Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Naucz swoje dziecko bezpiecznego korzystania z Internetu

Naucz swoje dziecko bezpiecznego korzystania z Internetu

O kwestiach bezpieczeństwa dziecka w Sieci powinno się myśleć jeszcze zanim pociecha zacznie samodzielnie surfować. Wspólne ustalenie i konsekwentne przestrzeganie zasad to najlepszy sposób na to, żeby uchronić najmłodszych od zagrożeń i pozwolić im poznawać dobre, a nie złe strony Internetu. Jakie to są zasady? Jak nauczyć swoje dziecko bezpiecznego korzystania z sieci? Zapraszamy do lektury!

dziecko korzystające z internetu

Kurs Podstawy bezpieczeństwa w Internecie dla każdego

Dowiedz się jak zabezpieczyć swój komputer i smartfon przed internetowymi oszustami. Poznaj metody działań cyberprzestępców i naucz się przed nimi skutecznie bronić. Dowiedz się więcej


Jakie zagrożenia czekają na dzieci w Internecie?

Wielu rodziców obawia się konsekwencji nadmiernego korzystania z Sieci pod kątem ryzyka wad wzroku, nadpobudliwości i braku koncentracji. Czy to najgorsze, co może się przydarzyć dziecku? Niestety, nie. Klikając w banery, pop-upy i pobierając pliki z niezaufanych źródeł, dzieci narażają się na ataki hakerów i kontakt ze szkodliwymi treściami takimi, jak:

  • Materiały o charakterze pornograficznym i erotycznym.
  • Treści zawierające okrucieństwo i przemoc.
  • Promocja zachowań autodestrukcyjnych.
  • Treści o charakterze dyskryminacyjnym.

Niebezpieczeństwa dla dzieci w internecie

Nie ma wątpliwości, że zbyt duża swoboda może stwarzać wiele zagrożeń. Nie zapominajmy jednak, że Internet to nie tylko źródło szkodliwych, destrukcyjnych materiałów, ale też wartościowych i pożytecznych treści, które wspierają rozwój. Całkowity zakaz korzystania z Sieci może przynieść jedynie szkody, gdyż dziecko zacznie surfować w tajemnicy przed Tobą - bez jakiejkolwiek kontroli i nadzoru.

Czy kontrolujemy dzieci w Internecie?

Jak dowodzą badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej, 90% dzieci w grupie wiekowej 7 - 15 lat korzysta z Internetu. Zazwyczaj wykorzystują do tego celu smartfon (82,6%), rzadziej laptop (66,2%), najrzadziej tablet i komputer stacjonarny (21,3 - 21,9%). Czego szukają w Sieci? Głównie gier, muzyki, blogów i społeczności. Średnio jedynie połowa rodziców stosuje jakąkolwiek formę kontroli nad zachowaniem dzieci w Internecie, a liczba ta dodatkowo spada wraz z wiekiem dziecka. Jakie formy kontroli warto wprowadzić i czy są one skuteczne?

bezpiecznie korzystanie z internetu dziecka i rodziców

1. Ustalcie zasady

Jednym ze sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa swojemu dziecku jest wspólne ustalenie zasad korzystania z Internetu. W przywołanym badaniu około 80% rodziców stosuje właśnie tę metodę. Jakie zasady możesz wprowadzić?

  • Ogranicz czas spędzany w Internecie stosownie do wieku - dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie powinny mieć kontaktu z ekranem dłużej jak 2 godziny dziennie.
  • Wprowadź dzień lub dni bez Internetu.
  • Najmłodszym dzieciom pozwalaj jedynie na korzystanie z wybranych przez Ciebie witryn i aplikacji.
  • Dzieci w wieku przedszkolnym nie powinny samodzielnie korzystać z wyszukiwarek i mediów społecznościowych, a ich aktywność w Internecie należy nadzorować - nie zezwalać na samodzielne publikowanie treści, rozmowy na czacie i w komunikatorach.
  • Poproś, by dziecko informowało Cię o każdej niepokojącej sytuacji i treści - gdy obcy próbuje się z nim skontaktować, spotkać lub prosi o udzielenie prywatnych informacji.

Przypominanie zasad i rozmowy o zagrożeniach w Sieci powinny gościć w Waszym domu cyklicznie. Jedna pogawędka nie wystarczy, aby dziecko nauczyło się bezpiecznie korzystać z Sieci i zrozumiało dlaczego to ważne.

Kurs programowanie dla dzieci

Kurs programowanie dla dzieci

Zobacz kurs Arrow
Kurs Podstawy bezpieczeństwa w Internecie dla każdego

Kurs Podstawy bezpieczeństwa w Internecie dla każdego

Zobacz kurs Arrow
Kurs Programowanie w Python dla dzieci i młodzieży

Kurs Programowanie w Python dla dzieci i młodzieży

Zobacz kurs Arrow
2. Naucz dziecko korzystać z Internetu

Bezpieczeństwo w Sieci to nie tylko nadzór i szereg zakazów. Korzystanie z Internetu wymaga nauki tak samo, jak każda inna czynność, z którą mamy styczność po raz pierwszy. Jeśli nie pokażesz dziecku wartościowych witryn i nie zapoznasz go z możliwościami Internetu, zrobią to jego rówieśnicy. Wspólnie wybierzcie serwisy, które zawierają interesujące materiały, wspomagają rozwój i pielęgnują hobby Twojego dziecka. To, że dziecko najbardziej lubi grać w gry nie oznacza, że jest to stracony czas. Gry również mogą uczyć i rozwijać, ale musisz dziecku pomóc je znaleźć.

dziewczynka korzysta z internetu

3. Daj dostęp jedynie do bezpiecznych treści

Utwórz dla dziecka osobny profil użytkownika, w którym będzie gromadzić swoje ulubione serwisy i materiały. Ustalcie wspólnie, z których witryn dziecko może korzystać i zapiszcie je w przeglądarce. Znajdźcie takie, które będą ciekawe i angażujące, a jednocześnie będą się wiązać z edukacją i rozwojem. Wybór jest bardzo szeroki - nauka programowania dla dzieci, tworzenie animacji, doskonalenie umiejętności plastycznych lub muzycznych.

nadzór nad dzieckiem w internecie

4. Program do kontroli rodzicielskiej

Wrodzona ciekawość dzieci w połączeniu z naturalnym magnetyzmem tego, co zakazane, bywa mieszanką wybuchową. Pomimo rozmów i wspólnych zasad, warto zachować ograniczone zaufanie i skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych aplikacji. Oprogramowanie tego typu wspomaga kontrolę rodzicielską, filtrując treści aplikacji i witryn, a także badając czas aktywności dziecka w Internecie.

Podsumowanie

Czy to działa? Okazuje się, że tak. Z badań UKE wynika, że dzieci coraz świadomiej korzystają z Sieci i dbają o swoją prywatność. Ponad 60% dzieci potwierdziło, że nie wysłałoby prywatnych danych lub zdjęć obcej osobie. Niemal 40% dzieci widzi największe zagrożenie w zawieraniu znajomości przez Internet z osobą, która może podszywać się pod kogoś innego. Zatem, z naszą pomocą dzieci mogą korzystać z Internetu i mogą to robić bezpiecznie.


Opublikowane 22 listopada 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!