Wstęp

Niektórzy mylą często ze sobą te trzy, wymienione w tytule programy. W sumie nie powinno to dziwić: mają tego samemu producenta, dotyczą mniej więcej tej samej branży i jednocześnie występują pomiędzy nimi pewne kluczowe różnice. Ja w tym krótkim artykule postaram się szybko wyjaśnić do czego służy dany program, czego można się po nim spodziewać i w jakiej sytuacji będzie on dobrym wyborem.

Photoshop

Photoshopa nie trzeba chyba przedstawiać. To prawdziwy kombajn do tworzenia wszelkiego rodzaju grafiki rastrowej. Jego niezwykłe możliwości wykorzystuje się w wielu, często bardzo zróżnicowanych dziedzinach (w tym do edycji fotografii). Za pomocą Photoshopa zrobisz praktycznie wszystko: wykonasz korekcję zdjęcia, dodasz efekty specjalne, stworzysz fotomontaż, zaprojektujesz okładkę i wiele, wiele więcej.

Dowiedz się więcej: Photoshop Zobacz kursy

Oczywiście należy liczyć się z tym, że obszerna funkcjonalność ma swoją ceną: w tym wypadku wysoki koszt zakupu programu oraz ilość czasu jaki trzeba poświęcić na opanowanie kluczowych funkcji. Nie zmienia to faktu, że jest pewnym standardem branżowym, bez którego ciężko wykonać pewne rzeczy. Jeśli jednak interesują cię głównie narzędzia dedykowane dla fotografów to czasami warto przyjrzeć się opisanym poniżej alternatywom.

Fotografia Photoshop

Photoshop Lightroom

Lightroom określany jest czasem jako cyfrowa ciemnia ponieważ zawiera kompletny zestaw narzędzi dla typowego fotografa. Pracę w tym programie można podzielić na trzy główne elementy:

  • Import zdjęć (np. z karty pamięci) oraz ich katalogowanie (sortowanie, ocenianie itp.).
  • Edycja zdjęć – wprowadzanie różnych korekt kolorów czy tonów, retuszowanie, dodawanie efektów itp.
  • Eksport gotowych fotografii – generowanie galerii, pokazów slajdów, foto-książek itp.
Dowiedz się więcej: Lightroom Zobacz kursy

Jeśli taki sposób pracy odpowiada twoim potrzebom to Lightroom może być dobrym wyborem. Większość narzędzi w tym programie jest relatywnie łatwa w obsłudze i pozwala osiągnąć fajne rezultaty przy stosunkowo niskim nakładzie pracy. Nie można zapominać o tym, że pomimo swojej nazwy Lightroom jest zupełnie niezależny od Photoshopa i musi być zakupiony oddzielnie (za relatywnie niską cenę). Musisz się także liczyć z tym ,że są rzeczy, których w Lightroomie wykonać się po prostu nie da.

Fotografia Lightroom

Camera Raw

Camera Raw to darmowe rozszerzenie programu Photoshop przeznaczone głównie do edycji plików typu Raw (tzw. cyfrowych negatywów). Większość narzędzi do korekcji fotografii jest identyczna jak w Lightroomie – główne różnice polegają na tym, że Camera Raw nie posiada możliwości katalogowania, tworzenia galerii itp. Camera Raw to o tyle ciekawe rozwiązanie, że nie wymaga żadnych dodatkowych inwestycji: jeśli posiadasz Photoshopa to posiadasz także Camera RAW. Wystarczy poświęcić trochę czasu na poznanie narzędzi czy głównych technik pracy.

Dowiedz się więcej: Kurs Camera RAW dla fotografa Zobacz kurs

Warto jeszcze wspomnieć że podczas pracy z CR nie jesteś ograniczony do edycji plików typu Raw – za jego pomocą można także bez problemu edytować popularne pliki typu JPEG. Czyli moduł Camera Raw może po prostu stanowić interesującą alternatywę dla standardowych narzędzi Photoshopa (używanie jednego nie wyklucza oczywiście drugiego – obydwa programy mogą się świetnie uzupełniać).

Fotografia Camera Raw