealizować.

Ciekawym pomysłem jest też zorganizowanie konkursu dla pracowników, opartego na e-learningu. Kto ukończy całą ścieżkę rozwoju? Komu się uda zdobyć 5 certyfikatów w ciągu miesiąca? Kto udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi w egzaminie? Możliwości jest wiele!


Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © TeamOpublikowane 14 grudnia 2022 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!