Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Nauka tworzenia stron internetowych - od czego zacząć?

Nauka tworzenia stron internetowych - od czego zacząć?

Kariera programisty tworzącego strony internetowe ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że tworzenia stron można uczyć się samemu w dowolnym momencie. Trzeba tylko mieć na to czas i być systematycznym w nauce. Od czego zacząć?


Fundamenty języka HTML - kodowanie stron od podstaw

Jasne i proste wprowadzenie do najważniejszej technologii tworzenia stron. Aktualna wiedza i najlepsze praktyki pracy z HTML. Dowiedz się więcej


Edytor tekstu

Do napisania kodu strony internetowej wystarczy zwykły notatnik. Na początek najlepiej pisać kod w edytorze takim jak Notepad++. W ten sposób szybciej zyskasz sprawność w samodzielnym pisaniu kodu. Używanie bardziej zaawansowanych programów z funkcją autouzupełniania może sprawić, że wolniej będziesz uczył się poprawnego pisania kodu. Notepad++ ułatwia pisanie, ale nie pisze kodu za Ciebie. Z czasem możesz zacząć używać edytorów, które mają więcej funkcji. Może to być np. Brackets albo Sublime Text.

HTML

Naukę tworzenia stron internetowych należy zacząć od poznania języka HTML (HyperText Markup Language), który jest językiem znaczników. Posługiwanie się nim jest stosunkowo łatwe i właściwie nie jest jeszcze uznawane za programowanie. Można stworzyć stronę internetową przy użyciu samego HTML, ale będzie ona bardzo prosta. Zazwyczaj HTML odpowiada za najbardziej podstawowe elementy strony, głównie za strukturę. Za pomocą tego języka można wprowadzać tekst oraz inne elementy wyświetlane na stronie.

kod strony internetowej

CSS

Po opanowaniu HTML powinieneś nauczyć się CSS, czyli kaskadowych arkuszy stylów. Stanowią one dopełnienie dla HTML. CSS jest nieco bardziej skomplikowany, ale jego nauka i tak powinna zająć znacznie mniej czasu, niż dalsze etapy. Kaskadowe arkusze stylów nadają wygląd stronie. Za ich pomocą można określić np. kolor tekstu i tła. Na koniec nauki CSS warto poznać jakiś framework, na przykład Bootstrap. Zanim zaczniesz tworzyć bardziej skomplikowane strony internetowe, naucz się tworzyć dobrze wyglądające i działające strony w HTML i CSS. W ten sposób pierwsze kroki będziesz miał za sobą.

Dalsze kroki

Istnieją różne rodzaje stron internetowych i każda strona składa się z różnych elementów. Na wczesnym etapie nauki dobrze jest zdecydować, co dokładnie chce się robić. Jeśli masz tworzyć całe strony samemu, potrzebujesz szerokiego zakresu umiejętności, nawet wtedy jednak można skupić się na pewnych rodzajach stron. Rozważ naukę następujących umiejętności.

Fundamenty CSS - stylowanie stron od podstaw

Fundamenty CSS - stylowanie stron od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Tworzenie stron internetowych - praktyczne projekty

Kurs Tworzenie stron internetowych - praktyczne projekty

Zobacz kurs Arrow
Ekosystem JavaScript - wprowadzenie

Ekosystem JavaScript - wprowadzenie

Zobacz kurs Arrow

Język skryptowy

Zaawansowane funkcje stron internetowych działają dzięki zawartym w kodzie strony skryptom. Tu już mamy do czynienia z programowaniem i wymaga to wiele nauki. Dobry programista nigdy nie przestaje się uczyć.


układ strony internetowej

W dzisiejszych czasach raczej trudno liczyć na zarabianie jako web developer bez przynajmniej podstawowej znajomości JavaScript. To język skryptowy, który jest wymagany w bardzo wielu miejscach. Poza tym możesz nauczyć się jeszcze PHP, który od wielu lat cieszy się dużą popularnością, szczególnie w kontekście tworzenia stron i aplikacji internetowych. Dawniej można było pisać skrypty wyłącznie w PHP. Dziś znajomość JavaScript jest raczej konieczna, a bez PHP często można się obejść.

Na początku nauki tworzenia stron powinieneś zdecydować, czy chcesz zajmować się front-endem czy back-endem. To pierwsze obejmuje rzeczy, które widzi użytkownik, a to drugie stanowi rzeczy dziejące się po stronie serwera. Programista back-endu tak naprawdę musi uczyć się wszystkiego, ponieważ musi znać też część front-endową przynajmniej w podstawowym stopniu. Dużą popularnością cieszy się ścieżka zawodowa front-end developera i w tym przypadku trzeba się skupić głównie na nauce języka JavaScript, która powinna zostać uzupełniona znajomością co najmniej jednego frameworka takiego jak React albo Angular.


Nowoczesna strona internetowa

Back-end i bazy danych

Żeby samemu stworzyć całą zaawansowaną stronę internetową trzeba umieć pracować z bazami danych i ogólnie z back-endem. Można całkiem oddać się karierze back-end developera i wtedy wystarczy, gdy poznasz tylko podstawy JavaScript. Wówczas możesz programować back-end przy użyciu PHP i będziesz musiał dobrze opanować ten język. Jednak dzisiaj nawet back-end developer nie musi koniecznie znać PHP i może skupić się na tym samym języku, który odgrywa główną rolę we front-endzie, czyli na JavaScript. Jest to możliwe dzięki środowisku Node.js, które obecnie bardzo często wykorzystuje się do kodowania back-endu. Istnieją też inne frameworki dla back-endu, takie jak Django (napisany w języku Python) czy Ruby on Rails (stworzony w języku Ruby).

Fundamenty programowania w języku PHP 8

Fundamenty programowania w języku PHP 8

Zobacz kurs Arrow
Kurs SQL - bazy danych od podstaw

Kurs SQL - bazy danych od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs SEO - jak skutecznie pozycjonować stronę

Kurs SEO - jak skutecznie pozycjonować stronę

Zobacz kurs Arrow

Do obsługi baz danych warto nauczyć się języka SQL. Jest on dość łatwy. W bazach przechowywane są liczne informacje, takie jak np. dane zarejestrowanych użytkowników.

panel wordpressa

WordPress

Obecnie bardzo duża część stron internetowych powstaje przy użyciu WordPress. Jest to system zarządzania treścią pozwalający relatywnie łatwo stworzyć stronę bez umiejętności programowania. Istnieje wiele wtyczek do WordPressa i można zarobić na tworzeniu ich.

UX i SEO

Do stworzenia skutecznej strony przydatna jest też wiedza z zakresu user experience i search engine optimization. Pierwsze sprawia, że użytkownik jest zadowolony z tego jak działa strona, a to drugie ulepsza pozycję strony we wyszukiwarce.

Podsumowanie

Artykuł przedstawia konieczne fundamenty tworzenia stron internetowych oraz potencjalne ścieżki kariery. Zdecyduj, które umiejętności chcesz posiąść i ćwicz je tworząc strony.


Opublikowane 5 grudnia 2022 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!