Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Plastik w morzach i oceanach – jak ograniczyć zużycie plastiku?

Plastik w morzach i oceanach – jak ograniczyć zużycie plastiku?

Plastik jest tanim w produkcji i bardzo uniwersalnym materiałem. Po jego wynalezieniu, plastik w piorunującym tempie zaczął zastępować inne dotychczas używane surowce. Działo się to tak szybko, że w ciągu ostatnich 65 lat jego produkcja wzrosła z dwóch milionów do 348 mln ton rocznie1. Niestety duża część plastikowych wyrobów to produkty jednorazowe, które szybko stają się odpadami i stanowią ogromny problem dla środowiska.

Zagrożenia dla mórz i oceanów

Jaki jest największy problem związany z plastikowymi odpadami? Mogą rozkładać się nawet powyżej 1000 lat! Gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że roczna produkcja plastiku idzie w miliony ton, łatwo dojdziemy do wniosku, że jest to gigantyczny problem dla naszej planety.

zanieczyszczona plastikiem plaża

Niestety, ogromny udział odpadów z tworzyw sztucznych trafia do mórz i oceanów, gdzie powoduje masowe wymieranie zwierząt. Coraz częściej można usłyszeć o wielorybach, które umierają na skutek połknięcia dużej ilości plastikowych odpadów.

Najczęstszą przyczyną wymierania zwierząt (od ryb do ptaków i ssaków) jest jednak plastik rozkładający się w morzach. Drobinki rozkładającego się plastiku (tzw. mikropastik) są połykane przez zwierzęta i powodują ich zatrucie. Zagraża to również naszemu zdrowiu – substancje chemiczne zawarte w plastiku trafiają do organizmów ryb i innych zwierząt, które później spożywamy i w ten sposób szkodzą również nam samym.

odpady plastikowe na brzegu

Czy mogę coś zrobić żeby ograniczyć zużycie plastiku?

Oczywiście! Zmiany najlepiej zacząć od siebie. Oto kilka prostych czynności, które praktykowane regularnie i wytrwale mogą zrobić różnicę:

  • Skończ z plastikowymi reklamówkami – są nietrwałe i najczęściej używane jednorazowo. Zastąp je materiałową torbą wielokrotnego użytku.
  • Ogranicz kupowanie produktów w plastikowych opakowaniach – kupuj produkty na wagę (np. owoce, warzywa) i nie pakuj ich w plastikowe siatki. Wybieraj większe pojemności produktów o długiej dacie przydatności. Kupuj mydło w kostce - mydło w płynie pakowane jest w pojemniki z tworzyw sztucznych
  • Zrezygnuj z plastikowych butelek – woda z kranu najczęściej jest zdatna do picia. Możesz też zakupić specjalny filtr do kranu, albo dzbanek lub butelkę z filtrem. Korzystaj z butelki wielokrotnego użytku – pomożesz planecie i zaoszczędzisz pieniądze.
  • Skończ z plastikowymi słomkami –używaj papierowych zamienników lub kup metalową słomkę, której będziesz używać przez dłuższy czas.
  • Nie kupuj kawy i herbaty w plastikowych kubkach – zamiast tego skorzystaj z termosu.
  • Segreguj odpady – dzięki temu tworzywa sztuczne mogą zostać poddane recyklingowi i być ponownie wykorzystane.
  • Wybieraj ubrania z naturalnych materiałów jak np. bawełna. Odzież z poliestru również zawiera plastik.
  • Edukuj innych i przekonuj do działania – liczy się każda osoba!

Nie musisz wprowadzać wszystkich zmian od razu. Zacznij od małych kroków i stopniowo ograniczaj swoje zużycie plastiku. Pamiętaj, że każdy podjęty krok jest na wagę złota.

zanieczyszczenia w morzu

Plaże tonące w śmieciach, morza i oceany, w których jest więcej plastiku niż ryb – jeżeli nic nie zrobimy, tak niedługo będzie wyglądał nasz świat. Czasu jest coraz mniej, dlatego zacznij działać już teraz!1) https://www.wwf.pl/ekonsumpcja/plastik

Opublikowane 15 października 2021 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!