Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Najlepsze dystrybucje Linux. Którego Linuxa wybrać?

Najlepsze dystrybucje Linux. Którego Linuxa wybrać?

Wiesz już, że chcesz zmienić swój obecny system operacyjny na jedną z dystrybucji Linuxa, ale nie wiesz, na którą się zdecydować? Wybór może sprawiać trudności, ponieważ nowe systemy oparte o linuxowy kernel wyrastają niemal jak grzyby po deszczu, licząc sobie obecnie około 600 różnych wersji. Pomożemy Ci rozwiązać ten dylemat i doradzimy, jak wybrać odpowiednią wśród nich.


Kurs Linux dla początkujących

Naucz się obsługi Linuxa w kilka godzin i zastąp nim swój obecny system! Dowiedz się więcej


linux dystrybucja ubuntu

Od czego zacząć?

Osoby, które nie posiadają zbyt dużej wiedzy o systemach operacyjnych, często dokonują wyboru na podstawie powierzchownych danych, takich, jak na przykład układ i wygląd ikon na pulpicie - warto bowiem wiedzieć, że wśród licznych systemów Linuxa są i takie, które pod kątem obsługi są bardzo zbliżone do Windowsa lub MacOS. Nie można jednak opierać swojego wyboru jedynie na tym czynniku. Postępując w ten sposób bardzo łatwo o nietrafne decyzje, które przyniosą zawód. Na co zatem należy zwracać uwagę?

Sprzęt

Upewnij się, czy interesująca Cię dystrybucja jest kompatybilna z Twoim komputerem. Sprawdź zatem procesor, typ programu układowego (tj. BIOS, UEFI), pamięć operacyjną, rodzaj dysku twardego i karty graficznej. Bardzo istotną kwestią jest zbadanie dostępności sterowników do karty graficznej, dźwiękowej i sieciowej, a także do urządzeń takich, jak drukarka.

Zastosowanie

Nie mniej ważny czynnik w procesie decyzyjnym. Określ swoje oczekiwania wobec systemu i zadania, na których najbardziej Ci zależy. Miej tu również na uwadze kondycję komputera, ponieważ słabości przestarzałej maszyny nie zatuszuje żaden system. Na jakiego rodzaju zadania trzeba zwrócić szczególną uwagę: uruchamianie ciężkich gier, korzystanie z rozbudowanych programów do edycji plików graficznych i video.

Czym różnią się dystrybucje?

Wspomniany wygląd pulpitu i ogólne zasady obsługi to jedne z wielu cech, które odróżniają od siebie poszczególne dystrybucje Linuxa. Czym jeszcze się różnią:

  • Oprogramowanie ogólne - np. dostępne aplikacje biurowe, gry, przeglądarki internetowe.
  • Oprogramowanie instalacyjne - służące instalacji systemu operacyjnego lub oprogramowania.
  • Dokumentacja - może być mniej lub bardziej rozbudowana, a także łatwiej lub trudniej dostępna.
  • Jakość - za którą kryją się ewentualne błędy w oprogramowaniu.
  • Częstotliwość aktualizacji.
  • Liczebność społeczności, która daną dystrybucję rozwija.

Dystrybucje Linuxa dla początkujących

Najlepszą radą dla początkujących użytkowników będzie skorzystanie z dystrybucji, które są popularne i wspierane przez szeroką społeczność. Dlaczego? Ponieważ w ich przypadku dotarcie do tutoriali i wskazówek z rozwiązaniem wielu problemów będzie bardzo proste. Warto również pamiętać, że to właśnie społeczność w trybie open source pracuje nad łataniem wszelkich dziur systemowych i usuwaniem bugów. A jeśli mówimy o popularnych i prostych w obsłudze dystrybucjach, to nie może tu zabraknąć Ubuntu i Linux Mint.

linux dla początkujących - ubuntu

Ubuntu

Król wśród wszystkich dystrybucji. Prosty w obsłudze, uniwersalny, intuicyjny, lekki, ale też potrafi dużo udźwignąć. Dobry zarówno dla podstawowych programów biurowych, jak i do obróbki graficznej i gier. Przemawia za nim również bardzo szeroki wybór sterowników, dzięki którym uruchomi zdecydowaną większość oprogramowania. Jeśli korzystasz obecnie z Windowsa lub MacOS, nie bój się Ubuntu!

Linux Mint

Posiada wszystkie zalety Ubuntu, a różni się od niego między innymi tym, że pulpit jest tu zbudowany w stylu podobnym do Windowsa. Tuż po instalacji jest w pełni gotowy do pracy, bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji. Mint docenia się między innymi za to, że niewiele wymaga od użytkownika i działa bez zarzutu nawet na starszych laptopach i desktopach.

linux mint

Linux dla programistów

Logiczny schemat pracy, stabilne środowisko, błyskawiczne i proste aktualizacje - to jedne z atutów, które sprawiają, że Linux jest dominującym systemem operacyjnym na komputerach programistów. Dopełnia je fakt, że duża część serwerów operuje właśnie w środowisku linuxowym. Jakie dystrybucje wiodą tu prym?

Kurs Linux dla programisty

Kurs Linux dla programisty

Zobacz kurs Arrow
Kurs Linux Ubuntu od podstaw

Kurs Linux Ubuntu od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Administracja serwerem Linux

Administracja serwerem Linux

Zobacz kurs Arrow
  • Ubuntu - nie mylisz się, ten sam Ubuntu, który jest polecany uwadze początkujących użytkowników systemów Linux. Co ma do zaoferowania programistom? Między innymi szybką, wygodną i bezpieczną pracę.
  • Fedora - podobnie, jak wspomniani kuzyni, Fedora charakteryzuje się prostą obsługą, a jednocześnie dużą wydajnością. Dobrze się sprawdza w obsłudze dużych i średnich zasobów danych, jak na przykład w przypadku kontroli infrastruktury i usług sieciowych.
  • Debian - stabilny, bezawaryjny, lekki, mocno wspierany przez społeczność. Znajduje zastosowanie zarówno jako system do obsługi desktopowej, jak i na serwer. Znany jest z płynnych i prostych aktualizacji, które nie wpływają na pracę nad prowadzonymi projektami.

linux dla programistów

Linux dla graczy

Wbrew pozorom, Linux nie jest zarezerwowany dla wąskiego grona zaawansowanych użytkowników. To prawda, że z grami bardziej kojarzy się Windows, jednak niekoniecznie dlatego, że jest to system lepszy w tej dziedzinie. Jest popularny, stąd też wysoki procent produkcji gier z przeznaczeniem właśnie na to środowisko. Tymczasem, zdecydowaną większość gier uruchomisz również na przywoływanym już Ubuntu lub Linux Mint. A jeśli dany tytuł nie doczekał się jeszcze opracowania na te systemy, z pomocą przyjdą narzędzia takie, jak Wine lub Proton.

linux dla gracza

Którą dystrybucję Linuxa wybrać? Tę, która idealnie spełni Twoje potrzeby i oczekiwania! Nie ma cienia wątpliwości, że z 600 możliwych systemów wybierzesz ten, który polubisz i długo się z nim nie rozstaniesz.


Opublikowane 14 marca 2022 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!