Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Język PHP – do czego służy i dlaczego warto go poznać

Język PHP – do czego służy i dlaczego warto go poznać

Pośród kilkuset różnych języków programowania dużą popularnością cieszą się m.in. JavaScript, Python, Java, HTML/CSS czy C. Z kolei dla nauki programowania dla dzieci zalecany jest Scratch. Obok nich od wielu lat duży udział w rynku ma PHP. To język programowania kojarzony głównie z budowaniem stron internetowych, ale doskonale nadaje się on również do innych projektów IT (np. aplikacje webowe, platformy sprzedażowe).


Fundamenty programowania w języku PHP 8

Naucz się od podstaw najnowszej wersji języka PHP i zacznij szybko tworzyć wydajne aplikacje back-endowe. Dowiedz się więcej


Język programowania PHP – historia i charakterystyka

PHP to język programowania stworzony w 1994 roku. Twórcą PHP był duńsko-grenlandzki programista Rasmus Lerdorf. Początkowo służył on na użytek prywatny, ale już rok później pojawiła się jego publiczna wersja (1995, Personal Home Page Tools). Co jest kluczowe dla jego popularności i uniwersalności, PHP wykorzystuje wiele wzorców. Między innymi jest to programowanie:

  • imperatywne – program budowany przez wydawanie ciągu poleceń dla komputera;
  • obiektowe – program będący zbiorem porozumiewających się ze sobą obiektów o określonych danych i ze zdolnością do wykonywania na nich różnych operacji;
  • funkcyjne – program będący złożoną funkcją matematyczną.

język php

Oprócz tego jest on proceduralny, refleksyjny, interpretowany, a w końcu również skryptowy. Stąd nie dziwi, że współcześnie jest to jeden z podstawowych języków programowania pośród wszystkich, jakie wykorzystuje się w informatyce. Z pewnością również dlatego, że jest on rozprowadzany w otwartej licencji, bez konieczności ponoszenia opłat. Ma też dobrze rozwiniętą infrastrukturę (biblioteki, frameworki, szeroka międzynarodowa społeczność). Dzięki temu każdy może rozpocząć swoją przygodę z programowaniem PHP.

PHP – język nie tylko do tworzenia stron internetowych

Początkowo PHP służył do zliczania odwiedzin internautów na stronach internetowych, ale szybko zaczął zyskiwać na funkcjonalności. Wszystko dzięki częstym aktualizacjom i dodawaniu nowych funkcji. Obecnie najnowszą wersją wydaną w listopadzie 2020 roku jest PHP 8.

Naturalnym przeznaczeniem języka PHP było budowanie serwerów WWW, aplikacji webowych i stron internetowych. O tym, jak szybko zyskiwał on nowe funkcje i popularność najlepiej świadczą liczby. Już w 1996 roku, a więc niedługo po premierze o PHP oparto przeszło 15 000 serwisów internetowych, co jest doskonałym wynikiem, jak na połowę lat 90. ubiegłego wieku.

programowanie w php

Wraz z rozwojem informatyki PHP stał się dodatkowym narzędziem w rękach programistów, którym nie wystarczały już języki HTML, CSS i JavaScript. Zwłaszcza że w generowaniu stron dawał on też większe możliwości niż popularny wówczas język C. Również dziś PHP najczęściej służy generowaniu kodu stron internetowych w czasie rzeczywistym i jej integracji z bazą danych. Skrypty są tutaj wykonywane po stronie serwera WWW (back-end).

