Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Łatwe tworzenie aplikacji na Androida

Łatwe tworzenie aplikacji na Androida

Niezwykła popularność Androida sprawia, że wiele osób myśli o tworzeniu aplikacji dla tego systemu. Motywacje są różne: niektórzy traktują to jako sposób na ewentualną karierę zawodową, inni z kolei mają od dawna jakiś pomysł na swoją własną aplikację i chcą go po prostu w końcu zrealizować. Niezależnie od tego czym się kierujesz umiejętność tworzenia aplikacji mobilnych jest z pewnością jedną z bardziej przydatnych w dzisiejszym świecie.


Tworzenie aplikacji na Androida dla nieprogramistów
4.9
star star star star star
(56 ocen)

Naucz się tworzyć aplikacje na Androida w ciągu kilku godzin! Dowiedz się więcej


Jak tworzymy aplikacje Android


Niestety tworzenie aplikacji na Android (i jakikolwiek inny system) nie jest łatwe, zwłaszcza dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w tym temacie. W praktyce jest to zadanie typowo programistyczne, które wymaga dobrej znajomości obiektowego języka JAVA. Poza językiem programowania tworzenie aplikacji wymaga także dobrej znajomości technicznych aspektów Androida oraz przygotowania do pracy złożonego ekosystemu różnych narzędzi. Jeśli znasz podstawy programowania i kojarzysz pewne kluczowe koncepcje to Twój start będzie dużo łatwiejszy. Co jednak można zrobić jeśli bardzo chcesz tworzyć aplikacje, a nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z programowaniem?


android java

Rozwiązanie – App Inventor


W takiej sytuacji na ratunek przyjdzie świetne narzędzie App Inventor, za pomocą którego możesz łatwo rozpocząć przygodę z aplikacjami Androida – i to bez konieczności pisania jakiegokolwiek kodu! App Inventor stworzony został kilka lat temu przez Google właśnie z myślą o takich osobach jak Ty. Jego główna idea opiera się na użyciu gotowych komponentów oraz bloków, z których niczym z klocków, możesz składać swoją aplikację. Nie tylko możesz łatwo zbudować kompletny interfejs ze wszystkimi elementami ale różwnież możesz dodać w łatwy sposób przeróżne funkcjonalności. A wszystko to bez konieczności używania jakiegokolwiek języka programowania. App Inventor jest obecnie rozwijany przez Massachusetts Institute of Technology i można go znaleźć pod następującym adresem:


http://appinventor.mit.edu/explore/

Jak rozpocząć pracę?


App Inventor jest narzędziem online – aby zacząć tworzenie aplikacji musisz po prostu otworzyć go w przeglądarce. W praktyce do korzystania z tego narzędzia będziesz potrzebował darmowego konta Google. Jeśli masz już konto to wystarczy się zalogować, przejść do ww. strony i kliknąć na przycisku „Create apps!”. I to tyle! Od tego momentu już możesz tworzyć własne aplikacje!


app inventor

Jak korzystać z App Inventor?


Korzystanie z App Inventor jest naprawdę proste i nie powinno sprawić nikomu problemu. Pierwsza rzecz jaką musisz zrobić to stworzyć nowy projekt podając jego nazwę. Po chwili zostaniesz przekierowany do głównego okna edytora. Do swojej dyspozycji masz dwa tryby pracy: Designer – tutaj tworzysz interfejs aplikacji dodając do niego gotowe komponenty. Blocks – w tym trybie używasz bloków, które tworzą logikę oraz dodają funkcjonalność do Twoich aplikacji. W praktyce używanie obydwu trybów jest naprawdę proste. Wystarczy złapać element, którego chcemy użyć i przeciągnąć go we wskazane miejsce. App Inventor jest na tyle inteligentny, że pozwoli Ci połączyć tylko te elementy, które do siebie rzeczywiście pasują. Ilość gotowych elementów, które możesz wykorzystać w swoich projektach jest naprawdę duża. Obejmuje ona m.in. różne przyciski, kontrolki, listy itp. Do tego dochodzą specjalne komponenty pozwalające wykorzystać funkcje urządzenia np. geolokalizację albo aparat.


app inventor

Jak testować aplikację


Testowanie aplikacji budowanej za pomocą App Inventor można wykonać na dwa podstawowe sposoby. Pierwszym z nich jest podłączenie dowolnego urządzenia z Androidem do komputera za pomocą USB albo WiFi. Zaletą takiego podejścia jest to, że wykonujemy testy na realnym urządzeniu przez co są one najbardziej miarodajne. Po prostu możesz w praktyce sprawdzić jak Twoja aplikacja będzie się zachowywać na realnym urządzeniu. Jeśli nie masz pod ręką żadnego tabletu czy telefonu to możesz testować swoją aplikację na emulatorze Android dołączonym do App Inventor. Musisz jednak mieć na uwadze fakt, że emulator nie pozwoli Ci sprawdzić wszystkich funkcjonalności aplikacji. Pewnym problemem może być także dość powolne działania emulatora.


emulator android

Eksport gotowej aplikacji


Wielką zaletą App Inventor jest to, że pozwala on zbudować wyjściowy plik aplikacji w formacie apk. Oznacza to w praktyce, że swoje aplikacje stworzone za pomocą tego narzędzia, możesz swobodnie instalować na urządzeniach z Androidem. Jeśli właściwie skonfigurujesz swój projekt to utworzone przez Ciebie aplikacje możesz bez problemu dystrybuować w sklepie Google Play!

Kurs Android - podstawy tworzenia aplikacji

Kurs Android - podstawy tworzenia aplikacji

Zobacz kurs Arrow
Kurs Android - tworzenie aplikacji w praktyce

Kurs Android - tworzenie aplikacji w praktyce

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty programowania w języku Kotlin

Fundamenty programowania w języku Kotlin

Zobacz kurs Arrow

Podsumowanie


App Inventor to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem aplikacji dla najpopularniejszej mobilnej platformy. To niezwykle łatwe w użyciu narzędzie nie tylko pozwala stworzyć kompletną, funkcjonalną aplikację ale również umożliwia spakowanie jej do formatu umożliwiającego dystrybucję w oficjalnych kanałach. Kluczem do sukcesu App Inventor jest oczywiście to, że możesz w nim pracować bez konieczności pisania jakiegokolwiek programistycznego kodu. Przekonaj się o tym sam – kilka minut wystarczy aby zacząć tworzenie aplikacji nawet jeśli nigdy wcześniej nie programowałeś!


bloki aplikacji


Opublikowane 14 kwietnia 2017 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!