Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Adobe Photoshop vs Lightroom - kiedy używać każdego z nich

Adobe Photoshop vs Lightroom - kiedy używać każdego z nich

Któż z grafików i fotografów nie zna takich programów, jak Photoshop i Lightroom?


To prawdziwe kombajny graficzne, dzięki którym można nie tylko przyspieszyć pracę, ale również znacznie ją ułatwić. Czym jednak różnią się te programy i kiedy używać każdego z nich? W tym artykule postaramy się to wyjaśnić.

Wielu fotografów porównuje często dwa produkty firmy Adobe: Photoshop i Lightroom, zastanawiając się, z którego z nich powinni skorzystać. Trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ wszystko zależy od tego, do czego chce się użyć danego oprogramowania.


Kurs Photoshop CC dla początkujących

Poznaj solidne podstawy Adobe Photoshop CC 2018 i zacznij swoją przygodę z edycją grafiki już dziś! Dowiedz się więcej


Photoshop, a Lightroom


photoshop-cc-logo-vector

Photoshop to już prawdziwa legenda wśród programów do edycji zdjęć i grafiki. Pierwotnie firma Adobe stworzyła go do tego, żeby dokonywać prostej edycji cyfrowych fotografii. Dopiero z czasem program ten otrzymał liczne dodatkowe funkcjonalności. To sprawiło, że Photoshopa zaczęli masowo używać graficy, architekci czy fotografowie. Produkt Adobe jest ciągle rozwijany, a jego kolejne wersje wzbogacane są o nowe możliwości. To właśnie Photoshop pozwala na przykład edytować obrazy na poziomie pikseli. Obecnie program ten to prawdziwy kombajn, który ma tak wiele funkcji, że można go wykorzystywać niemal do każdej pracy związanej z grafiką i fotografią. Ale niemal nie oznacza, że zawsze.


lightroom-cc-logo

Lightroom nazywany bywa często „cyfrowa ciemnią” i staje się coraz popularniejszy wśród fotografów. Jako edytor zdjęć, posiada podobne funkcje do tych, jakie znajdziemy w Photoshopie, ale zostały one idealnie dopasowane do potrzeb współczesnego fotografa. Lightroom posiada większość, jeśli nie wszystkie, narzędzia do obróbki grafiki, jakie mogą się przydać przy pracy ze zdjęciami. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że Lightroom to coś więcej niż tylko edytor zdjęć. To również niezwykle funkcjonalne oprogramowanie do zarządzania kolekcją fotografii. Za pomocą Adobe Lightroom można importować, organizować i wyszukiwać obrazy. Nie będzie przesadą określenie, że to menedżer i edytor zdjęć w jednym. W przeciwieństwie do Photoshopa, w Lightroom nie trzeba myśleć na przykład o używaniu przycisku „zapisz jako”, żeby zachować poszczególne wersje edycji obrazu. Mało tego, w Lightroom nie ma w ogóle funkcji „zapisz”, ponieważ wszystkie modyfikacje są automatycznie przechowywane w katalogu programu, który jest rodzajem bazy danych na temat edycji określonego obrazu i zawiera historię poszczególnych modyfikacji.


Kiedy użyć Lightroom, a kiedy Photoshop?


Jak łatwo zauważyć, pomiędzy Photoshop a Lightroom jest wiele podobieństw, ale są też różnice. Dlatego pojawiają się pytania, w jakiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie użycie Photoshopa, a kiedy natomiast sprawdzi się Lightroom. Do tego ostatniego warto na przykład zaimportować obrazy RAW, ponieważ Lightroom bardzo dobrze poradzi sobie z edycją takich plików i nie trzeba osobno używać programu Adobe Camera Raw. Dodatkowo, o czym już wspominaliśmy, będzie można łatwo zarządzać kolekcja takich obrazów już podczas ich importowania.


lightroom_korekcja

Lightroom będzie także idealnym narzędziem, gdy chcemy dokonać podstawowej edycji zdjęć takiej, jak na przykład kadrowanie, regulacja balansu bieli, ekspozycja fotografii, korekcja histogramu, konwersja do czerni i bieli, usuwanie niepotrzebnych obiektów, korekta czerwonych oczu, gradienty, wyostrzanie, usuwanie szumu, nasycenie itp. Warto od razu podkreślić, że osoba potrafiąca obsługiwać program Adobe Camera Raw, powinna bez problemu poradzić sobie z obsługą Lightrooma.

Kurs Photoshop dla fotografa

Kurs Photoshop dla fotografa

Zobacz kurs Arrow
Kurs Lightroom 4 korekcja fotografii

Kurs Lightroom 4 korekcja fotografii

Zobacz kurs Arrow
Kurs Lightroom 4 warsztat pracy

Kurs Lightroom 4 warsztat pracy

Zobacz kurs Arrow

Przy okazji trzeba dodać, że ten ostatni jest znacznie łatwiejszy do opanowania niż Photoshop. Jeśli chodzi o workflow, tutaj również widać przewagę programu Lightroom. Pozwala on nie tylko na szybkie tworzenie kolekcji obrazów, ale również na dodawanie do zdjęć słów kluczowych, tworzenie pokazów slajdów, przygotowywanie drukowanych książek. Za pomocą Lightroom możemy także błyskawicznie udostępniać obrazy na Facebooku. Ten program pozwala również wprowadzać modyfikacje do wielu obrazów na raz, a także usprawniać pracę za pomocą presetów (zapisane informacje na temat ustawienia poszczególnych parametrów w module Develop).


photoshop-3d1

Kiedy zatem używać programu Photoshop? Najogólniej można odpowiedzieć, że wtedy, gdy do danego zadania nie można wykorzystać Lightroomu. Photoshop lepiej sprawdza się w takich obszarach, jak zaawansowany retusz (szczególnie na poziomie pojedynczych pikseli), wykorzystywanie kilku różnych zdjęć i grafik do przygotowania jednego obrazu, HDR (istnieje kilka tego typu wtyczek do programu Lightroom, ale nie zawsze pozwalają na osiągnięcie zadowalającego efektu końcowego), przygotowywanie zdjęć panoramicznych (podobnie, jak przy HDR, Lightroom nie zawsze dobrze sobie z tym radzi), usuwanie przebarwień, drobnych przedmiotów itp.


ps-3d-projekty

Jeśli zajmujemy się zaawansowana obróbką obrazów, tak naprawdę warto używać zarówno Photoshop, jak i Lightroom. Ten ostatni program można wykorzystać na przykład w pierwszym etapie pracy ze zdjęciami, żeby potem przenieść się do Photoshop i używać jego zaawansowanych funkcji. Jeden i drugi program oferuje ogromne możliwości, dlatego możemy powtórzyć to, co już zasygnalizowaliśmy na samym początku tego artykułu: dobierajmy program do określonego projektu i do zakresu prac, jakie zamierzamy wykonać na danym obrazie.

Kurs Adobe Photoshop - zaawansowany

Kurs Adobe Photoshop - zaawansowany

Zobacz kurs Arrow
Kurs Photoshop kreatywne techniki pracy

Kurs Photoshop kreatywne techniki pracy

Zobacz kurs Arrow
Kurs Photoshop kreatywna fotografia ślubna

Kurs Photoshop kreatywna fotografia ślubna

Zobacz kurs Arrow

Zapoznaj się z naszymi szkoleniami wideo i naucz się tworzyć niesamowite grafiki. Stwórz własne profesjonalne portfolio i zdobądź pracę w zawodzie grafika!Opublikowane 18 listopada 2016 r. w kategorii: Fotografia i wideo


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!