Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Najważniejsze meta tagi w SEO – jak je wdrożyć?

Najważniejsze meta tagi w SEO – jak je wdrożyć?

Pozycjonowanie strony internetowej (SEO) to przede wszystkim odpowiednia konfiguracja serwisu, aby witryna była dostosowana do intencji użytkowników oraz wytycznych wyszukiwarki. Istotnymi elementami, które mają wpływ na widoczność strony w Google, są meta tagi. Jak je wdrożyć i co warto o nich wiedzieć?


Kurs SEO - jak skutecznie pozycjonować stronę

Zobacz jak zadbać o SEO i zapewnij swoje stronie wysoką pozycję w wyszukiwarce Dowiedz się więcej


kod strony internetowej

Czym są meta tagi i jakie mają znaczenie w SEO?

Meta tagi to fragmenty kodu źródłowego strony internetowej, które są odczytywane i interpretowane przez roboty indeksujące wyszukiwarek. Niektóre z nich znajdują się w sekcji head strony, a inne umieszcza się bezpośrednio w body zależnie od ich funkcji oraz przeznaczenia. Poszczególne meta tagi wywierają wpływ nie tylko na roboty indeksujące, ale również doświadczenia użytkowników – doskonałym tego przykładem jest opis (description) oraz tytuł (title) strony internetowej. To treść, która może wyświetlać się bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Wywiera więc wpływ na to, jak zachowa się użytkownik i czy otworzy konkretny adres. Poprawnie zaimplementowane description i title dodatkowo mają wpływ na SEO, ponieważ mogą zawierać frazy kluczowe, istotne z punktu widzenia algorytmu.

Najważniejsze meta tagi w SEO

Z punktu widzenia SEO każdy meta tag jest istotny. Nie wszystkie jednak są kluczowe w kontekście kompleksowego pozycjonowania serwisu. Jeżeli dysponujesz rozbudowaną witryną (z wieloma podstronami), warto skupić się wyłącznie na tych meta tagach, które mają naprawdę duży priorytet, aby nie marnować czasu na mniej ważne elementy serwisu, niemające wpływu na widoczność w wyszukiwarce.

Title

Title to tytuł strony. Jest wyświetlany w wynikach wyszukiwania. Od 2021 roku algorytm Google odczytuje ten meta tag, ale może zmienić jego zawartość w SERP, jeżeli w ten sposób wynik będzie bardziej dopasowany do intencji użytkownika. Mimo to zaleca się ustawiać każdej podstronie w obrębie serwisu unikalny tytuł. Maksymalna rekomendowana długość tego znacznika to 580 px (ok. 60 zzs).

Pozycjonowane słowa muszą być zgodne z tym, co zawiera konkretny adres URL na stronie internetowej. W przeciwnym wypadku istnieje niewielka szansa na to, że algorytm wyszukiwarki wyświetli witrynę na wysokiej pozycji. Dla przykładu fraza takie jak „ile gotować jajka” nie powinna być zamieszczona w opisie garnka, ale w artykule na blogu, który jest bezpośrednią odpowiedzią na to zapytanie.

 • Przykład zastosowania:
przykłąd zastosowania tagu title
 • Miejsce zastosowania: sekcja head
 • Priorytet z punktu widzenia SEO: wysoki

Description

Description to opis strony internetowej. Nie zawsze jest wyświetlany w wynikach wyszukiwania, ponieważ element ten w SERP może być zastąpiony przez fragment treści strony internetowej, aby w ten sposób odpowiadać na intencje użytkownika. Mimo to algorytm Google analizuje description podczas skanowania i indeksowania, dlatego zaleca się umieścić w opisie frazę kluczową. Maksymalna rekomendowana długość tego znacznika to 920 px (ok. 155 zzs).

 • Przykład zastosowania:
przykład zastosowania tagu description
 • Miejsce zastosowania: sekcja head
 • Priorytet z punktu widzenia SEO: wysoki

Keywords

Meta keywords to tag, z którego korzysta coraz mniej stron internetowych. Google oficjalnie potwierdziło już kilka lat temu, że element ten nie jest brany pod uwagę podczas ustalania pozycji w rankingu. Ciągle jednak korzystają z niego inne wyszukiwarki. Mimo to, jeżeli dysponujesz dużym serwisem, uzupełnianie tego tagu na każdej podstronie może okazać się marnowaniem czasu i nie przynieść żadnych efektów.

 • Przykład zastosowania:
przykład zastosowania tagu keywords
 • Miejsce zastosowania: sekcja head
 • Priorytet z punktu widzenia SEO: niski

Meta robots

Tag meta robots to wartość widoczna i istotna tylko dla robotów indeksujących. W ten sposób właściciel serwisu może wskazać, które adresy URL nie powinny znajdować się w wynikach wyszukiwania Google (np. koszyk w sklepie internetowym oraz strony paginacji). Oznaczenie meta robots poprzez atrybut “noindex” sprawi, że podstrona nie będzie indeksowana, czyli nie znajdzie się w wyszukiwarce Google.

 • Przykład zastosowania:
przykład zastosowania tagu robots
 • Miejsce zastosowania: sekcja head
 • Priorytet z punktu widzenia SEO: wysoki

Alt tag

Alt tag to alternatywny opis obrazków na stronie internetowej. W ten sposób opisana grafika może wyświetlać się w Google Grafika na wskazaną frazę kluczową.

 • Przykład zastosowania:
przykład zastosowania tagu alt
 • Miejsce zastosowania: sekcja body
 • Priorytet z punktu widzenia SEO: średni
Jak przyspieszać i optymalizować strony

Jak przyspieszać i optymalizować strony

Zobacz kurs Arrow
Kurs SEO - jak skutecznie pozycjonować stronę

Kurs SEO - jak skutecznie pozycjonować stronę

Zobacz kurs Arrow
Kurs WordPress dla zielonych - własna strona od podstaw

Kurs WordPress dla zielonych - własna strona od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Jak sprawdzić obecność meta tagów na stronie internetowej?

Meta tagi są widoczne w kodzie źródłowym strony internetowej, który możesz otworzyć i przeglądać bezpośrednio z poziomu swojej przeglądarki. W przypadku systemu Windows i przeglądarek takich jak Google Chrome, Opera, czy Mozilla Firefox wystarczy wykonać komendę CTRL+U. Wówczas w nowej karcie wyświetli się kod źródłowy wybranego adresu URL. Na urządzeniach z systemem macOS (w przeglądarce Safari) należy wykonać komendę Command+Option+U. Efekt będzie dokładnie ten sam – na ekranie przedstawiony zostanie kod źródłowy przeglądanej strony internetowej.

kod strony internetowej

Opublikowane 2 stycznia 2023 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!