Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Na czym polega praca testera oprogramowania?

Branża IT to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin na rynku pracy. Dużą część ofert zatrudnienia w dziale IT stanowią ogłoszenia na stanowiska testerów oprogramowania. Za co odpowiada taki specjalista i co dokładnie wchodzi w zakres jego kompetencji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przedstawiono poniżej.

testowanie aplikacji
Jakość to sposób myślenia, który powoduje, że stosuje się i bez przerwy poszukuje najlepszych rozwiązań.

~ Edward Deming

Kurs Jak zostać testerem oprogramowania - testy manualne

Poznaj podstawy manualnego testowania oprogramowania i wejdź do branży IT. Zobacz jak wygląda proces testowy, poznaj różne techniki testowania i zacznij karierę testera oprogramowania. Dowiedz się więcej

Zadania testera oprogramowania

Mówiąc ogólnie, do zadań testera oprogramowania należy weryfikacja poprawności zapisu skryptów informatycznych, stron internetowych czy aplikacji oraz wykonanie testów funkcjonalności oprogramowania. Celem pracy specjalisty jest wykrycie wszelkich usterek i nieprawidłowości oraz zgłaszanie ich developerom, aby w efekcie powstał najwyższej jakości system informatyczny, w pełni dostosowany do potrzeb klienta. Niejednokrotnie zdarza się, że oprogramowanie działa bez zarzutów i tester nie wykrywa żadnych usterek. Wówczas jego rolą jest odpowiednie udowodnienie i udokumentowanie poprawności pracy weryfikowanego systemu.

Tester oprogramowania manualny i automatyczny – na czym polega różnica?

Wśród testerów oprogramowania wyróżnia się dwa rodzaje specjalistów – manualnych i automatycznych – dla których występuje zasadnicza różnica w sposobie wykonywania pracy. Tester manualny zajmuje się samodzielnym sprawdzeniem poprawności kodu programu. Z reguły nie są od niego wymagane specjalistyczne umiejętności programistyczne, ale jego praca jest bardzo czasochłonna. Najczęściej zadaniem pracownika jest realizowanie opisanego scenariusza testu. Wykonuje on po kolei wszystkie zaplanowane akcje w systemie, a następnie porównuje ich rezultaty ze spodziewanymi wynikami. Następnie ujmuje on wszelkie różnice w końcowym raporcie.

testowanie oprogramowania manualne i automatyczne

Tester automatyczny to z kolei programista, który do weryfikacji poprawności działania systemów wykorzystuje zaprojektowane przez siebie oprogramowanie. Stosowanie odpowiednich narzędzi w postaci skryptów sprawia, że testowanie przebiega znacznie szybciej. Środowiska programistyczne, których znajomość jest najczęściej wymagana, to:

  • Selenium
  • Java
  • SQL
  • Jira

Niektóre stanowiska wymagają przeprowadzania testów eksploracyjnych, czyli doraźnej weryfikacji systemu, bez uprzednio zaplanowanych etapów testu. Tutaj pracownik powinien wykazać się elastycznością i nieszablonowym myśleniem – aby zrozumieć kontekst działania danej aplikacji, przewidzieć potencjalne problemy i sprawdzić działanie systemu, nawigując tak, jak zrobiłby to potencjalny użytkownik.

Projektowanie weryfikacji, retesty i testy regresji

Jak zostało wspomniane wcześniej, testerzy najczęściej sprawdzają działania oprogramowania, bazując na scenariuszach testów. Kto jednak zajmuje się zdefiniowaniem planów i założeń weryfikacji? To zadanie zazwyczaj należy do najbardziej doświadczonych testerów. Specjaliści tego typu są w stanie opisać wymagane środowisko testowe i sformułować szczegóły dotyczące procedur, a także zdefiniować wymagania skryptów. Następnie mogą sprawdzać system samodzielnie lub przekazać dokładne dane młodszym testerom oprogramowania.

tester oprogramowania

Co dzieje się po wykryciu usterek? Udokumentowane defekty skryptów są naprawiane przez programistów, a następnie nowa wersja oprogramowania jest przekazywana do weryfikacji, podczas której ponownie sprawdza się działanie funkcji, które wcześniej doprowadzały do awarii.

Kurs JAVA - testy jednostkowe

Zobacz kurs Arrow
Testy jednostkowe - wprowadzenie

Fundamenty Test Driven Development

Istnieje ryzyko, że wprowadzone zmiany spowodują powstanie nieprawidłowości w tych fragmentach kodu, gdzie wcześniej ich nie było. Takie niezamierzone skutki uboczne noszą miano regresji, a testowanie regresji to proces, który umożliwia ich wykrycie. W tym celu najczęściej projektowane są testy, które cechują się powtarzalnością i nie muszą być ulepszane dla każdej kolejnej wersji systemu.

Jak kształtują się zarobki testerów oprogramowania i od czego zależy ich wysokość?

Testerzy oprogramowania mogą pracować w zespołach developerskich pod większymi firmami informatycznymi bądź świadczyć usługi niezależnie. Specjalista może liczyć na stosunkowo wysokie zarobki. Mediana miesięcznego wynagrodzenia to 6500 zł brutto, ale wynagrodzenia znacznie wzrastają, w miarę zwiększania się lat stażu pracy i doświadczenia. Pensja seniorów może oscylować w granicach nawet 15000 zł brutto.

zarobki testera oprogramowania

Częstą praktyką jest współpraca firm i testerów oprogramowania na zasadzie umowy B2B, czyli relacji dwóch przedsiębiorców, dzięki której zaoszczędzić mogą obie strony. Takie zatrudnienie pozwala na uzyskanie wyższych przychodów niż tradycyjna umowa o pracę, ponieważ maleją koszty zatrudnienia – zarobki mogą wzrosnąć nawet o 30%.

Czy warto podjąć pracę jako tester oprogramowania?

Dynamiczny rozwój technologii informatycznych i szerokie wykorzystanie różnego rodzaju systemów komputerowych w przemyśle sprawia, że zapotrzebowanie na testerów oprogramowania na rynku stale rośnie. Praca tego typu wymaga dobrej znajomości środowisk programistycznych – dobry specjalista zna od podszewki zasady działania skryptów, a niejednokrotnie sam musi je tworzyć. Dodatkowo specjaliści tego typu powinni wykazywać się skrupulatnością i sumiennością, aby efekt zadowalał klienta. Duże oczekiwania względem fachowca wiążą się z wysokimi zarobkami, które znacznie wzrastają, wraz ze zdobytym doświadczeniem.

tester oprogramowania praca

Opublikowane 6 października 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie

ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?