Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Podstawy testowania manualnego - co każdy początkujący tester powinien wiedzieć

Podstawy testowania manualnego - co każdy początkujący tester powinien wiedzieć

Testowanie manualne to kluczowy element procesu zapewnienia jakości oprogramowania. W dobie rosnącej automatyzacji może wydawać się, że ręczne testowanie traci na znaczeniu, ale jest dokładnie odwrotnie. Jego wartość w kontekście oceny użytkowej strony aplikacji pozostaje niezastąpiona. W tym artykule przybliżymy podstawy tej dziedziny, skupiając się na tym, co każdy początkujący tester powinien wiedzieć.Kurs Jak zostać testerem oprogramowania - testy manualne

Poznaj podstawy manualnego testowania oprogramowania i wejdź do branży IT. Zobacz jak wygląda proces testowy, poznaj różne techniki testowania i zacznij karierę testera oprogramowania. Dowiedz się więcej


Testowanie manualne - czym tak właściwie jest?

Na pierwszy rzut oka, testowanie manualne może wydawać się proste – przecież to "tylko" sprawdzanie oprogramowania. Jednak to, co na powierzchni wydaje się oczywiste, skrywa głębsze znaczenie. Testowanie manualne polega na interakcji z aplikacją lub systemem tak, jakbyś był zwykłym użytkownikiem. Twoim zadaniem jest nie tylko znalezienie błędów, ale również zrozumienie, jakie doświadczenie przekazuje produkt końcowemu odbiorcy. W tym procesie kluczową rolę odgrywa ludzki umysł, intuicja i doświadczenie, czego nie da się zastąpić żadnym skryptem.


testowanie manualne

Kiedy warto wybrać testy manualne?

Chociaż testy automatyczne zdobywają coraz większą popularność (i słusznie!), testy manualne nie straciły na wartości. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pewnych aspektów oprogramowania nie da się ocenić mechanicznie. Wyobraź sobie grę komputerową, w której wszystko działa poprawnie, ale po prostu nie jest przyjemna w graniu. Albo aplikację, która technicznie jest bez zarzutu, ale jej interfejs jest nieintuicyjny. To właśnie w takich momentach testy manualne stają się nieocenione. Pozwalają one ocenić oprogramowanie z ludzkiej perspektywy, zwracając uwagę na aspekty, które mogą zostać przeoczone podczas testów automatycznych.


Kluczowe narzędzia dla testera manualnego

Gdy mówimy o testowaniu manualnym, chodzi nam głównie o ludzkie zmysły i percepcję. Ale nawet najbardziej wprawiony tester potrzebuje wsparcia w postaci odpowiednich narzędzi, które pomogą w organizacji i dokumentacji pracy. Oto kilka z nich:

  • JIRA: To popularne narzędzie do zarządzania projektami. Umożliwia efektywne raportowanie problemów, przypisywanie ich odpowiednim osobom i monitorowanie postępów w naprawie.
  • Mantis: To kolejny system śledzenia błędów, który pozwala zespołom na skuteczną komunikację w kwestiach związanych z jakością oprogramowania.
  • Bugzilla: Długoletni faworyt w środowisku open source, oferujący mnóstwo funkcji do zarządzania błędami i sugestiami.
  • Narzędzia do zrzutów ekranu i nagrywania: Często wartość obrazu przewyższa tysiąc słów. Programy takie jak Snagit czy LightShot pozwalają na szybkie tworzenie zrzutów ekranu, a narzędzia takie jak OBS czy Camtasia umożliwiają nagrywanie sesji testowych.

narzędzia do testowania

Złote zasady dla nowicjuszy w testowaniu manualnym

Rozpoczynając przygodę z testowaniem manualnym, warto pamiętać o kilku zasadach, które uczynią Twoją pracę bardziej efektywną i satysfakcjonującą:

  • Bądź ciekawy: zawsze kwestionuj, dlaczego coś działa w określony sposób i czy nie można tego poprawić.
  • Ucz się od innych: dołącz do społeczności testerów, uczestnicz w webinarach, czytaj blogi branżowe. Wiedza dzielona jest wartością.
  • Zawsze dokumentuj swoje obserwacje: nawet jeśli wydaje Ci się, że to drobny problem, warto go zanotować. Może to być klucz do zrozumienia większego problemu w przyszłości.

zasady testowania

Kurs Jak zostać testerem oprogramowania - testy manualne

Poznaj podstawy manualnego testowania oprogramowania i wejdź do branży IT. Zobacz jak wygląda proces testowy, poznaj różne techniki testowania i zacznij karierę testera oprogramowania. Dowiedz się więcej


Podsumowanie

Testowanie manualne to niesamowita podróż, podczas której każdy tester staje się mostem między programistami a ostatecznymi użytkownikami. To dzięki Twojej pracy oprogramowanie staje się bardziej użyteczne, funkcjonalne i wolne od błędów. Pamiętaj o tym, kiedy zanurzasz się w kolejne linie kodu lub przeglądasz interfejs użytkownika. Twoja rola jest nieoceniona, a świat testowania manualnego pełen jest nieskończonych możliwości rozwoju.Opublikowane 14 listopada 2023 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!