Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Kim jest i ile zarabia administrator systemów?

Kim jest i ile zarabia administrator systemów?

Potocznie nazywany informatykiem i mylnie kojarzony jedynie z drukarkami i aktualizacjami Windowsa. Potrzebny w każdej firmie, choć nie w każdej takie stanowisko istnieje. Kim jest administrator systemów i ile zarabia? Odpowiadamy.


Kurs Microsoft Windows Server dla początkujących

Praktyczny poradnik dla każdego administratora Windows Server. Opanuj od podstaw wszystko czego potrzebujesz do sprawnego zarządzania serwerami. Dowiedz się więcej


praca administratora systemów

Czym się zajmuje administrator systemów?

Zarówno pojęcie administrowania, jak i systemów, jest w tym przypadku bardzo szerokie. Systemem jest bowiem dedykowany software (oprogramowanie), na którym pracują pracownicy firmy, ale systemem jest też baza danych lub infrastruktura informatyczna w szkole. Dlatego też, zakres obowiązków administratora systemów może się różnić w zależności od firmy i narzędzi, z których ta firma korzysta. Pomimo tak dużej różnorodności, możemy wskazać kilka cech wspólnych wszystkich adminów:

  • Utrzymywanie systemów - a więc dbanie o ciągłość optymalizacji i aktualizacje oraz dopilnowanie, aby wprowadzany update (aktualizacja) nie kolidował z elementami systemu. Admin jest odpowiedzialny również za tworzenie i przechowywanie dokumentacji, umożliwiającej lub ułatwiającej użytkowanie systemu.

  • Monitoring sprawności systemu - regularne wykonywanie kopii zapasowych, czuwanie nad pełną wydajnością i zapobieganie awariom.

  • Wsparcie użytkowników systemu - tworzenie nowych kont użytkowników według przyjętego klucza, nadawanie użytkownikom uprawnień, rozwiązywanie bieżących problemów.

  • Rozwój systemu - w technologiach teleinformatycznych zmiany następują prężnie i rolą administratora jest ich śledzenie. Proponowanie ulepszeń, wybieranie nowocześniejszych rozwiązań, poprawianie wydajności - to również zadania dla admina.

konfiguracja serwera przez administratora systemów

Specyfika pracy administratora sprawia, że większość osób w firmie ma z nim kontakt jedynie wówczas, gdy potrzebuje pomocy w rozwiązaniu problemu. Zagubione hasło do laptopa, zawieszony system, brak drukarki lub skanera na liście urządzeń - takie pożary między innymi gasi admin. Nie oznacza to jednak, że podobne zadania wypełniają mu cały dzień. Po podłączeniu drukarki konfiguruje serwer, a tu potrzeba już nieco bardziej zaawansowanej wiedzy.

Umiejętności administratora systemów

Oczekiwania pracodawców mogą być bardzo zróżnicowane w zależności od potrzeb i systemów wykorzystywanych w firmie. Jakie umiejętności mogą przydać się najbardziej?

Dobra znajomość systemu Windows

Nie chodzi jednak jedynie o doskonale wszystkim znany system operacyjny na komputery i laptopy, lecz szeroko pojęte narzędzia administracyjne. Mile widziana tu jest między innymi obsługa PowerShell, czyli programu służącego do automatyzacji zadań. Windows jest również jednym z możliwych systemów zarządzania serwerami, a to jedno z najważniejszych zadań admina. Tym samym, bez znajomości Windows Server trudno byłoby się obyć w tym zawodzie. Na samym końcu systemów Windows warto wspomnieć również o Active Directory, który w ofertach pracy również się pojawia.

znajomość systemów informatycznych

Dobra znajomość systemu Linux

Analogicznie do omówionego powyżej Windowsa, Linux jest powszechnie wykorzystywany w administrowaniu systemami komputerowymi i serwerami. Nie zawsze konieczna jest jego zaawansowana znajomość, ale podstawy to absolutne minimum. Zdarza się jednak i tak, że to właśnie Linux jest bazowym środowiskiem pracy systemów w firmie, więc mimo wszystko warto się w tej dziedzinie rozwijać. Najczęściej wśród stawianych wymagań pojawiają się dystrybucje RedHat i CentOS oraz Ubuntu.

Pakiet Microsoft Office

Pomimo tego, że na rynku są obecne pozycje konkurencyjne, MS Office nadal jest liderem wśród aplikacji biurowych. Pakiet nie jest dostępny w formie oprogramowania do instalacji na urządzeniu, jednak konieczne jest uzyskanie dostępu do licencjonowanego konta i tutaj właśnie spoczywa odpowiedzialność admina.

Zaawansowana administracja systemem Linux

Zaawansowana administracja systemem Linux

Zobacz kurs Arrow
Kurs PowerShell dla administratora Windows

Kurs PowerShell dla administratora Windows

Zobacz kurs Arrow
Kurs Active Directory dla administratora systemu

Kurs Active Directory dla administratora systemu

Zobacz kurs Arrow
Bazy danych

Na czele znajdują się tu bazy relacyjne, a wśród nich MySQL i Oracle, ale bazy NoSQL również warto poznawać. Znajomości baz danych oczekuje się zazwyczaj w zakresie administracji, diagnozowania problemów, instalacji patchy lub przygotowywania hostów.

znajomość baz danych w pracy administratora systemów

Sieci komputerowe

Admin powinien znać zasady działania najpopularniejszych urządzeń sieciowych, a także potrafić je konfigurować. Ponadto, obowiązkowo trzeba się wykazywać takimi umiejętnościami, jak tworzenie bezpiecznych i szybkich sieci WiFi, przekierowania portów i DMZ, czy też konfiguracja routera.

Rozwiązania chmurowe

A wśród nich oczywiście Azure i AWS jako absolutni przodownicy w tej dziedzinie.

Ile zarabia administrator systemów?

Jak łatwo się można domyślić, duża rozpiętość obowiązków wiąże się z dużym zróżnicowaniem wynagrodzeń. Dodatkowym czynnikiem, który znacząco wpływa na oferowane przez pracodawców stawki, jest też lokalizacja przedsiębiorstwa. Przyglądając się jednak badaniom rynku, można wyciągnąć następującą średnią:

  • Młodszy specjalista / Junior: Rozpoczynający karierę w tym zawodzie może liczyć na pensję wynoszącą średnio 4000 zł netto, w przypadku zawarcia umowy o pracę.
  • Specjalista / Regular: Wraz z pierwszym awansem stawka wynagrodzenia wzrasta do przedziału 5000 - 6000 zł netto.
  • Starszy specjalista / Senior: W zależności od lokalizacji i formy zawartej współpracy, senior może się spodziewać miesięcznej pensji w kwocie od 4800 do 8000 zł netto.

Praca administratora systemów

Opublikowane 5 maja 2022 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!