Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Mocne i słabe strony, jak odpowiadać rekruterowi na pytania dotyczące naszych wad i zalet?

Mocne i słabe strony, jak odpowiadać rekruterowi na pytania dotyczące naszych wad i zalet?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pada wiele pytań o cechy i umiejętności kandydata na pracownika. Wśród z nich pojawia się również tak trudne dla wielu osób pytanie o mocne i słabe strony. Odpowiedź na nie może sprawić wiele trudności. Czy ujawnienie wad sprawi, że przekreśli się swoje szanse na zatrudnienie? Jakiej odpowiedzi oczekuje rekruter? Pytanie to będzie dużo mniej stresujące, jeśli odpowiednio się do niego przygotujemy jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną, która najczęściej jest decydującym etapem rekrutacji.


Kurs Jak znaleźć pracę - efektywne poszukiwanie zatrudnienia

Dowiedz się jak znaleźć dobrze płatną i przynoszącą satysfakcję pracę. Naucz się prezentować swoje mocne strony i przekonaj pracodawcę, że jesteś kandydatem, z którego nie może zrezygnować. Dowiedz się więcej


Jak podkreślić swoje zalety na rozmowie kwalifikacyjnej?

Przygotowanie listy słabych i mocnych stron powinno być jedną z pierwszych czynności podczas przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej. W trakcie tego procesu, należy zapoznać się dokładnie z profilem działalności danej firmy, jej celami i podstawowymi założeniami. Mając te informacje, łatwiej wybrać swoje mocne strony i kwalifikacje, o których warto powiedzieć potencjalnemu pracodawcy. Pomocne mogą być odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy mam wizjonerskie pomysły?
  • Czy potrafię samodzielnie podejmować decyzje?
  • Czy radzę sobie z trudnościami?

wypisywanie mocnych i słabych stron

Jeśli odpowiedzi brzmią TAK, to do Twoich mocnych stron z pewnością należą kreatywność, samodzielność i zdolność radzenia sobie ze stresem. Dodatkowo, zastanów się za co pochwalono Cię ostatnio w aktualnej pracy. Opisz w dwóch zdaniach te sytuacje i przedstaw je na rozmowie, by uwiarygodnić swoją odpowiedź. Stanowisko, na które aplikujesz, wymaga świetnej organizacji czasu, a uwielbiasz prowadzić bullet journal? Wspomnij o tym hobby, a z pewnością podkreślisz własną autentyczność. Należy również pamiętać, by w odpowiedzi na to pytanie zachować umiar i ograniczyć się do 2-3 mocnych stron, które zaprezentują nas w najlepszym świetle. Prezentując zbyt długą listę własnych zalet, łatwo przekroczyć granicę między pewnością siebie a arogancją.

rozmowa kwalifikacyjna

Jak mówić o swoich wadach na rozmowie kwalifikacyjnej?

Odpowiadając na pytanie o słabe strony, najgorszą z możliwych odpowiedzi jest milczenie bądź stwierdzenie, że nie posiada się wad. Pytanie to nie jest negatywne samo w sobie. Jego celem jest sprawdzenie czy kandydat zastanawia się nad swoimi możliwościami i wykazuje chęć do pracy nad sobą. Istnieje jednak kilka słabych stron, które warto pominąć podczas rekrutacji. Należy do nich z pewnością brak punktualności, roztrzepanie i lenistwo. Przygotowując się do rozmowy, pomocne może być przeprowadzenie analizy SWOT. Określa się w ten sposób swoje słabe strony, odpowiadając na poniższe pytania:

  • Jakich zadań unikasz, bo nie masz pewności czy wykonasz je dobrze?
  • Czego nie potrafisz robić, chociaż powinieneś?
  • Z czym radzisz sobie najgorzej?
Kurs Jak dobrze wypaść na rekrutacji i zdobyć pracę

Kurs Jak dobrze wypaść na rekrutacji i zdobyć pracę

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak budować wizerunek - skuteczne techniki autoprezentacji

Kurs Jak budować wizerunek - skuteczne techniki autoprezentacji

Zobacz kurs Arrow
Kurs Techniki negocjacji od podstaw

Kurs Techniki negocjacji od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Mając gotową listę słabych stron, można skupić się na tych, które mogą w największym stopniu wpłynąć na zmniejszenie szans na nową pracę. Jednocześnie należy zastanowić się jak je wyeliminować. Powołanie się na konkretne szkolenia i kursy w ramach samokształcenia, będzie dużym plusem. Najważniejszą bowiem kwestią jest to, aby finalnie pozostawić osobie rekrutującej pozytywny obraz naszej osoby.

rekrutacja na stanowisko pracy

Strategie odpowiedzi na pytanie o słabe strony kandydata

Istnieje kilka strategii na to, jak odpowiedzieć na pytanie o słabe strony. Zastosowanie się do nich może być kluczowe do zdobycia wymarzonej pracy. Oto niektóre z nich:

  • wady neutralne: przedstawiamy słabe strony, które kwalifikują się w kategorii "zawodowych", ale nie mają one bezpośredniego przełożenia na obowiązki w pracy, na którą aplikujemy. Jeśli starasz się o posadę bibliotekarza, taką wadą może być lęk przed wystąpieniami publicznymi. W przypadku aplikowania na stanowisko pracownika fizycznego wadą neutralną będzie brak znajomości programów do tworzenia dokumentów.
  • wady, które łatwo wyeliminować: chociażby poprzez częstszą praktykę i odbędzie się to bez wpływu na jakość świadczonej pracy. Jednocześnie okazanie chęci do pracy nad sobą z pewnością zrobi dobre wrażenie. Najlepszym przykładem dla tej strategii może być niewystarczająca znajomość języka obcego, szczególnie w mowie. Codzienny kontakt z obcokrajowcami w naturalny sposób spowoduje przełamanie tej bariery. Podobnie jest z wadą typu obawy przed wystąpieniami publicznymi, którą można łatwo zniwelować poprzez praktykę.
  • łączenie zalet z wadami: jest dobrym rozwiązaniem, gdyż w tym samym momencie następuje zrównoważenie słabych stron pozytywnymi cechami. Za taką cechę można uznać myślenie perspektywicznie. Może ono kolidować z podejściem współpracowników, skupiających się na zadaniach tu i teraz, samo w sobie jest jednak pozytywną cechą. Innym przykładem jest gadatliwość, uważana przez niektórych za wadę, może przydać się w bezpośrednich kontaktach z klientem.

wypisywanie wad i zalet

Warto pamiętać, że rekruterzy to najczęściej osoby, które przeprowadziły już setki rozmów kwalifikacyjnych. Tym samym, będą w stanie wychwycić odpowiedzi nieszczere, co wpłynie na wizerunek kandydata gorzej niż wyjawienie dobrze przemyślanych, słabych stron. To czy i w jaki sposób uda się wybronić własne wady, może przerodzić się w duży atut w końcowej ocenie. Przemyślana odpowiedź jest również świadectwem tego, w jaki sposób kandydat radzi sobie w sytuacji stresowej.


Opublikowane 12 października 2021 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!