Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Najczęstsze błędy początkujących fotografów

Najczęstsze błędy początkujących fotografów

Chyba każdemu z nas zdarzyło się kiedyś zrobić świetne zdjęcie przez przypadek. Przepiękny krajobraz, do tego idealne, rozproszone światło i już – zdjęcia robią się niemal same. Niestety takie sytuacje zdarzają się sporadycznie. Jeśli więc poważniej podchodzisz do fotografii, potrzebujesz wiedzy, praktyki i motywacji do działania. Każdy fotograf początkowo doświadcza ciągłych wzlotów i upadków. Radość i entuzjazm z pierwszych przemyślanych kadrów miesza się z rozczarowaniem i zwątpieniem w swoje umiejętności. Co robić kiedy nowe ujęcia przestają satysfakcjonować, wydają się słabe i banalne?


Kurs fotografii dla każdego

Poznaj od podstaw tajniki świadomej i twórczej fotografii Dowiedz się więcej


Przygotowaliśmy listę najczęściej popełnianych błędów przez początkujących fotografów. Ich świadomość i próba eliminacji z pewnością pomoże Ci poprawić swój warsztat i osiągać coraz lepsze efekty.

1. Przesadne skupienie na sprzęcie

Większość osób na początku swojej fotograficznej przygody spędza długie godziny poszukując informacji, który obiektyw i aparat będzie najlepszy. Następnie przychodzi moment na zakup drogiego sprzętu, po czym okazuje się, że niestety wydanie nawet kilkunastu tysięcy złotych na ten cel, nie spowodowało, że kadry stały się perfekcyjne. Podstawowa zasada fotografii mówi, że zdjęcia robi fotograf, a nie aparat. Oczywiście, jego jakość ma ogromne znaczenie, jednak braku umiejętności nie nadrobi nawet najdroższy sprzęt. Ćwicz, eksperymentuj, porównuj – po prostu rób zdjęcia. To jedyny sposób na rozwój i poprawę jakości Twoich prac. Obecnie nawet przy użyciu aparatu w dobrym telefonie jesteś w stanie wiele się nauczyć. Na profesjonalny sprzęt z wyższej półki przyjdzie jeszcze czas.

Zdjęcie aparatu z rozmytym tłem

2. Brak wizji i odpowiedniego przygotowania

Na dobre efekty w fotografii składają się dwa elementy – rzemiosło i wizja. Rzemiosło odpowiada za umiejętne posługiwanie się aparatem. Wizja to cała reszta, czyli zdolności połączone z wyczuciem, kreatywnością i aranżowaniem ciekawych kadrów. Aby uniknąć stresu i rozczarowania swoją sesją, początkujący fotograf powinien się przygotować i opracować strategię działania. Brak planu i wcześniejszego rozeznania, to duży błąd skutkujący zazwyczaj nieudanymi, przypadkowymi zdjęciami. Żeby tego uniknąć przed każdą sesją zastanów się jakich efektów oczekujesz i co możesz uzyskać robiąc zdjęcia w tym konkretnym otoczeniu. Gdzie najlepiej ustawić modeli, które ujęcia będą ciekawe, a z czego lepiej zrezygnować. Przygotowanie wstępnej wizualizacji przed sesją znacząco ułatwia pracę.

Przygotowywanie do sesji fotograficznej i ustawianie aparatu

3. Wciąż ta sama perspektywa

Jeśli nie chcesz, żeby wszystkie Twoje zdjęcia były na jedno kopyto, musisz odnajdować różne spojrzenia na fotografowany obiekt lub osobę. Klasyczne zdjęcia „na wprost”, czyli kadr centralny są domeną wielu foto amatorów. Nie ma w nich absolutnie nic złego i nie chodzi o to, żeby za wszelką cenę silić się na oryginalność, gorzej jeśli całe Twoje portfolio wygląda w ten sposób. Kluczem jest tutaj różnorodność. Wykonuj zdjęcia pod różnym kątem. Czasem wejdź na jakieś podwyższenie, czasem uklęknij, spróbuj się przesunąć albo oddalić i ująć obiekt w tle. Testuj różne perspektywy, możliwości jest ogrom.

Kurs Fotografia produktowa

Kurs Fotografia produktowa

Zobacz kurs Arrow
Kurs Fotografia nieruchomości

Kurs Fotografia nieruchomości

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty i teoria fotografii

Fundamenty i teoria fotografii

Zobacz kurs Arrow

4. Fotografowanie wyłącznie w trybie automatycznym

Kupując lustrzankę i rozpoczynając pracę na zaawansowanym sprzęcie z początku większość osób używa trybu automatycznego. Progres i tak jest wyraźny, zdjęcia wyglądają nieźle. Fotografowanie na automacie podczas oswajania się z nowym sprzętem jest jak najbardziej w porządku, gorzej jeśli zostajesz na tym etapie na stałe. Żeby wejść na wyższy poziom fotografii niezbędne jest zapoznanie się z bardziej zaawansowanymi funkcjami aparatu. Umiejętność korzystania z takich opcji jak przysłona, czułość ISO, ręczna ekspozycja, czy balans bieli zwiększa różnorodność oraz umożliwia robienie dobrych zdjęć w różnych warunkach.

Fotograf podczas pracy z aparatem na statywie

5. Brak systematyczności

Jeżeli robisz zdjęcia tylko wtedy, kiedy według Ciebie jest na to okazja, niestety nieprędko dojdziesz do perfekcji. Każdy fotograf potrzebuje systematyczności. Tylko dzięki niej uzyskasz biegłość w posługiwaniu się aparatem i podszkolisz swój warsztat. Regularne robienie zdjęć dostarcza także niezwykle ważnych w fotografii inspiracji. To właśnie dzięki metodzie prób i błędów będziesz w stanie wyciągać wnioski i lekcje na przyszłość. Nie czekaj na specjalne okazje, zdjęcia możesz robić codziennie, wszystkiemu i w każdych okolicznościach.

Zdjęcie z rozmytym tłem

Podsumowanie

Nikt nie jest doskonały, wszyscy popełniamy błędy. Nieliczni rodzą się ze zmysłem fotografii i niemal od pierwszego kontaktu z aparatem komponują piękne kadry. Zdecydowana większość musi jednak przebrnąć przez żmudny proces nauki. Im szybciej uświadomisz sobie jakie błędy popełniasz i czego brakuje Twoim zdjęciom, tym więcej osiągniesz w fotografii. To wyjątkowa pasja, która oprócz możliwości rozwoju zawodowego, wzmacnia wrażliwość na piękno i postrzeganie otaczającego świata. Dlatego warto przebrnąć przez początkowy etap, uporać się z problemami i dać sobie możliwość odczuwania prawdziwej radości z fotografowania.


Opublikowane 19 sierpnia 2022 r. w kategorii: Fotografia i wideo


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!