Zacznijmy od tego, że obecnie niemal każdy fotograf pracuje nie tylko z aparatem, ale również programem do obróbki zdjęć. Producenci sprzętu fotograficznego prześcigają się w upychaniu coraz to nowszych funkcji w swoich produktach, zapewniając nas, że to właśnie ich urządzenie posiada najnowsze technologie i funkcje, i że to dzięki niemu nasze zdjęcia będą najlepsze.

Czy to prawda?

img

Zastanówmy się. Zastosowanie którejkolwiek funkcji wiąże się z większą lub mniejszą ingerencją w fotografię. Z jednej strony przecież o to nam chodzi, ale co jeśli efekt nam się nie spodoba? Wycofanie wszystkich zmian albo znalezienie tych ustawień, które psują nam zdjęcie jest bardzo trudne i czasochłonne, a czasem wręcz niemożliwe.

Powtórzenie danego zdjęcia może nie być łatwe, zwłaszcza że często o zepsutym zdjęciu dowiadujemy się dopiero po powrocie do domu. Właśnie dlatego programy do obróbki zdjęć zyskały taką popularność.

Jeśli interesuje Cię fotografia to zapewne wiesz, że żadne automatyczne narzędzie nie zastąpi intuicji i doświadczenia fotografa. Właśnie to doświadczenie pozwala uzyskać dokładnie taki efekt jakiego oczekujemy.

Dlaczego nie Photoshop?

iMac

Photoshop jest tak popularny, że często nawet inne programy do obróbki zdjęć są potocznie nazywane Photoshopem. Nic dziwnego, ten program daje naprawdę olbrzymie możliwości, lecz jego uniwersalność i możliwości są jednocześnie jego wadą i zaletą. Photoshop jest idealny do kreatywnej obróbki zdjęć. Potrafi świetnie usuwać niedoskonałości, łączyć zdjęcia, a nawet tworzyć projekty 3D.

Dowiedz się więcej: Fotografia Zobacz kursy

Jednak nie da się stworzyć programu, który byłby w stanie zrobić wszystko. Zwyczajnie komputer nie dałby rady sprawnie działać ale również nie każdy potrzebuje wszystkich funkcji jakie mógłby oferować. Dlatego Adobe postanowiło stworzyć program Lightroom.

Co mogę znaleźć w Lightroomie?

Lightroom to tzw. cyfrowa ciemnia, która pozwala „wywołać” dane zdjęcie. Oferuje bardzo bogaty zakres narzędzi do profesjonalnej obróbki zdjęć. Dzięki temu programowi nic nie pozostawisz przypadkowi. To TY robisz zdjęcie i nadajesz mu konkretny charakter.

3734444_orig

W każdej chwili możesz wrócić do oryginalnego zdjęcia lub cofnąć ostatnio wprowadzone modyfikacje.

Lightroom-CC-logoLightroom daje dużo możliwości w zakresie łączenia zdjęć w panoramę, HDR czy punktowym edytowaniem zdjęć.

Znajdziemy tutaj również bardzo szerokie spektrum narzędzi przeznaczonych do edycji kolorów, oświetlenia, kontrastu, itp.

Oczywiście efektywna praca nad zdjęciem wymaga czasu i wprawy. Jeśli chcesz być fotografem, czas nie stanowi żadnego problemu, wprawę możesz zdobyć dzięki licznym kursom takim jak te, które możesz znaleźć w naszym sklepie.

Wiem już, że nad zdjęciem muszę popracować, ale jak się tego nauczyć?

img1

  • Nauka fotografii zawsze była pracochłonna. Inspiracja i „pstryknięcie” w odpowiednim momencie jest zależne od Ciebie. To Ty musisz wiedzieć jaki efekt chcesz uzyskać.
  • Nawet najlepsze zdjęcia często potrzebują drobnych poprawek. Tu sprawa się komplikuje.
  • Ucząc się obróbki zdjęć musisz na bieżąco widzieć jaki efekt daje każda zmiana.
  • Powinieneś także potrafić powtórzyć poszczególne działania, aby móc wykorzystać je podczas tworzenia własnych projektów.

img2

Najlepszym rozwiązaniem jest kurs wideo. Zawarta jest w nim cała teoria, której potrzebujesz, a także na bieżąco widzisz wszystkie zmiany jakich dokonuje lektor. W każdej chwili możesz je powtarzać na swoim komputerze, wykorzystywać do stworzenia własnego projektu lub czerpać wiedzę, którą możesz później samodzielnie wykorzystać.

Jak widzisz kursy wideo łączą zalety i książki i szkoleń stacjonarnych, przez co są często wykorzystywane do nauki nie tylko fotografii.

Jeśli nie jesteś przekonany do tego typu nauki, zobacz darmowe lekcje dostępne w spisie treści, na stronie każdego naszego produktu.

Bez-nazwy-1