Najlepsze dystrybucje Linux. Którego Linuxa wybrać?
Wiesz już, że chcesz zmienić swój obecny system operacyjny na jedną z dystrybucji Linuxa, ale nie wiesz, na którą się zdecydować? Wybór może sprawiać trudności, ponieważ nowe systemy oparte o linuxowy kernel wyrastają niemal jak grzyby po deszczu, licząc sobie obecnie około 600 różnych wersji. Pomożemy Ci rozwiązać ten dylemat i doradzimy, jak wybrać odpowiednią wśród nich.
Kurs Linux dla początkujących
Naucz się obsługi Linuxa w kilka godzin i zastąp nim swój obecny system! Dowiedz się więcej
Od czego zacząć?
Osoby, które nie posiadają zbyt dużej wiedzy o systemach operacyjnych, często dokonują wyboru na podstawie powierzchownych danych, takich, jak na przykład układ i wygląd ikon na pulpicie - warto bowiem wiedzieć, że wśród licznych systemów Linuxa są i takie, które pod kątem obsługi są bardzo zbliżone do Windowsa lub MacOS. Nie można jednak opierać swojego wyboru jedynie na tym czynniku. Postępując w ten sposób bardzo łatwo o nietrafne decyzje, które przyniosą zawód. Na co zatem należy zwracać uwagę?
Sprzęt
Upewnij się, czy interesująca Cię dystrybucja jest kompatybilna z Twoim komputerem. Sprawdź zatem procesor, typ programu układowego (tj. BIOS, UEFI), pamięć operacyjną, rodzaj dysku twardego i karty graficznej. Bardzo istotną kwestią jest zbadanie dostępności sterowników do karty graficznej, dźwiękowej i sieciowej, a także do urządzeń takich, jak drukarka.
Zastosowanie
Nie mniej ważny czynnik w procesie decyzyjnym. Określ swoje oczekiwania wobec systemu i zadania, na których najbardziej Ci zależy. Miej tu również na uwadze kondycję komputera, ponieważ słabości przestarzałej maszyny nie zatuszuje żaden system. Na jakiego rodzaju zadania trzeba zwrócić szczególną uwagę: uruchamianie ciężkich gier, korzystanie z rozbudowanych programów do edycji plików graficznych i video.
Czym różnią się dystrybucje?
Wspomniany wygląd pulpitu i ogólne zasady obsługi to jedne z wielu cech, które odróżniają od siebie poszczególne dystrybucje Linuxa. Czym jeszcze się różnią:
- Oprogramowanie ogólne - np. dostępne aplikacje biurowe, gry, przeglądarki internetowe.
- Oprogramowanie instalacyjne - służące instalacji systemu operacyjnego lub oprogramowania.
- Dokumentacja - może być mniej lub bardziej rozbudowana, a także łatwiej lub trudniej dostępna.
- Jakość - za którą kryją się ewentualne błędy w oprogramowaniu.
- Częstotliwość aktualizacji.
- Liczebność społeczności, która daną dystrybucję rozwija.
Dystrybucje Linuxa dla początkujących
Najlepszą radą dla początkujących użytkowników będzie skorzystanie z dystrybucji, które są popularne i wspierane przez szeroką społeczność. Dlaczego? Ponieważ w ich przypadku dotarcie do tutoriali i wskazówek z rozwiązaniem wielu problemów będzie bardzo proste. Warto również pamiętać, że to właśnie społeczność w trybie open source pracuje nad łataniem wszelkich dziur systemowych i usuwaniem bugów. A jeśli mówimy o popularnych i prostych w obsłudze dystrybucjach, to nie może tu zabraknąć Ubuntu i Linux Mint.
Ubuntu
Król wśród wszystkich dystrybucji. Prosty w obsłudze, uniwersalny, intuicyjny, lekki, ale też potrafi dużo udźwignąć. Dobry zarówno dla podstawowych programów biurowych, jak i do obróbki graficznej i gier. Przemawia za nim również bardzo szeroki wybór sterowników, dzięki którym uruchomi zdecydowaną większość oprogramowania. Jeśli korzystasz obecnie z Windowsa lub MacOS, nie bój się Ubuntu!
Linux Mint
Posiada wszystkie zalety Ubuntu, a różni się od niego między innymi tym, że pulpit jest tu zbudowany w stylu podobnym do Windowsa. Tuż po instalacji jest w pełni gotowy do pracy, bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji. Mint docenia się między innymi za to, że niewiele wymaga od użytkownika i działa bez zarzutu nawet na starszych laptopach i desktopach.
Linux dla programistów
Logiczny schemat pracy, stabilne środowisko, błyskawiczne i proste aktualizacje - to jedne z atutów, które sprawiają, że Linux jest dominującym systemem operacyjnym na komputerach programistów. Dopełnia je fakt, że duża część serwerów operuje właśnie w środowisku linuxowym. Jakie dystrybucje wiodą tu prym?
- Ubuntu - nie mylisz się, ten sam Ubuntu, który jest polecany uwadze początkujących użytkowników systemów Linux. Co ma do zaoferowania programistom? Między innymi szybką, wygodną i bezpieczną pracę.
- Fedora - podobnie, jak wspomniani kuzyni, Fedora charakteryzuje się prostą obsługą, a jednocześnie dużą wydajnością. Dobrze się sprawdza w obsłudze dużych i średnich zasobów danych, jak na przykład w przypadku kontroli infrastruktury i usług sieciowych.
- Debian - stabilny, bezawaryjny, lekki, mocno wspierany przez społeczność. Znajduje zastosowanie zarówno jako system do obsługi desktopowej, jak i na serwer. Znany jest z płynnych i prostych aktualizacji, które nie wpływają na pracę nad prowadzonymi projektami.
Linux dla graczy
Wbrew pozorom, Linux nie jest zarezerwowany dla wąskiego grona zaawansowanych użytkowników. To prawda, że z grami bardziej kojarzy się Windows, jednak niekoniecznie dlatego, że jest to system lepszy w tej dziedzinie. Jest popularny, stąd też wysoki procent produkcji gier z przeznaczeniem właśnie na to środowisko. Tymczasem, zdecydowaną większość gier uruchomisz również na przywoływanym już Ubuntu lub Linux Mint. A jeśli dany tytuł nie doczekał się jeszcze opracowania na te systemy, z pomocą przyjdą narzędzia takie, jak Wine lub Proton.
Którą dystrybucję Linuxa wybrać? Tę, która idealnie spełni Twoje potrzeby i oczekiwania! Nie ma cienia wątpliwości, że z 600 możliwych systemów wybierzesz ten, który polubisz i długo się z nim nie rozstaniesz.
Opublikowane 14 marca 2022 r. w kategorii: IT i oprogramowanie
ŚCIEŻKA KARIERY
Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej