Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Mindfulness, czyli uważność - na czym polega i jak ją trenować

Mindfulness, czyli uważność - na czym polega i jak ją trenować

Obecne tempo życia powoduje, że bardzo łatwo o stres, chaos i uporczywe napięcie. Pogoń za codziennością pełna jest przytłaczających wyzwań, nietrudno w tej sytuacji o rozdrażnienie, utratę kontroli i równowagi psychicznej, problemy ze snem i koncentracją. Każdego dnia w swojej głowie prowadzimy setki dialogów wewnętrznych z samym sobą. Analizujemy codzienne problemy, planujemy najbliższe zadania, ważne sprawy do załatwienia, organizujemy pracę, zakupy, dbamy o dzieci. Nic dziwnego, że w tym natłoku myśli i pogoni za życiem tracimy energię oraz poczucie kontroli, nie umiejąc się odnaleźć w tym co najważniejsze.


Kurs Mindfulness - trening uważności od podstaw

Rozpocznij trening mindfulness i zacznij żyć bardziej świadomie. Popraw koncentrację, zwiększ produktywność i zredukuj stres. Naucz się kontrolować swoje emocje i prowadź szczęśliwe życie. Dowiedz się więcej


kobieta podczas praktyki uważności mindfulness

Mindfulness – co to takiego?

Dla osób poszukujących sposobu na osiągnięcie większego spokoju i harmonii w swoim życiu pomocna może okazać się praktyka mindfulness. Mimo że termin ten jest coraz bardziej popularny, dla niektórych wciąż brzmi zagadkowo. Wyjaśnijmy zatem – mindfulness to trening uważności, czyli psychologiczny proces pozwalający zapanować nad chaotycznymi myślami, które uniemożliwiają radość z chwili obecnej. Inaczej mówiąc, mindfulness to świadome skierowanie swojej uwagi na to, czego doznaje się w danym momencie – tu i teraz, bez wybiegania w przyszłość i bez nawiązywania do przeszłości.

Cała idea brzmi obiecująco, ale dość enigmatycznie. Chciałoby się powiedzieć „Gdyby to było takie proste, wszyscy bylibyśmy spokojni i zadowoleni”. Tymczasem mindfulness nie jest tylko utopijnie brzmiącym hasłem. Trening uważności to konkretne praktyki i techniki, które prawidłowo, a przede wszystkim regularnie stosowne przynoszą świetne efekty. Już tu i teraz masz wszystko, żeby rozpocząć ćwiczenia w tym obszarze. Nie potrzebujesz specjalnych ubrań, sprzętu, gadżetów ani miejsca. Właściwie wszystko, czego doświadczamy na co dzień może być okazją do nieformalnej praktyki uważności. Poniżej kilka prostych i skutecznych propozycji:

1. Ćwiczenia oddechowe

Nawet w bardzo napiętym grafiku każdy znajdzie kilka minut na to, żeby w ten sposób wyciszyć umysł i zapanować nad stresem. Wystarczy 40 głębokich wdechów i powolnych wydechów, żeby wrócić do równowagi. Ćwiczenia oparte na kontrolowanym oddechu dobrze jest również wykonywać codziennie przed snem, aby szybciej zasnąć i lepiej spać, a także rano, żeby dobrze zacząć nowy dzień.

kukiełka wskazująca na napis mindfulness

2. Skanowanie ciała

To rodzaj medytacji, w której uwaga skupiana jest na poszczególnych obszarach ciała oraz towarzyszącym im wrażeniach i odczuciach. Łatwo w ten sposób zdiagnozować miejscowe napięcia, dolegliwości, czy nerwowe, bezwiednie wykonywane ruchy.

3. Uważna przerwa

Przerwy, które czasem robisz sobie w ferworze dnia, zazwyczaj polegają na przerzuceniu uwagi na inne czynności. Chcesz chwilę odpocząć od pracy? Pewnie zaczniesz scrollować media społecznościowe albo czytać newsy w Internecie. Nie jest to niestety sposób na prawdziwe odprężenie. Jak więc skutecznie się wyciszyć? Po prostu nie rób nic. Zatrzymaj się na chwilę, uświadom sobie gdzie jesteś i po co. Jak możesz zadbać o siebie właśnie w tej chwili, czego potrzebujesz? Może wystarczy wypicie szklanki wody w ciszy i spokoju, może krótkie wyjście na dwór, żeby się dotlenić. Czegokolwiek byś nie robił, podczas przerwy skup się wyłącznie na sobie.

osoba podczas medytacji mindfulness

4. Joga

To kolejne świetne ćwiczenie mindfulness, które pozwala poczuć swoje ciało, zrelaksować się, a także skupić na oddechu. Ponadto systematyczne uprawianie jogi niesie za sobą szereg innych pozytywów idących w parze z dobrostanem ciała i umysłu – zwiększa elastyczność kręgosłupa, łagodzi dolegliwości bólowe, poprawia parametry metaboliczne oraz wydolność organizmu.

5. Poranek uważności

Dobre rozpoczęcie dnia bardzo mocno wpływa na to jak przebiegnie on w dalszych godzinach. Nie warto nerwowo pędzić od samego rana. Chwila skupienia, spokojne przeanalizowanie swoich planów, a do tego klika ćwiczeń oddechowych znacznie lepiej nastroją Cię na nowy dzień niż pośpiech i chaos.

Kurs Inteligencja emocjonalna - jak radzić sobie z emocjami

Kurs Inteligencja emocjonalna - jak radzić sobie z emocjami

Zobacz kurs Arrow
Kurs Mindfulness - trening uważności od podstaw

Kurs Mindfulness - trening uważności od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości

Kurs Jak zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości

Zobacz kurs Arrow

Podsumowanie

Tempo życia, w jakim obecnie funkcjonujemy, powoduje, że czasami trudno się zatrzymać i po prostu „być” tu i teraz, doceniając bieżącą chwilę. Większość z nas ma tendencję do roztrząsania przeszłości, analizowania niepomyślnych zdarzeń i wybiegania w przyszłość, oczywiście zamartwiając się o nią. Paradoksalnie, ignorujemy wówczas to, na co akurat mamy wpływ, czyli teraźniejszość. Wpadamy w błędne koło skutkujące zaburzeniami emocjonalnymi, chronicznym stresem i przemęczeniem.

Mindfulness, czyli treningi uważności pomagają regulować emocje, wprowadzając umysł w stan równowagi. Regularne praktyki uczą sztuki koncentracji, relaksu oraz tego jak panować nad stresem i zmniejszać napięcie nerwowe i napady gniewu. Mindfulness pomaga czerpać radość z życia, doceniać proste rzeczy ciesząc się chwilą, co z kolei przekłada się na spokojne życie w harmonii z otoczeniem.

dwa oblicza myślenia przedstawione na ilustracji ludzkiego mózgu

Opublikowane 26 stycznia 2023 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!