Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Kursy online a programowanie. Czy warto kupować kursy programowania?

Kursy online a programowanie. Czy warto kupować kursy programowania?

Kursy programowania są jedną z pierwszych myśli, gdy szuka się sposobu na przebranżowienie lub zdobycie zawodu i wejście do świata IT. Łatwy dostęp i atrakcyjna cena kuszą, ale czy jest to wydatek, który ma sens? Czy kurs online rzeczywiście jest dobrym wyborem, jeśli chcesz się czegoś nauczyć?


Fundamenty programowania

Jak łatwo opanować sztukę programowania Dowiedz się więcej


Nauka programowania z kursów online - różne języki

Programowanie dziś

Rozważania warto zacząć od choćby krótkiej analizy współczesnej branży IT. To tutaj bowiem w ostatnich latach zmiany zachodzą lawinowo i nieodwracalnie. Co się zmienia? Niemal wszystko. Począwszy od stosowanych narzędzi, na językach programowania kończąc. Powstają nowe aplikacje i programy, służące optymalizacji kodu, biblioteki, frameworki i systemy zarządzania projektami. Dobór języków również się zmienia, wraz z zapotrzebowaniem na określone funkcjonalności na rynku.

Jak to wpływa na środowisko programistyczne? Rozwój i edukacja stały się nieodzownym elementem tej branży. Dawno już minęły czasy, gdy wykonywało się przez kilka lat podobną pracę w tym samym systemie. Będąc specjalistą w jednej dziedzinie, nadal musisz się dokształcać w innych obszarach. Znajomość jednego języka programowania nie wystarcza, ponieważ każdy projekt zawiera w sobie ich co najmniej kilka. Jeżeli zamkniesz się w wąskiej specjalizacji, szybko przestaniesz być atrakcyjnym kandydatem na oferowane stanowiska.

Kobieta ucząca się programować z kursu online

Studia na kierunku informatyki

Wiele osób nadal żyje w dość już przestarzałym przekonaniu, że jedynie dyplom poświadczający ukończenie studiów ma wartość na rynku pracy. Z pewnością, nie jest to dokument bezwartościowy, ale też nie bilet pierwszeństwa w procesie rekrutacyjnym. Uczelnie nie są w stanie dotrzymywać kroku postępującym zmianom, które stały się zbyt dynamiczne, by móc dopasować do nich program nauczania. W rezultacie, zanim ukończysz studia i zdobędziesz upragniony dyplom, spore zasoby Twojej wiedzy mogą być nieaktualne. Wiele czasu tracisz tu też na naukę zagadnień, które poznasz jedynie pobieżnie, a potem i tak zechcesz się dokształcić w ich kierunku.

Fundamenty programowania w Python

Fundamenty programowania w Python

Zobacz kurs Arrow
Kurs JavaScript od podstaw

Kurs JavaScript od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs JAVA dla zielonych

Kurs JAVA dla zielonych

Zobacz kurs Arrow

Nie zapominajmy też, że studia to opcja dla tych, którzy mają na nie czas. W przypadku zmiany branży mogą być nieosiągalne z uwagi na czas (dzienne) lub czas i koszty (zaoczne).

Sumując, posiadanie określonego dokumentu nie jest wystarczającym argumentem na to, aby otrzymać dobrą pracę. Pracodawcy nie przykładają już tak dużej wagi do edukacji, bardziej skupiając się na umiejętnościach praktycznych. Te z kolei możesz udowodnić jedynie poprzez przedstawienie konkretnych projektów, które samodzielnie wykonałeś.

Nauka HTML z kursem online

Kursy programowania - dlaczego warto?

Kursy programowania online są rozwiązaniem dobrym tak dla nowicjuszy, jak i aktywnych zawodowo programistów. Dzięki swojej formie są w stanie zaspokoić wiele potrzeb edukacyjnych różnorodnych odbiorców:

  • Uczą od podstaw programowania w dowolnie wybranym języku. Przy okazji zapewniają też wiedzę o dobrych praktykach i wskazówkach od praktykujących programistów.

  • Powstają w szybkiej odpowiedzi na postępujące zmiany, dzięki czemu dostarczają aktualnej wiedzy.

  • Skupiają się na określonych zagadnieniach, z których sam wybierasz, które Cię interesuje. W ten sposób możesz się rozwijać w obranym kierunku, nie tracąc czasu na obszary, które Cię nie interesują.

  • Masz wybór pomiędzy kursami podstawowymi i zaawansowanymi. Zyskujesz w ten sposób możliwość opanowania i utrwalenia materiału na poziomie początkującym, po czym (jeśli zechcesz) możesz kontynuować naukę wskakując na wyższy poziom.

  • Umożliwiają uzupełnianie i aktualizowanie posiadanej wiedzy. Z tego właśnie względu programiści również korzystają z kursów, doszkalając się wedle indywidualnych potrzeb.

  • Przystępujesz do nauki, kiedy masz na to czas. Kurs możesz odbyć tyle razy, ile potrzebujesz - cały lub w wybranych segmentach.

Mężczyzna podczas nauki programowania ze szkolenia online

Czy można zostać programistą po kursie online?

Możemy już sobie odpowiedzieć na pytanie: czy taki kurs jest w stanie skutecznie przygotować Cię do zmiany lub uzyskania zawodu? Prawdopodobnie nie w każdym zawodzie zdał by egzamin, jednak w przypadku programowania jest zdecydowanie dobrym wyborem. W tej dziedzinie bowiem ogromną rolę odgrywają Twoje zaangażowanie i samodyscyplina. Kurs programowania dostarcza uczestnikowi nie tylko solidnej wiedzy teoretycznej, ale również praktycznych umiejętności, które stanowią fundament w branży IT.

Skuteczność takiego kursu opiera się na zasadzie nauki przez praktykę, gdzie zdobyta teoria zostaje od razu przekładana na konkretną działalność praktyczną. Zajęcia obejmują szereg rzetelnych informacji, a także praktycznych wskazówek, które uczestnik musi samodzielnie przećwiczyć, co stanowi kluczowy element nauki w programowaniu.

Nauka programowania z kursów wideo

I właśnie ta samodzielność w ćwiczeniach praktycznych ma znaczenie kluczowe. Indywidualne wysiłki uczestnika, jego chęć do doskonalenia umiejętności i rozwiązywania problemów przekładają się na osiągane efekty. Efekty te, z kolei, są decydujące dla sukcesu w branży programistycznej. W świecie kodowania liczy się nie tylko wiedza teoretyczna, ale również umiejętność efektywnego zastosowania jej w praktyce.


Opublikowane 27 lutego 2024 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!