Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Lustrzanka czy aparat kompaktowy? Co wybrać?

Lustrzanka czy aparat kompaktowy? Co wybrać?

Lustrzanka czy aparat kompaktowy? Oto jest pytanie. Bez wątpienia każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego trzeba dokładnie je przeanalizować oraz sprawdzić, które z nich będzie lepsze dla Ciebie. Zakup aparatu wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego też zdecydowanie warto rozważyć dobrze wszystkie argumenty.


Kurs fotografii dla każdego

Poznaj od podstaw tajniki świadomej i twórczej fotografii Dowiedz się więcej


Lustrzanka i aparat kompaktowy – na czym polega różnica między nimi?

Na początku warto wyjaśnić różnicę między obydwoma rodzajami aparatów. Otóż lustrzanka to urządzenie wyposażone w ruchome lustro, natomiast aparaty, które go nie mają, nazywane są kompaktami. Nawet jeśli modele kompaktowe mogą się pochwalić sporymi możliwości oraz wyglądem zbliżonym do lustrzanek, nadal nie mogą być określane tym mianem. Pomimo że kompakty kojarzą się głównie z modelami o niewielkich wymiarach, rozmiar nie ma tu – tak naprawdę – wielkiego znaczenia. Co więcej, czasami zdarza się, że kompakty są znacznie większe od lustrzanek, co jest najlepszym dowodem na potwierdzenie tej tezy.

fotografia lustrzanka vs kompakt

Zalety i wady lustrzanek

Jakie są największe zalety lustrzanek? Z pewnością ich sporym atutem jest możliwość wymiany obiektywu, a także rozbudowy m.in. o takie akcesoria, jak:

  • akumulatory
  • dodatkowe lampy błyskowe
  • statywy
  • uchwyty
  • pojemniki bateryjne
  • klucze montażowe
  • stabilizatory
  • mocowania

Wszystkie tego typu dodatki są dość kosztowne, jednak zapewniają o wiele większe możliwości podczas robienia zdjęć. Co więcej, jakość fotografii wykonywanych przy pomocy lustrzanek jest o wiele lepsza niż w przypadku kompaktów – nawet najlepszy tego typu aparat nie może równać się pod tym względem z lustrzankami. Te są, co prawda, wyposażone – tak jak i kompakty – m.in. w tryb automatyczny, jednak opcji wyboru jest w tym przypadku o wiele więcej. Jakość zdjęć jest znacznie lepsza również wtedy, gdy robione są one w trudnych warunkach, a więc np. w ciemnych pomieszczeniach.

profesjonalna sesja

Ponadto, lustrzanka pozwala kontrolować takie parametry, jak czułość ISO, czas naświetlania, pomiary światła itd. Dodatkowo zdjęcia można zapisać w formacie RAW, co umożliwia z kolei ich późniejszą, profesjonalną edycję. Do tego dochodzi możliwość ręcznego ustawienia parametrów obrazu oraz lepsza redukcja szumów niż w przypadku aparatów kompaktowych. To wszystko sprawia, że lustrzanki idealnie sprawdzają się w zastosowaniach profesjonalnych. Doceniają je również wielbiciele pięknych kadrów.

Kurs Fotografia produktowa

Kurs Fotografia produktowa

Zobacz kurs Arrow
Kurs Fotografia krajobrazu

Kurs Fotografia krajobrazu

Zobacz kurs Arrow
Kurs Fotografia nieruchomości

Kurs Fotografia nieruchomości

Zobacz kurs Arrow

Największą wadą lustrzanki jest fakt, że waży dość sporo. To sprawia również, że jest mniej mobilna niż aparat kompaktowy. Jeżeli zależy więc Ci, aby Twój aparat był jak najbardziej poręczny, lepszym wyborem będzie mały kompakt. Odstraszać niektórych może również cena lustrzanki – zwykle kosztuje ona od 2 do 8 tys. zł. Zależy Ci na prostej i intuicyjnej obsłudze? Jeśli tak, lustrzanka również gorzej zda tu egzamin niż sprzęt kompaktowy.

Zalety i wady aparatów kompaktowych

Bardzo dużą zaletą aparatów cyfrowych jest relatywnie niska cena – tego typu modele kosztują zwykle kilkaset złotych. Najczęściej są one również lżejsze od lustrzanek, chociaż – tak jak już powiedzieliśmy na początku – od tej reguły są pewne wyjątki. W większości przypadków bez problemu można zmieścić jednak kompakty w każdym bagażu. Co więcej, jeśli będziesz je nosić ze sobą przez wiele godzin, raczej nie odczujesz bólu pleców czy rąk. Do atutów takich aparatów należy również wygląd – często ich design jest bardziej stylowy niż w przypadku klasycznych lustrzanek.

Aparaty kompaktowe są o wiele łatwiejsze w obsłudze i nie wymagają znajomości np. trybów manualnych. Jednocześnie ich nowoczesne modele posiadają wiele rozmaitych funkcji, dzięki czemu – w razie potrzeby – można nieco poeksperymentować. Nie można również zapomnieć o tym, że aparaty kompaktowe, dzięki zmiennoogniskowym obiektywom, posiadają zoom. To z kolei sprawia, że bez problemu możesz robić zdjęcia nawet bardzo oddalonym od siebie obiektom. Pamiętaj jednak, że im większy jest zoom, tym gorsza jakość fotografii.

zdjęcie grupowe - selfie

Układ optyczny aparatu cyfrowego jest stały, co oznacza, że nie można w nim wymienić obiektywu. Nie da się również w żaden sposób rozbudować takiego sprzętu, co z jednej strony jest wadą, z drugiej zaś zaletą, ponieważ jego zakup wiąże się jedynie z jednorazowym wydatkiem. Kupując taki model, musisz liczyć się również z mniejszą głębią kolorów, większymi szumami oraz ograniczonymi możliwościami, jeśli o chodzi o parametry wykonywanych fotografii – urządzenie samo dobiera np. czas naświetlania czy czułość ISO. Tego typu sprzęt, w porównaniu do lustrzanek, słabiej wyłapuje ostrość oraz gorzej się sprawdza w trudnych warunkach pracy. Najczęściej nie da się w nim również zapisać zdjęć w pliku RAW, co jest podstawą dla wielu fotografów. Dlatego też aparaty tego typu dedykowane są głównie amatorom, którzy planują przede wszystkim uwieczniać ważne dla nich momenty, a swojej fotografii nie traktują jako dziedziny sztuki. Jest to świetne rozwiązanie np. podczas wyjazdów czy uroczystości rodzinnych.

Fundamenty i teoria fotografii

Fundamenty i teoria fotografii

Zobacz kurs Arrow
Lustrzanka cyfrowa - kurs obsługi

Lustrzanka cyfrowa - kurs obsługi

Zobacz kurs Arrow
Kurs Photoshop kreatywne techniki pracy

Kurs Photoshop kreatywne techniki pracy

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 12 listopada 2021 r. w kategorii: Fotografia i wideo


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!