Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Material Design - czym jest i dlaczego zyskuje popularność?

Material Design - czym jest i dlaczego zyskuje popularność?

W poprzedniej części artykułu dowiedziałeś się o kilku gafach, na które nie możesz sobie pozwolić projektując stronę www. Dziś kolejna porcja błędów, które, możesz wierzyć lub nie, zdarzają się nawet najlepszym.


Warsztaty tworzenia stron internetowych
5.0
star star star star star
(67 ocen)

Zbuduj aż trzy kompletne strony na podstawie projektu graficznego Dowiedz się więcej


Brak optymalizacji grafiki


Od wielkości obrazków, a co za tym idzie, ich „wagi”, zależy jak szybko ładuje się stworzona przez ciebie strona. O ile to możliwe, staraj się używać jak najbardziej skompresowanych plików. Oczywiście nie możesz zwracać uwagi tylko na rozmiar – skompresowana grafika nadal musi wyglądać dobrze i wyraźnie. W zmniejszaniu obrazków mogą ci pomóc różnego rodzaju programy graficzne jak Photoshop czy Lightroom. Staraj się używać też najnowszych struktur i sztuczek możliwych dzięki HTML5 i CSS3. Wiele elementów strony może wyglądać bardzo estetycznie oraz zachowywać interaktywny charakter bez zbędnego obciążania strony ozdobnikami w formie grafik.


Ważnym argumentem przemawiającym za kompresją grafiki jest to, że w Polsce nadal sporo osób używa stosunkowo wolnych łączy internetowych. Bogata w grafikę strona będzie wtedy ładować się bardzo długo, co może sprawić, że potencjalny klient ucieknie i może nigdy nie wrócić.


Optymalizacja grafik w programie Photoshop

Nieaktualne linki


To istna zmora w przypadku często modyfikowanej strony internetowej. Musisz zwracać uwagę na to, by wszystkie linki prowadzące do konkretnych podstron były aktualne i klikniecie ich nie kończyło się komunikatem o błędzie. Istnieje wiele narzędzi monitorujących ilość błędów 404 na stronie WWW. Jedną z nich jest Google Search Console – bardzo wszechstronne i przydatne narzędzie dla deweloperów. Możesz także skorzystać z zaawansowanych i wyspecjalizowanych narzędzi do badania struktury linków, np. Ahrefs. Błąd 404 oznacza, że pod klikniętym lub wpisanym adresem nie ma żadnej strony. Serwer wyświetla wtedy użytkownikowi komunikat o błędzie. Ponieważ takie sytuacje się zdarzają i ciężko jest wyeliminować je w 100%, postaraj się aby…


Projekt strony z blędem 404

…twoja strona 404 nie była nudna 🙂


Jeśli użytkownik trafi już na stronę informującą o błędzie, daj mu szansę łatwego powrotu do poprzedniej strony lub podpowiedz mu co może zrobić w tej sytuacji. Z pewnością natrafienie na typowy komunikat „Błąd 404, podana strona nie istnieje” należy do rozczarowujących doświadczeń. Postaraj się więc zmniejszyć to negatywne wrażenie i spróbuj, np. rozweselić użytkownika ciekawą grafiką lub niebanalnym tekstem, podając jednocześnie wskazówki jak dalej przeglądać treść strony. Może to być skorzystanie z wyszukiwarki, kategorii w menu, czy odwiedzenie konkretnej podstrony. I oczywiście poproś o zgłoszenie błędu, tak by użytkownik wiedział, że zamierzasz zająć się tą sprawą i naprawić niedociągnięcia najszybciej jak to możliwe.


strona

Brak umiaru


O ile w wielu aspektach życia zasada „im więcej, tym lepiej” może się sprawdzać, o tyle w projektowaniu witryny należy o niej zapomnieć. Struktura informacji na stronie powinna być usystematyzowana, aby nie wyświetlać użytkownikowi wszystkich treści na raz. Jest to również złota zasada projektowania contentu. Jeśli strona wygląda dobrze i spełnia swoje zadania bez jednego z jej elementów (może to być jeden z obrazków, przycisk, a nawet słowo w tekście), należy ten element usunąć. Kilka bardzo podobnych grafik, przysłowiowe „lanie wody” w tekstach, czy sporo „mrugających buttonów” przeszkadza w skupieniu się na prawdziwym przekazie strony i jej prawidłowym odbiorze.

Fundamenty CSS - stylowanie stron od podstaw

Fundamenty CSS - stylowanie stron od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Adobe XD - podstawy projektowania interfejsów

Kurs Adobe XD - podstawy projektowania interfejsów

Zobacz kurs Arrow
Kurs Photoshop dla web designera

Kurs Photoshop dla web designera

Zobacz kurs Arrow

Efekty specjalne


Nie bez powodu pojawia się tu temat nadmiernego wykorzystania różnego rodzaju elementów przyciągających uwagę. Wielu twórców stron uważa, że mrugające kolorowe przyciski i poruszające się bez ingerencji użytkownika elementy na stronie przykują uwagę. Jak pokazują badania, tego typu animacje nie tylko nie pomagają, lecz wręcz przeszkadzają w odbiorze treści. Chcąc przykuć uwagę odbiorcy pamiętaj o umiarze. Jeżeli korzystasz animacji, ustaw je tak, by większość z nich z uruchamiała się dopiero po akcji użytkownika (po najechaniu kursorem myszy lub kliknięciu), a nie zaraz po załadowaniu się strony.


Animacje na stronie


Kurs UX & UI - sztuka użytecznego projektowania

UX Design - klucz do sukcesu każdej aplikacji i strony internetowej... Dowiedz się więcej


To już drugi wpis o często popełnianych błędach podczas projektowania stron, a i tak nie wyczerpaliśmy tematu! Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak nie popełniać tych, a także wielu innych gaf, sprawdź nasze szkolenia z web designu. Szczególnie polecamy kurs UX & UI – sztuka użytecznego projektowania, w którym znajdziesz masę praktycznych wskazówek dotyczących projektowania stron i aplikacji.Opublikowane 24 października 2016 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!