Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Język R - do czego służy i jak go opanować?

Język R - do czego służy i jak go opanować?

Choć pierwsza stabilna wersja języka R ujrzała światło dzienne już ponad 20 lat temu, prawdziwą popularność zyskuje on dopiero teraz. Ciągle rosnące zainteresowanie statystyką i analizą danych sprawiają, że znaczenie języka R stale wzrasta. Do czego służy język R? Czy jest trudny do nauki i jakie perspektywy zawodowe daje jego znajomość? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.


Kurs Język R od podstaw - analiza i wizualizacja danych

Opanuj programowanie w języku R i dowiedz się jak wykorzystywać go efektywnie w pracy z danymi. Naucz się tworzyć zestawienia danych, zaawansowane statystyki i czytelne wykresy. Dowiedz się więcej


Praca na danych w języku R

Język R - Podstawowe informacje

Język R jest interpretowanym językiem programowania. To znaczy, że jest wczytywany, następnie interpretowany przez interpreter i dopiero wykonywany. Jest stosowany w dziedzinach związanych ze statystyką i analizą danych. Na co dzień wykorzystują go największe światowe korporacje takie jak Google, Facebook, LinkedIn, Pfizer i nie tylko. Pozwala na importowanie danych z plików o różnych formatach m.in. CSV, SQL czy arkuszy Excela. Język R umożliwia również wizualizację danych i wykorzystanie wielu typów wykresów.

Jedną z największych zalet języka R są ogromne zasoby bibliotek i pakietów. Zawierają one gotowe funkcje przydatne do wykonywania obliczeń, czy prowadzenia analiz statystycznych. Gdyby ogromna baza gotowych rozwiązań okazała się niewystarczająca, użytkownicy języka R mogą skorzystać z typowych “oręży” programisty, takich jak pętle, funkcje, czy instrukcje warunkowe.

Praca w języku R

Zastosowania języka R

Język R może być wykorzystywany w większości dziedzin związanych z analizą danych. Świetnie poradzi sobie również z uczeniem maszynowym. Oto kilka przykładów zastosowania języka R:

 • data science
 • business intelligence
 • biostatystyka
 • bioinformatyka
 • machine learning
 • statystyka i analiza danych
 • badania naukowe

Czy warto nauczyć się języka R?

Praktyczna znajomość języka R jest często wymagana na stanowiskach związanych z analizą danych. Jego opanowanie może być idealnym wstępem do niezwykle ciekawej i udanej kariery zawodowej.

Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów od analizy danych sprawia, że błyskawicznie rosną również ich zarobki. Przyjrzymy się np. stanowisku Data Scientist. Według danych portalu wynagrodzenia.pl, mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 9650 zł brutto (styczeń 2022). Wydaje się też niemal pewne, że liczba ta w najbliższym czasie jeszcze wzrośnie.

wizualizacja danych w języku R - różne typy wykresów

Jak nauczyć się języka R?

Jeżeli masz już doświadczenie w programowaniu możesz skorzystać z dokumentacji języka R, jednak ze względu na ogromną ilość szczegółów i mało przystępną formę, nie jest to zbyt dobre rozwiązanie dla początkujących.

Lepszym pomysłem, z którego korzystają zarówno osoby całkowicie zielone, jak i doświadczeni programiści, może być wykorzystanie materiałów i kursów w formie wideo. Jeżeli chciałbyś zacząć przygodę z językiem R możesz to zrobić z pomocą kursu Język R od podstaw - analiza i wizualizacja danych.

Co da Ci Kurs Język R od podstaw - analiza i wizualizacja danych?

 • Zobaczysz jak zainstalować i skonfigurować język R i środowisko RStudio
 • Nauczysz się importować dane w różnych formatach i eksportować je
 • Opanujesz podstawy analizy danych w języku R
 • Zobaczysz jak tworzyć własne funkcje oraz używać pętli i instrukcji warunkowych
 • Nauczysz się tworzyć zaawansowane statystyki i czytelne wykresySzkolenie prowadzi Piotr Szulc, doświadczony statystyk z tytułem doktora uzyskanym na PWr. Autor szkolenia współpracował z Uniwersytetem Stanforda, zajmując się zastosowaniami modeli regresji na danych genetycznych. Poza tym zajmuje się również prowadzeniem szkoleń z analizy danych i uczenia maszynowego.


Kurs Język R od podstaw - analiza i wizualizacja danych

Opanuj programowanie w języku R i dowiedz się jak wykorzystywać go efektywnie w pracy z danymi. Naucz się tworzyć zestawienia danych, zaawansowane statystyki i czytelne wykresy. Dowiedz się więcejOpublikowane 20 czerwca 2022 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!