Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Kompetencje przyszłości - czego warto się uczyć?

Kompetencje przyszłości - czego warto się uczyć?

Rynek pracy zmienia się dynamicznie już od wielu lat. Niektóre zawody i funkcje znikają lub stają się niszowe. Pojawiają się za to inne, zupełnie nieznane jeszcze kilkanaście lat temu. Operator drona, blogger, specjalista Google Ads, czy analityk ds. kryptowalut to tylko kilka przykładowych zawodów, o których jeszcze nie tak dawno mało kto słyszał.


Kurs Techniki efektywnego uczenia się

Dowiedz się jak uczyć się efektywnie, szybciej przyswajać wiedzę i zapamiętywać informacje na dłużej. Poznaj sprawdzone sposoby na zwiększenie motywacji i koncentracji. Dowiedz się więcej


Zmieniająca się sytuacja = nowe możliwości

Nie ulega wątpliwości, że osoby, które chcą czuć się pewnie i bezpiecznie w obecnych realiach muszą być elastyczne, otwarte na nowe wyzwania i konieczność ciągłego rozwoju. Żeby z powodzeniem prowadzić własny biznes, czy też być pożądanym i dobrze wynagradzanym pracownikiem, trzeba systematycznie podnosić swoje kwalifikacje i umieć dostosowywać się do coraz częściej pojawiających się zmian. Nie wystarczy już – jak kilkadziesiąt lat temu – ukończenie jednego kierunku studiów lub szkoły i bazowanie na tej wiedzy przez całe życie zawodowe.

umiejętności i kompetencje przyszłości

Co warto umieć?

W obecnych czasach istnieje szeroki wachlarz kompetencji przydatnych na tle społecznym, technicznym i poznawczym. Oto szczególnie wartościowe umiejętności, które pozwolą sprawnie poruszać się w tych trzech kluczowych obszarach:

Języki obce

Powiedzenie, że świat stał się globalną wioską dokładnie odzwierciedla dzisiejsze realia. Komunikacja internetowa daje niemal nieograniczone możliwości pracy w wielokulturowych, globalnych środowiskach. Jedyną barierę może stanowić język. Komunikatywna, najlepiej biegła znajomość angielskiego, to jedna z bazowych umiejętności. Jest to język traktowany jako międzynarodowy, a sprawne posługiwanie się nim otwiera szerokie perspektywy. Warto też oczywiście znać inne języki, także te niszowe i mało popularne. Istnieje wówczas możliwość nawiązania współpracy z firmą, która posiada kontrahentów akurat w danym kraju i potrzebuje w swoim zespole osób odpowiedzialnych za kontakt z nimi. Znając biegle chociaż jeden język można także podejmować dodatkowe zlecenia w wolnej chwili. Korepetycje, rozmowy online z osobami uczącymi się, drobne tłumaczenia. Opcji w tym wypadku jest naprawdę sporo.

języki obce jako kluczowa umiejętność

Współpraca z ludźmi, komunikacja

Obecnie istnieje niewiele stanowisk, na których jedna osoba jest sterem, żaglem i okrętem. Żyjemy w społeczeństwie i zwłaszcza w kwestiach zawodowych musimy się w nim odnajdować. Szeroko pojęte umiejętności miękkie, z komunikacją na czele są niezwykle istotne. Nawet wartościowe kompetencje techniczne mogą nie wystarczyć, jeśli dana osoba nie potrafi współpracować i skutecznie porozumiewać się z otoczeniem. Ludzie, którzy bez problemu adaptują się w różnych środowiskach, są otwarci, kontaktowi i godni zaufania znaczniej szybciej zjednują sobie sympatię innych. A to z kolei bardzo cenny zasób zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Krytyczne i logiczne myślenie

W dobie tzw. „szumu informacyjnego” osoba, która potrafi odróżniać fakty od opinii, ma dystans do wszechobecnych informacji i newsów, nie boi się podważać utartych przekonań, do tego posługuje się racjonalnymi argumentami, jest na wagę złota. Niestety logika nie zawsze idzie w parze z wykształceniem, dlatego umiejętność logicznego rozumowanie i chłodnej analizy zyskuje na wartości.

umiejętność logicznego i krytycznego myślenia

Umiejętności cyfrowe

Świat pędzi do przodu każdego dnia. Współczesny przedsiębiorca lub dobry pracownik powinien za tym rozwojem nadążać. Fakt, że ilość nowinek technologicznych jest ogromna i może przytłaczać. Idzie to jednak w parze z przystępnymi formami zdobywania wiedzy. Nowoczesne media – infografiki, podcasty, filmy, kursy online to kopalnia wiedzy, którą warto stopniowo przyswajać. W rzeczywistości tylko ci, którzy rozumieją otaczający świat, są w stanie z powodzeniem się w nim odnaleźć.

Umiejętności miękkie w pracy zdalnej - budowanie relacji i organizacja pracy

Umiejętności miękkie w pracy zdalnej - budowanie relacji i organizacja pracy

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak skutecznie planować i realizować cele

Kurs Jak skutecznie planować i realizować cele

Zobacz kurs Arrow
Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Zobacz kurs Arrow
Proaktywność i umiejętność rozwiązywania problemów

Ludzie, którzy chcą dobrze radzić sobie w życiu muszą wziąć za nie odpowiedzialność, nie wchodzić w rolę ofiary, która na nic nie ma wpływu, a przede wszystkim myśleć w kategorii rozwiązań, zamiast problemów. Oczywiście problemy są nieodłączoną częścią życia każdego z nas, dlatego tak ważna jest zdolność radzenia sobie z nimi. Podzielenie komplikacji na czynniki pierwsze, analiza sytuacji, planowanie i wdrażanie rozwiązań to niezwykle wartościowa umiejętność. Dodatkowo pokonywanie trudności rozwija przy okazji odporność na stres, kreatywność, zdolności analityczne oraz wiele innych przydatnych cech.

umiejętność rozwiązywania problemów

Rozwój w zgodzie ze sobą

Wymienione powyżej kompetencje przyszłości, są jednymi z najbardziej uniwersalnych. Ich rozwój niesie za sobą wiele korzyści, nie tylko na płaszczyźnie zawodowej, ale także prywatnej. Inwestycja w siebie i swoje zdolności to najlepszy prezent jaki można sobie podarować. Ogrom możliwości czasem jednak powoduje chaos i niepewność jaką drogę obrać. Żeby ułatwić sobie decyzję warto śledzić rynek pracy, czytać branżowe portale, rozmawiać z ludźmi i analizować trendy. Pamiętajmy jednocześnie, że każdy z nas ma inne predyspozycje, doświadczenia, plany i marzenia. I to właśnie one powinny być głównym wyznacznikiem kierunku, w którym chcemy podążać.


Opublikowane 25 maja 2022 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!