Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Najczęstsze błędy Social Media marketingu

Najczęstsze błędy Social Media marketingu

Media społecznościowe to jeden z najważniejszych współczesnych kanałów marketingowych. Jako przedsiębiorcy przez Social Media możemy dotrzeć do milionów ludzi na całym świecie, zwiększając zasięgi, pozyskując nowych klientów, a tym samym intensyfikując zyski. Jednak zwłaszcza z uwagi na ogromną i wciąż rosnącą konkurencję, Social Media marketing jest coraz bardziej wymagający. Dlatego sprawdzamy, jakich błędów unikać przy prowadzeniu najpopularniejszych mediów społecznościowych.


Kurs Social Media dla biznesu

Wykorzystaj marketingowy potencjał social media. Zwiększaj sprzedaż, zdobywaj klientów i buduj wizerunek firmy Dowiedz się więcej


social media facebook

Social Media marketing w reklamie. Z jakich mediów społecznościowych korzystać?

Niestety, trudno o kanał Social Media, który sprawdzi się w każdym biznesie. Dlatego przed decyzją o promocji marki w jednym z kanałów SM, najpierw należy znaleźć platformę lub platformy, które pozwolą dotrzeć do docelowych odbiorców firmy. Najpopularniejsze media społecznościowe wykorzystywane w Social Media marketingu to m.in.:

  • Facebook – podstawowy kanał marketingowy SM, gdzie markę można reklamować bezpłatnie i za pomocą płatnych kampanii Facebook Ads. W ostatnim czasie, z uwagi na algorytmy najpopularniejszej platformy społecznościowej na świecie, dotarcie do grupy docelowej na Facebooku bez poniesienia dodatkowych wydatków na reklamę jest coraz trudniejsze.
  • Instagram – najszybciej rozwijająca się platforma społecznościowa, gdzie podstawą są zdjęcia, co mocno zachęca do wykorzystania Instagrama w kampaniach marketingowych marki. Jest to obowiązkowy kanał reklamowy dla firm z branży modowej, kosmetycznej, gastronomicznej, wyposażenia wnętrz, lifestyle itp.
  • YouTube – serwis do bezpłatnego umieszczania, odtwarzania, oceniania i komentowania filmów. Platforma do dzielenia się contentem w formie materiałów wideo. Należy pamiętać, że YouTube to serwis należący do Google'a, który umożliwia też wyświetlanie reklam.

Oprócz trzech powyższych kanałów Social Media wymienić można jeszcze LinkedIn. To najbardziej merytoryczna z platform społecznościowych, znakomita do budowania wizerunku marki, choćby przez publikowanie artykułów branżowych, kursów czy szkoleń. W końcu jest jeszcze Pinterest, gdzie swojego miejsca poszukać mogą firmy, które ze swoją ofertą chcą trafić do kobiet (np. moda, wakacje, produkty do domu, aktywność fizyczna, parenting).

media społecznościowe

Skuteczny Social Media marketing. Jakich błędów unikać w reklamie przez kanały SM?

Pomimo ogromnych możliwości, jakie daje reklama w Social Mediach, marketing społecznościowy jest wymagający. Prowadzenie kanałów SM wymaga właściwej strategii i przygotowania. Ważne, aby unikać prostych, ale często popełnianych błędów.

Nieodpowiednia grupa docelowa

Brak zdefiniowania grupy docelowej jest jednym z największych błędów Social Media marketingu. Obowiązkowo posty firmowe muszą być kierowane do potencjalnych klientów, którzy w mniejszym lub większym zakresie są zainteresowani ofertą marki. Jeżeli uda się określić potencjalnego klienta, o wiele łatwiej dotrzeć do niego z przekazem i nakłonić do konwersji. Ważne, aby komunikować się z nim właściwie dopasowanym językiem, na przykład z użyciem emotikonów.

social media

Jedna treść na wielu platformach społecznościowych

Prowadząc Social Media, nie można iść na łatwiznę. Publikowanie jednej i tej samej treści na kilku platformach społecznościowych (np. Facebook, Instagram, LinkedIn), jest poważnym błędem. Treści muszą być dostosowane do grupy odbiorców, z uwzględnieniem konkretnego kanału reklamowego. Na przykład LinkedIn jest platformą biznesową, podczas kiedy na YouTube contentem są filmy, a na Instagramie – zdjęcia.

Brak regularności i aktywności

Kolejnym błędem w reklamie w Social Mediach jest brak regularności i aktywności. Dlatego małe firmy powinny wybrać jeden, ewentualnie dwa najpopularniejsze kanały Social Media, aby móc regularnie publikować nowe treści.

media społecznościowe

Brak pomiarów strategii i analizy

Oprócz tego, że reklama w mediach społecznościowych pozwala dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, dodatkowo daje możliwość mierzenia efektywności kampanii w czasie rzeczywistym. Warto analizować swoje działania w kanałach SM, zatrzymując niewydajne reklamy i unikając tych samych błędów. Można w ten sposób zaoszczędzić dużą część budżetu, choćby przeznaczając go na bardziej wydajne kampanie reklamowe.

Kurs Marketing i sprzedaż na Instagramie

Kurs Marketing i sprzedaż na Instagramie

Zobacz kurs Arrow
Jak prowadzić fanpage na Facebooku

Jak prowadzić fanpage na Facebooku

Zobacz kurs Arrow
Kurs Marketing i sprzedaż na Facebooku

Kurs Marketing i sprzedaż na Facebooku

Zobacz kurs Arrow
Kupowanie fanów

Budowa społeczności w kanale Social Media wymaga dużego nakładu pracy i czasu. W sieci łatwo znaleźć oferty zakupu fanów. Jest to zmarnowanie części budżetu, który można przeznaczyć na reklamę, np. Facebook Ads. Martwi fani nie są aktywni – nie lajkują, nie komentują i nie udostępniają opublikowanych treści.

Oczywiście nie są to wszystkie błędy popełniane przy obsłudze kanałów SM. Oprócz powyższych częstym błędem przy prowadzeniu mediów społecznościowych jest unikanie negatywnych opinii i komentarzy. W publikacjach warto też korzystać z różnych formatów treści (m.in. grafiki, infografiki, filmy, wykresy, zdjęcia ze stocków, memy). Oczywiście wszystko musi być w pełni legalne, dlatego należy pamiętać przy tym o prawie autorskim.

Podsumowując, przy wszystkich korzyściach wynikających z wykorzystania mediów społecznościowych w reklamie, należy zwracać uwagę na nieumiejętne korzystanie z tych kanałów. Może to bowiem dać odwrotny skutek i wpłynąć negatywnie na wizerunek marki.

social media

Opublikowane 10 września 2021 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!