Naucz swoje dziecko bezpiecznego korzystania z Internetu
O kwestiach bezpieczeństwa dziecka w Sieci powinno się myśleć jeszcze zanim pociecha zacznie samodzielnie surfować. Wspólne ustalenie i konsekwentne przestrzeganie zasad to najlepszy sposób na to, żeby uchronić najmłodszych od zagrożeń i pozwolić im poznawać dobre, a nie złe strony Internetu. Jakie to są zasady? Jak nauczyć swoje dziecko bezpiecznego korzystania z sieci? Zapraszamy do lektury!
Kurs Podstawy bezpieczeństwa w Internecie dla każdego
Dowiedz się jak zabezpieczyć swój komputer i smartfon przed internetowymi oszustami. Poznaj metody działań cyberprzestępców i naucz się przed nimi skutecznie bronić. Dowiedz się więcej
Jakie zagrożenia czekają na dzieci w Internecie?
Wielu rodziców obawia się konsekwencji nadmiernego korzystania z Sieci pod kątem ryzyka wad wzroku, nadpobudliwości i braku koncentracji. Czy to najgorsze, co może się przydarzyć dziecku? Niestety, nie. Klikając w banery, pop-upy i pobierając pliki z niezaufanych źródeł, dzieci narażają się na ataki hakerów i kontakt ze szkodliwymi treściami takimi, jak:
- Materiały o charakterze pornograficznym i erotycznym.
- Treści zawierające okrucieństwo i przemoc.
- Promocja zachowań autodestrukcyjnych.
- Treści o charakterze dyskryminacyjnym.
Nie ma wątpliwości, że zbyt duża swoboda może stwarzać wiele zagrożeń. Nie zapominajmy jednak, że Internet to nie tylko źródło szkodliwych, destrukcyjnych materiałów, ale też wartościowych i pożytecznych treści, które wspierają rozwój. Całkowity zakaz korzystania z Sieci może przynieść jedynie szkody, gdyż dziecko zacznie surfować w tajemnicy przed Tobą - bez jakiejkolwiek kontroli i nadzoru.
Czy kontrolujemy dzieci w Internecie?
Jak dowodzą badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej, 90% dzieci w grupie wiekowej 7 - 15 lat korzysta z Internetu. Zazwyczaj wykorzystują do tego celu smartfon (82,6%), rzadziej laptop (66,2%), najrzadziej tablet i komputer stacjonarny (21,3 - 21,9%). Czego szukają w Sieci? Głównie gier, muzyki, blogów i społeczności. Średnio jedynie połowa rodziców stosuje jakąkolwiek formę kontroli nad zachowaniem dzieci w Internecie, a liczba ta dodatkowo spada wraz z wiekiem dziecka. Jakie formy kontroli warto wprowadzić i czy są one skuteczne?
1. Ustalcie zasady
Jednym ze sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa swojemu dziecku jest wspólne ustalenie zasad korzystania z Internetu. W przywołanym badaniu około 80% rodziców stosuje właśnie tę metodę. Jakie zasady możesz wprowadzić?
- Ogranicz czas spędzany w Internecie stosownie do wieku - dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie powinny mieć kontaktu z ekranem dłużej jak 2 godziny dziennie.
- Wprowadź dzień lub dni bez Internetu.
- Najmłodszym dzieciom pozwalaj jedynie na korzystanie z wybranych przez Ciebie witryn i aplikacji.
- Dzieci w wieku przedszkolnym nie powinny samodzielnie korzystać z wyszukiwarek i mediów społecznościowych, a ich aktywność w Internecie należy nadzorować - nie zezwalać na samodzielne publikowanie treści, rozmowy na czacie i w komunikatorach.
- Poproś, by dziecko informowało Cię o każdej niepokojącej sytuacji i treści - gdy obcy próbuje się z nim skontaktować, spotkać lub prosi o udzielenie prywatnych informacji.
Przypominanie zasad i rozmowy o zagrożeniach w Sieci powinny gościć w Waszym domu cyklicznie. Jedna pogawędka nie wystarczy, aby dziecko nauczyło się bezpiecznie korzystać z Sieci i zrozumiało dlaczego to ważne.
2. Naucz dziecko korzystać z Internetu
Bezpieczeństwo w Sieci to nie tylko nadzór i szereg zakazów. Korzystanie z Internetu wymaga nauki tak samo, jak każda inna czynność, z którą mamy styczność po raz pierwszy. Jeśli nie pokażesz dziecku wartościowych witryn i nie zapoznasz go z możliwościami Internetu, zrobią to jego rówieśnicy. Wspólnie wybierzcie serwisy, które zawierają interesujące materiały, wspomagają rozwój i pielęgnują hobby Twojego dziecka. To, że dziecko najbardziej lubi grać w gry nie oznacza, że jest to stracony czas. Gry również mogą uczyć i rozwijać, ale musisz dziecku pomóc je znaleźć.
3. Daj dostęp jedynie do bezpiecznych treści
Utwórz dla dziecka osobny profil użytkownika, w którym będzie gromadzić swoje ulubione serwisy i materiały. Ustalcie wspólnie, z których witryn dziecko może korzystać i zapiszcie je w przeglądarce. Znajdźcie takie, które będą ciekawe i angażujące, a jednocześnie będą się wiązać z edukacją i rozwojem. Wybór jest bardzo szeroki - nauka programowania dla dzieci, tworzenie animacji, doskonalenie umiejętności plastycznych lub muzycznych.
4. Program do kontroli rodzicielskiej
Wrodzona ciekawość dzieci w połączeniu z naturalnym magnetyzmem tego, co zakazane, bywa mieszanką wybuchową. Pomimo rozmów i wspólnych zasad, warto zachować ograniczone zaufanie i skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych aplikacji. Oprogramowanie tego typu wspomaga kontrolę rodzicielską, filtrując treści aplikacji i witryn, a także badając czas aktywności dziecka w Internecie.
Podsumowanie
Czy to działa? Okazuje się, że tak. Z badań UKE wynika, że dzieci coraz świadomiej korzystają z Sieci i dbają o swoją prywatność. Ponad 60% dzieci potwierdziło, że nie wysłałoby prywatnych danych lub zdjęć obcej osobie. Niemal 40% dzieci widzi największe zagrożenie w zawieraniu znajomości przez Internet z osobą, która może podszywać się pod kogoś innego. Zatem, z naszą pomocą dzieci mogą korzystać z Internetu i mogą to robić bezpiecznie.
Opublikowane 22 listopada 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie
ŚCIEŻKA KARIERY
Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej