Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Najważniejsze umiejętności pracy w świecie AI - jak się przygotować

Najważniejsze umiejętności pracy w świecie AI - jak się przygotować

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje świat, pojawiając się coraz śmielej w naszym życiu codziennym. Jak się przygotować na zmiany, które bez wątpienia wkroczą na rynek pracy? Jakie umiejętności warto już dziś zacząć rozwijać, żeby spokojnie patrzeć w przyszłość? Oto kilka propozycji!


Umiejętności miękkie w pracy zdalnej - budowanie relacji i organizacja pracy

Dowiedz się jak przygotować i zorganizować pracę zdalną dla siebie i swojego zespołu. Zadbaj o odpowiednią komunikację, work-life balance i zdrowe relacje w firmie. Dowiedz się więcejUmiejętności miękkie

Zacznijmy od czegoś, w czym sztuczna inteligencja nie jest w stanie nas zastąpić. Umiejętności miękkie to bowiem jeden z najbardziej ludzkich czynników w naszej codziennej pracy. Wśród nich na czoło wysuwają się: kompetencje w pracy zespołowej, umiejętność zarządzania i komunikacji. Jest to więc zestaw cech, które pozytywnie wpływają na pracę w obrębie jednego zespołu i współpracę pomiędzy różnymi teamami.

Idąc dalej, praktyczne i pożądane umiejętności pracownika to również empatia, negocjacje i zdolność rozwiązywania konfliktów. Kontakt między ludźmi, niezależnie od poziomu rozwoju technologii, jest nieunikniony i w tym kierunku warto się rozwijać. Nawet, jeśli pewne zadania uda się scedować na narzędzia i algorytmy, nadal będziemy zawodowo współpracować z ludźmi. W tym zrozumienie cudzych potrzeb i choćby minimalna wiedza w zakresie psychologii są po prostu niezbędne.

Różne obszary zastosowania sztucznej inteligencji

Wiedza i krytyczne myślenie

Potężnym zagrożeniem, które potencjalnie niesie ze sobą poleganie na sztucznej inteligencji, jest szerząca się dezinformacja. Przyczyną jest fakt, że algorytmy sięgają po informacje, które wyszukują w swoich zasobach danych. Jeśli samodzielnie im tych danych dostarczymy, problem właściwie przestanie istnieć. Gorzej jednak, jeśli wybór źródła pozostawimy AI. Niebezpieczeństwo w tym miejscu polega na tym, że sztuczna inteligencja nie potrafi zweryfikować i ocenić jakości źródła, z którego korzysta. Bezkrytycznie może więc powielać fake newsy i pisać zwyczajną nieprawdę.

Niezbędna staje się wobec tego kontrola ze strony człowieka, który prześledzi materiał dostarczony przez AI i oceni jego wartość merytoryczną. Nie trudno się domyślić, że w cenie będzie wiedza na poziomie eksperckim w danej dziedzinie. Punktować będą ci, którzy potrafią postawić celne pytanie i krytycznie podejść do otrzymanej odpowiedzi.

Sztuczna inteligencja - AI

Znajomość narzędzi

Świat biznesu z nadzieją patrzy na trwającą rewolucję. Automatyzacja zadań, usprawnianie procesów - to główne obiekty zainteresowań. Z punktu widzenia pracodawców i managerów, zachodzą zmiany, które przyniosą w biznesie ogrom korzyści. Sztuczna inteligencja w ich rozumieniu zastąpi część pracowników, ale też i stworzy perspektywy do kreowania nowych stanowisk i unowocześniania tych starszych. Oczekują od AI poprawienia wyników, usprawnień, ulepszeń. Słowem - technologia ma wspierać, a nie wypierać człowieka.

