Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Matura z chemii - jak się skutecznie przygotować?

Matura z chemii - jak się skutecznie przygotować?

Przed maturą z chemii wielu uczniów odczuwa stres i niepewność. Jednak z odpowiednim podejściem i skuteczną strategią przygotowań, można znacząco zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie sukcesu. Przeczytaj, jak się skutecznie przygotować do matury z chemii, by wyjść z sali egzaminacyjnej z uśmiechem na twarzy.


Kurs Korepetycje z chemii - termochemia, kinetyka i statyka

Poznaj kluczowe zagadnienia z termochemii, kinetyki, statyki i energetyki reakcji. Przećwicz najważniejsze zagadnienia z chemii fizycznej w praktyce i upewnij się, że żadne zadanie Cię nie zaskoczy. Dowiedz się więcejCzy matura z chemii jest trudna?

Poziom trudności matury z chemii jest wrażeniem subiektywnym, uzależnionym głównie od zasobu wiedzy i umiejętności uczniów. Niezmiennie jednak od wielu lat maturzyści określają zadania jako trudne i bardzo trudne. Ich opinię podzielają również nauczyciele, porównując chemię do takich przedmiotów, jak matematyka i fizyka. To właśnie te trzy przedmioty uchodzą za najtrudniejsze wyzwanie, czekające na maturzystów.


Specyfika matury z chemii

Trudność w pomyślnym zdaniu egzaminu leży w specyficznej formie zadań. Podobnie, jak w przypadku wspomnianych matematyki i fizyki, matura z chemii wymaga wiedzy, którą trzeba umieć wykorzystać w praktyce. Zapamiętanie wzorów i definicji to jedynie część procesu przygotowań. Kluczowe jest bowiem zrozumienie materiału i umiejętność rozwiązywania zadań. Braki w którymkolwiek z tych obszarów mogą doprowadzić do błędnych odpowiedzi, co w konsekwencji obniża wynik końcowy.
Czy należy się wobec tego bać lub zrezygnować? Nie! Trzeba opracować sobie strategię nauki i zabrać się za przygotowania z głową.


matura z chemii

Jak się przygotować do matury z chemii?

Strategia, rozsądek i konsekwencja - tego potrzebujesz, aby skutecznie przygotować się do egzaminu maturalnego. A oto wskazówki praktyczne, które Ci w tym pomogą.


Kiedy zacząć przygotowania?

Nie zaskoczy Cię pewnie odpowiedź: Im wcześniej, tym lepiej. To zasada, którą można się kierować w nauce do każdego egzaminu lub sprawdzianu. W przypadku chemii jest jednak o tyle ważna, że musisz dać sobie czas na opanowanie teorii i praktyki. Trzeba liczyć się z tym, że napotkasz zagadnienia, w których będzie potrzebna pomoc w ich zrozumieniu. Przyjmuje się, że ostatni moment na rozpoczęcie nauki to początek klasy maturalnej. Rozsądnie jest sobie zarezerwować co najmniej kilka miesięcy na opanowanie i utrwalenie materiału. Jeśli jednak marzysz o studiach w najlepszych uczelniach, zacznij pracę już we wcześniejszych latach nauki.


Przygotowania do matury

Jak się uczyć?

Jak już wiesz, “zakuwanie” nie jest właściwą drogą. Lepszym pomysłem jest podzielenie sobie materiału na mniejsze partie i poznanie każdej z teoretycznego i praktycznego punktu widzenia. Ucz się definicji i wzorów, po czym na bieżąco wykonuj zadania z ich zastosowaniem. Godnym polecenia krokiem jest również zainteresowanie się nowoczesnymi metodami nauki. Techniki pamięciowe, motywacja, koncentracja, efektywna nauka - to jedynie kilka obszarów, w których możesz się rozwijać.


Kurs Korepetycje z chemii - reakcje w roztworach wodnych

Kurs Korepetycje z chemii - reakcje w roztworach wodnych

Zobacz kurs Arrow
Kurs Korepetycje z chemii - roztwory

Kurs Korepetycje z chemii - roztwory

Zobacz kurs Arrow
Kurs Korepetycje z chemii - stechiometria

Kurs Korepetycje z chemii - stechiometria

Zobacz kurs Arrow

Plan i harmonogram

Za sukcesem w rozwoju i nauce stoją konsekwencja oraz dobra organizacja. W tym miejscu trzeba samodzielnie ocenić swoje zasoby czasu. Przeanalizuj swój plan dnia, tygodnia, miesiąca, biorąc pod uwagę wszystkie aktywności i zadania, które standardowo wykonujesz. Rozważ, które z nich są dla Ciebie ważne, a z których możesz tymczasowo zrezygnować lub je ograniczyć. Twoim celem jest zbudowanie harmonogramu, w którym znajdzie się miejsce na naukę chemii oraz innych przedmiotów maturalnych, ale też hobby, odpoczynek i bieżące obowiązki szkolne lub domowe.
Przygotowując taki plan, wypisz zagadnienia, które musisz opanować i wyznacz termin, w którym to zrobisz. Np. budowa atomu i układu okresowego, wiązania chemiczne, związki nieorganiczne. Następnie, zaplanuj dokładnie które dni i które godziny poświęcisz właśnie na chemię.


Harmonogram

Materiały do nauki chemii

Podstawowym źródłem informacji dla maturzystów są podręczniki szkolne. Warto z nich korzystać, aby mieć rozeznanie w programie nauczania. Nie należy się jednak tylko do nich ograniczać. Po co jeszcze warto sięgnąć?

  • Zbiory zadań - pomogą Ci usystematyzować wiedzę i nauczyć się, jak ją wykorzystywać w praktyce. Pamiętaj jednak, aby upewnić się, czy uzyskany przez Ciebie wynik zadania jest prawidłowy, a jeśli nie jest - dlaczego? Zaletą takich zbiorów jest również możliwość zetknięcia się z różnymi modelami i typami zadań, które najpewniej znajdziesz w arkuszu maturalnym.

  • Arkusze maturalne - z łatwością znajdziesz w Internecie arkusze z egzaminów maturalnych z minionych lat. Będą dla Ciebie nieocenionym źródłem wiedzy, z którego dowiesz się, jak taki arkusz wygląda, jak jest obszerny, jaki stopień trudności prezentuje, itp.

  • Repetytoria, vademecum - nie są dobrym źródłem wiedzy do gruntownej nauki, lecz pomagają w powtarzaniu i usystematyzowaniu posiadanej wiedzy.

  • Internet - rozejrzyj się za serwisami dla maturzystów, przejrzyj filmy w kanałach na YouTube.

materiały do nauki

Wsparcie merytoryczne

Co zrobić, gdy natrafisz na przeszkodę i nie będziesz w stanie samodzielnie zrozumieć wybranego zagadnienia? W takich chwilach z pomocą może przyjść nauczyciel, korepetytor lub kurs online. Ten ostatni może okazać się bardzo pomocny, ponieważ masz go zawsze pod ręką, gdy zechcesz do niego wrócić, przypomnieć sobie materiał, który omawia lub przerwać i kontynuować naukę w dowolnym momencie. Zwróć jednak uwagę, aby wybrać kurs wysokiej jakości. Sprawdź, czy prowadzi go osoba kompetentna (na przykład nauczyciel chemii) i czy wyczerpująco omawia temat.Opublikowane 30 października 2023 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!