O tym, jak dobry jest to język, świadczy również to, że jest on dziś wykorzystywany przez najpopularniejsze serwisy na świecie (np. Facebook, Wikipedia, Flickr). Korzystają z niego również powszechne systemy zarządzania treścią CMS (np. WordPress, Drupal, Joomla). Służy on więc tworzeniu różnego rodzaju projektów IT – stron internetowych, aplikacji webowych, platform sprzedażowych czy dedykowanych systemów informatycznych. Co więcej, doświadczeni programiści wykonują w nim nawet aplikacje konsolowe czy desktopowe. Również dlatego, że poprzez dostępne frameworki PHP (np. Laravel, CodeIgniter, Symfony, CakePHP, Yii, Zend Framework, Phalcon) programiści zyskują dodatkowe wsparcie, a samo programowanie jest łatwiejsze i szybsze. Łącznie według wielu ankiet i badań udział w rynku PHP w stronach WWW jako języka po stronie serwera przekracza 80 proc.

Kurs PHP - średniozaawansowany

Kurs PHP - średniozaawansowany

Zobacz kurs Arrow
Kurs Laravel od podstaw - programowanie aplikacji w PHP

Kurs Laravel od podstaw - programowanie aplikacji w PHP

Zobacz kurs Arrow
Kurs Symfony 5 - praktyczny projekt od podstaw

Kurs Symfony 5 - praktyczny projekt od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Dlaczego warto nauczyć się programowania PHP?

Jest wiele powodów do rozpoczęcia nauki programowania z wykorzystaniem języka PHP. Oto kilka z nich:

  • Popularność – PHP to najczęściej używany język programowania do tworzenia stron internetowych. Wykorzystuje go nawet przeszło 80 proc. stron WWW.
  • Uniwersalność – PHP służy m.in. generowaniu kodu stron internetowych. Oprócz tego programiści wykorzystują go do tworzenia platform sprzedażowych, dedykowanych systemów informatycznych czy aplikacji webowych.
  • Oszczędność – PHP jest rozwiązaniem typu open source. Nie ma płatnej licencji, bezpłatna jest też większość frameworków i bibliotek. Pozwala to ograniczyć koszty przy tworzeniu stron, aplikacji i innych projektów IT.
  • Bezpieczeństwo – jest on uznawany za bardzo bezpieczny język programowania. Duże znaczenie dla bezpieczeństwa mają wbudowane zabezpieczenia, zapewniające ochronę przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem.
  • Szybkość – PHP działa na dowolnej platformie i przeglądarce internetowej. Jest też łatwy w integracji z innymi językami. Dodatkowo skrypty PHP uruchamiają się znacznie szybciej niż stworzone w konkurencyjnych językach. Sprzyja to szybkości ładowania oraz otwierania apek i stron WWW.
  • Prostota – PHP stał się językiem tak powszechnym dzięki swojej funkcjonalności, ale też prostocie. Jest narzędziem łatwym w przyswojeniu, doskonałym dla początkujących programistów, którzy mogą korzystać z frameworków i ze wsparcia międzynarodowej społeczności. Doświadczony i zaawansowany deweloper może natomiast wykorzystać szereg bardziej złożonych funkcji.

nauka php

Podsumowując, bez wątpienia język programowania PHP ma przed sobą przyszłość. Jest on obecnie tak wszechstronny, że nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach stracił na swojej popularności. Wręcz przeciwnie – funkcjonalność, niskie koszty, bezpieczeństwo, dobra infrastruktura i łatwa składania – to wszystko może mu tylko sprzyjać.

Jest więc wielce prawdopodobne, że programiści PHP będą mogli przebierać w ofertach pracy. Same zarobki na tym stanowisku również są akceptowalne, zwłaszcza że programować można zdalnie w domu w trybie home office. Jak wskazują dane (za wynagrodzenia.pl), średnio młodszy specjalista na stanowisku programisty PHP zarabia ok. 4800 zł brutto, specjalista – ok. 6600 zł brutto, a starszy specjalista – ok. 9700 zł brutto.

Fundamenty PHP - Level 1

Fundamenty PHP
- Level 1

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty PHP - Level 2

Fundamenty PHP
- Level 2

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty PHP - Level 3

Fundamenty PHP
- Level 3

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 26 lutego 2022 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!