Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Najbardziej opłacalne języki na rynku na rynku pracy. Który wybrać do nauki

Najbardziej opłacalne języki na rynku na rynku pracy. Który wybrać do nauki


Języki obce = inwestycja w siebie

Nauka języka obcego to zawsze świetna decyzja. Nie tylko z punktu widzenia podróżowania, pracy za granicą, czy zwyczajnej komunikacji w wielu życiowych sytuacjach, ale również z perspektywy szansy na zwiększenie zarobków i osiągnięcie sukcesu zawodowego. Ponadto ucząc się języka wzbogacasz swoją wiedzę, poznajesz inną kulturę, a także ćwiczysz pamięć i rozwijasz inne umiejętności.


Kurs Angielski dla początkujących - poziom A1
5.0
star star star star star
(1 ocen)

Opanuj podstawy języka angielskiego dzięki praktycznym ćwiczeniom online. Poznaj najczęściej używane zwroty, słownictwo oraz gramatykę i zacznij swobodnie komunikować się po angielsku na poziomie A1. Dowiedz się więcej


Jeszcze do niedawna najczęściej zadawane pytanie w tym temacie brzmiało „Czy warto uczyć się języków obcych?” Obecnie nikt już nie ma co do tego żadnych wątpliwości, dlatego zdecydowanie częściej pada pytanie „Jakie języki obce warto znać?”

angielski jako najpopularniejszy język do nauki

Najpopularniejszy jest oczywiście angielski. Jego naukę standardowo rozpoczyna się już w podstawówce, a coraz częściej nawet w przedszkolu. Znajomość tego języka często jest nie tyle dodatkiem, co koniecznością na rynku pracy. Aktualnie na wielu stanowiskach, już nie tylko kierowniczych, jednym z wymagań jest znajomość angielskiego co najmniej w stopniu komunikatywnym. Jeśli zatem chcemy się wyróżnić i zwiększyć swoje szanse na lepszą posadę, sam angielski może nie być wystraczający. Nasuwa się w związku z tym pytanie:

Jaki drugi język wybrać?

Najbardziej pożądane na rynku pracy są języki europejskie. Nie jest zaskoczeniem, że to właśnie wspomniany wyżej angielski uplasował się na szczycie listy języków, które należy znać. Kolejny pod względem popularności jest język niemiecki. Realia rynkowe wskazują, że od wielu lat rozwijamy współpracę biznesową nie tylko z Niemcami, ale także z Austrią i Szwajcarią. W polskich miastach znajduje się mnóstwo oddziałów firm pochodzących z tych właśnie krajów, do tego dochodzi możliwość pracy zdalnej. Biegła znajomość niemieckiego otwiera zatem wiele zawodowych szans.

Na atrakcyjne i liczne oferty pracy możesz także liczyć znając język francuski. Zajmuje on trzecie miejsce na liście najpopularniejszych języków. Ofert pracy wymagających znajomości francuskiego jest co prawda niemal o połowę mniej, niż w przypadku niemieckiego, nie zmienia to jednak faktu, że osoby dobrze władające tym językiem na brak perspektyw zawodowych z pewnością nie będą narzekać.

osoba ucząca się języka obcego przez internet

Kolejne dwa języki to hiszpański i włoski. Zapotrzebowanie na nie jest odrobinę mniejsze niż na francuski, ale ze względu na ich łatwą przyswajalność (uchodzą z jedne z najprostszych do nauki) są coraz częściej wybierane przez studentów. Osoby chcące postawić na hiszpański lub włoski, powinny zatem wykazać się większymi kwalifikacjami pozajęzykowymi, gdyż ludzi władających nimi jest coraz więcej.

Bardzo cenna jest także znajomość języków skandynawskich. To kompetencja ceniona nie tylko w biurach tłumaczeń, ale również pośród wielu innych pracodawców. Z roku na rok rośnie wartość wymiany handlowej między Polską a Skandynawią. Wzrasta w związku z tym popyt na pracowników, którzy posługują się językiem szwedzkim, norweskim lub fińskim. Umiejętność posługiwania się nimi jest niewątpliwie wyróżnikiem, mającym znaczący wpływ na pensję, nie są to bowiem języki szczególnie popularne w naszym kraju.

znajomość języków obcych a poszukiwanie pracy

Nie sposób nie wspomnieć również o języku chińskim i arabskim. Zapotrzebowanie na nie aktualnie jest raczej umiarkowane, ale biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą i geopolityczną, nie ma wątpliwości, że z roku na rok będzie rosło. Nauka któregoś z tych języków z pewnością będzie długa i żmudna, jednak gra jest warta świeczki, gdyż ich znajomość na poziomie co najmniej dobrym otwiera drzwi do wielu atrakcyjnych możliwości zawodowych.

Kurs Hiszpański dla początkujących - poziom A1

Kurs Hiszpański dla początkujących - poziom A1

Zobacz kurs Arrow
Kurs Japoński dla początkujących - gramatyka i słownictwo (N5)

Kurs Japoński dla początkujących - gramatyka i słownictwo (N5)

Zobacz kurs Arrow
Kurs Francuski dla początkujących - poziom A1

Kurs Francuski dla początkujących - poziom A1

Zobacz kurs Arrow

Czy najpopularniejsze języki są najbardziej opłacalne?

Znajomość niemieckiego, francuskiego czy hiszpańskiego zwiększa szansę zatrudnienia na różnorodnych stanowiskach w wielu branżach. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że są to języki najlepiej opłacane. Badania jasno pokazują, że znajomość niszowego, mniej popularnego języka, mimo mniejszej ilości ofert pracy, może okazać się znacznie wyżej opłacana. Dla przykładu wynagrodzenie pracownika, który zna fiński lub arabski może być o około 50% wyższe, niż osoby posługującej się tylko angielskim.

ćwiczenie dialogów to skuteczna forma nauki mówienia w języku obcym

Podsumowanie

Języków obcych warto się uczyć. Ich znajomość to klucz do wielu atrakcyjnych ścieżek kariery. Przy obecnych realiach sama znajomość angielskiego niestety nie determinuje już wysokiego wynagrodzenia. To właśnie drugi język otwiera bardziej prestiżowe perspektywy zawodowe. Jak wynika z analiz rynku pracy – im bardziej będzie on niszowy, tym lepsze wynagrodzenie może się wiązać z jego znajomością. Jeżeli jesteś właśnie na etapie podejmowania decyzji i wahasz się, jakiego języka zacząć się uczyć przejrzyj raporty dotyczące rozwoju gospodarek na świecie. Być może znajdziesz kraj, który dopiero rozwija swoje stosunki handlowe z innymi i znajdziesz się w nielicznej grupie osób władających tym właśnie językiem?


Opublikowane 9 stycznia 2023 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!