Jakie wnioski powinny z tego płynąć? Trzeba postawić na rozwój i naukę. Zrozumieć, że będzie się od nas oczekiwać obsługi narzędzi, które mają nam pomagać w lepszej, szybszej pracy. Mają za nas wykonywać te zadania, które dla możliwości człowieka są zbyt proste. Krótko mówiąc, warto zacząć poznawać AI i narzędzia branżowe, które z niej korzystają.

twarz sztucznej inteligencji

Nowe kwalifikacje

Jeżeli obawiasz się, że Twojej profesji lub stanowisku pracy zagraża sztuczna inteligencja, przekwalifikuj się! AI wkracza do tak wielu obszarów, że najpewniej i Ty znajdziesz dla siebie nową ścieżkę zawodową. Spójrzmy, jak wiele rozmaitych zawodów już powstało i jakich umiejętności wymagają:

1. Specjalista ds. uczenia maszynowego

W ramach swoich obowiązków projektuje, wdraża i monitoruje systemy AI oraz algorytmy uczenia maszynowego. Nie bez powodu zawód ten znalazł się na liście jako pierwszy. Specjalistów w tej dziedzinie aktualnie poszukuje się bardzo intensywnie. Co trzeba umieć? Wymagana jest biegłość w bazach danych i ich analizie. Konieczna jest również znajomość języków programowania, jak Python i R, frameworków dedykowanych Machine Learning oraz chmur obliczeniowych.

Kurs Jak wykorzystać ChatGPT w biznesie i marketingu

Kurs Jak wykorzystać ChatGPT w biznesie i marketingu

Zobacz kurs Arrow
Kurs Midjourney & ChatGPT - sztuczna inteligencja w projektowaniu graficznym

Kurs Midjourney & ChatGPT - sztuczna inteligencja w projektowaniu graficznym

Zobacz kurs Arrow
Kurs Machine Learning w Python - wprowadzenie do sztucznej inteligencji

Kurs Machine Learning w Python - wprowadzenie do sztucznej inteligencji

Zobacz kurs Arrow
2. Specjalista ds. Etyki Sztucznej Inteligencji

Ciekawa propozycja dla etyków i filozofów. Rolą osoby na tym stanowisku jest monitorowanie zastosowań i wpływu sztucznej inteligencji na społeczeństwo. Trzeba więc lokalizować potencjalne problemy związane z etycznym i odpowiedzialnym wykorzystaniem AI przez użytkowników.

Współpraca człowieka ze sztuczną inteligencją (AI)

3. Prompt Engineer

Jego praca koncentruje się na opracowywaniu trafnych promptów (czyli poleceń) dla modeli językowych. Zdobycie zatrudnienia na tym stanowisku wymaga znajomości schematu działania danego modelu AI i umiejętności skutecznej komunikacji z tym modelem. Inaczej mówiąc, konieczne jest poznanie technicznych niuansów, ograniczeń i możliwości modelu (np. GPT-3,5), co pozwoli na precyzyjne wydawanie poleceń.

4. AI Engineer

Czyli inżynier ds. sztucznej inteligencji. Osoba odpowiedzialna za budowanie, trenowanie, wdrażanie i optymalizowanie modeli AI w firmie. Jak łatwo się można domyślić, wiedza i umiejętności programistyczne są tu nieodzowne. Jako czołowe języki można wskazać Python, C++ i Javę. Ponadto, warto znać frameworki, np. TensorFlow lub PyTorch. W codziennej pracy wykorzystuje się tu również wiedzę w zakresie statystyki, matematyki i uczenia maszynowego.

sztuczna inteligenca vs człowiek

Podsumowanie

Jak widać, wykorzystanie sztucznej inteligencji wcale nie musi oznaczać zagrożenia dla pracy ludzkiej. W wielu obszarach wykluczenie czynnika ludzkiego jest zwyczajnie niemożliwe i w tym miejscu możemy dostrzegać naszą szansę. Trudno jednoznacznie powiedzieć, jak wiele zmieni się w naszym życiu prywatnym i zawodowym w ciągu kilku najbliższych lat. Z pewnością jednak warto się na te zmiany przygotować.


Opublikowane 25 marca 2024 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!