Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Jak się do nich przygotować?

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Jak się do nich przygotować?

Każdy, kto choć raz przechodził przez rozmowę kwalifikacyjną, zdaje sobie sprawę z tego, ile stresu wywołuje spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Nawet jeśli masz za sobą wiele takich sytuacji, przyznasz nam rację, że siedząc z dyrektorem lub przedstawicielem HR firmy, do której aplikujesz, możesz mieć problem z odpowiedzią na najprostsze pytania. Nie musi tak być. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Poznaj pytania, jakie najczęściej zadają rekruterzy oraz odpowiedzi na nie, które pomogą Ci przejść bez problemu przez rozmowę rekrutacyjną.


Kurs Jak znaleźć pracę - efektywne poszukiwanie zatrudnienia

Dowiedz się jak znaleźć dobrze płatną i przynoszącą satysfakcję pracę. Naucz się prezentować swoje mocne strony i przekonaj pracodawcę, że jesteś kandydatem, z którego nie może zrezygnować. Dowiedz się więcej


Z artykułu dowiesz się:

  • Od jakiego pytania najczęściej rozpoczynają się rozmowy kwalifikacyjne?
  • Jak odpowiedzieć na pytanie — co wiesz o naszej firmie?
  • Dlaczego rekruterzy chcą wiedzieć, gdzie widzisz się za pięć lat?
  • Co odpowiedzieć, kiedy rekruter zapyta Cię o Twoje mocne i słabe strony?

rozmowa kwalifikacyjna

Osoby rekrutujące kandydatów do firm zgodnie przyznają, że 9 na 10 kandydatów, których spotykają na swojej drodze odpada na rozmowie kwalifikacyjnej, ponieważ nie są w stanie dobrze odpowiedzieć na najprostsze pytania. Nie musisz należeć do tej dziewiątki. Poznaj najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i sprawdź, jak odpowiedzieć na nie prawidłowo.


Powiedz coś o sobie — pytanie, od którego najczęściej zaczyna się rozmowa kwalifikacyjna

Jest to pytanie na pozór proste, jednak czy na pewno? Zadanie pytania: „powiedz coś o sobie” ma na celu sprawdzenie, czy kandydat opanował bądź co bądź trudną sztukę autoprezentacji. Jeżeli nie potrafisz dobrze się zaprezentować, pracodawca nie może mieć pewności, że przekonasz Klienta do kupna jego produktu lub usługi. Zadanie tego pytania ma jeszcze jeden ukryty cel — ma rozładować atmosferę panującą w pomieszczeniu. Któż z nas nie lubi mówić o sobie w samych superlatywach?


Najlepsza odpowiedź

Jeżeli chcesz opowiedzieć o swoim życiu osobistym, od razu zrezygnuj. Najlepiej, jeśli w tym wypadku opowiesz o dotychczasowym życiu zawodowym. Wspomnij zatem, gdzie ostatnio pracowałeś lub co studiujesz, jeżeli nadal się uczysz. Wszystkie informacje postaraj się przekazać w sposób, który pozwoli Ci pokazać, jak wiele możesz swoją osobą wnieść do firmy. Opowiedz o swoich zainteresowaniach, ale tych zawodowych. Podkreśl, jakie do tej pory odniosłeś sukcesy. Mów o cechach charakteru, które opisałeś w CV, a które pomagają Ci w codziennej pracy. Pamiętaj — jeśli w CV wpisałeś, że mówisz w obcym języku w stopniu komunikatywnym, dobrym lub bardzo dobrym, rekruter może chcieć to sprawdzić. Przygotuj zatem odpowiedzi również w obcym języku.


rozmowa kwalifikacyjna

Jak odpowiedzieć na pytanie — co wiesz o naszej firmie?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań na rozmowach kwalifikacyjnych, jednak mało kto wie, jak na nie odpowiedzieć prawidłowo. Jeżeli nie będziesz wiedział, co odpowiedzieć, możesz mieć pewność, że nie dostaniesz wymarzonej pracy. Dla rekrutera może to być informacja, że nie zależy Ci na posadzie, o którą się starasz.


Odpowiedź

Aby znać odpowiedź na to pytanie wystarczy zapoznać się ze stroną internetową, a także profilami w mediach społecznościowych. Tam z pewnością znajdziesz informacje dotyczące nowych produktów lub prowadzonych obecnie kampanii. Wyraź opinię na ich temat. Jeżeli uważasz, że coś można ulepszyć, nie bój się o tym mówić. Pokażesz tym samym, że przedsiębiorstwo i jego przyszłość są dla Ciebie ważne.


Dlaczego rekruterzy chcą wiedzieć, gdzie widzisz się za pięć lat?

Każdy zazwyczaj szuka nowej pracy, aby poprawić swój byt i zarobić na życie. Firmy najbardziej cenią pracowników, dla których praca jest nie tylko sposobem zarobkowania, ale również pasją. Jeżeli padnie takie pytanie, rekruter chce się upewnić, że pozostaniesz w firmie na dłużej, niż tylko kilka miesięcy.


Jak odpowiedzieć?

W tym wypadku musisz zastanowić się, co tak naprawdę chcesz w życiu robić. Pokaż, że ten cel wiąże się bezpośrednio z celami firmy, do której aplikujesz. Udowodnij, że na stanowisku, o które się starasz zdobędziesz umiejętności i kompetencje, które przybliżą Cię do wymarzonego celu.


rozmowa kwalifikacyjna

Co odpowiedzieć, kiedy rekruter zapyta Cię o Twoje mocne i słabe strony?

Kiedy słyszysz pytanie o mocne i słabe strony, możesz być pewien, że rekruter chce sprawdzić, czy nie masz wątpliwości co do swoich umiejętności i czy będziesz umieć je efektywnie wykorzystać. Mówiąc szczerze o słabych stronach pokażesz, że jesteś świadomy tego, że nie jesteś perfekcyjny i zdajesz sobie sprawę z tego, że wiesz, nad czym musisz pracować. Odpowiedź na to pytanie musisz dokładnie przygotować, ponieważ to od niej zależy, czy firma będzie chciała w Ciebie zainwestować.


Title course

Umiejętności miękkie w pracy zdalnej-budowanie relacji i organizacja pracy

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs Organizacja pracy i zarządzanie zadaniami z Trello

Zobacz kurs Arrow
Title course

Dobre praktyki pracy w zespole

Zobacz kurs Arrow

Jak skutecznie odpowiedzieć na pytanie o mocne i słabe strony?

Wybierz po dwie najmocniejsze i najsłabsze strony. Ich istnienie potwierdź przykładami, które zdarzyły się naprawdę. Opisz, jak zachowałeś się w danej sytuacji i jaki to miało wpływ na firmę, w której akurat pracowałeś.


Opublikowane 28 lipca 2021 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!