Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak wykorzystać e-learning do szkolenia pracowników z pokolenia Z?

Jak wykorzystać e-learning do szkolenia pracowników z pokolenia Z?

Pokolenie Z z impetem weszło na rynek pracy. Młodzi, jeszcze niedoświadczeni, ale pomimo tego wnoszą w mury firm świeżość, którą zapoczątkowali kilka lat temu “millenialsi”. Jak konstruktywnie wykorzystać naturalne predyspozycje tych ludzi i jak ich przekuć w tak bardzo poszukiwanych obecnie specjalistów? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.


Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © Team


Młodzi pracownicy

Czym się charakteryzuje Pokolenie Z?

Niektórzy mówią, że to urodzeni po roku 1989, inni, że dopiero po 1995. Leniwi, roszczeniowi i wygodni - taka opinia o współczesnych młodych dorosłych powtarzana była przez wiele lat. Źródłem takiej oceny jest fakt, że “zetki” przyzwyczaiły się do wszechobecnej cyfryzacji i wyrosły z telefonem w ręku. Ponadto, z punktu widzenia starszych osób, godziny spędzane przed komputerem są czasem zmarnowanym. Pokolenie Z to właśnie ci, o których często się słyszało, że zamiast grać w piłkę z kolegami, godzinami ślęczeli nad grami komputerowymi.

Przyszedł jednak czas, kiedy w tym, co nazywano wadą, zaczęto się dopatrywać cechy pokoleniowej, korzystnie kształtującej przyszłych pracowników. Czy obycie z technologią w dzisiejszych realiach nie jest właśnie tym, czego brakuje kadrze starszej stażem?

szkolenia benefitem dla młodych pracowników

Pokolenie Z na rynku pracy

Jak każde nowe zjawisko społeczne, “zetki” stały się przedmiotem analiz. Wyniki pokazały, że wychowanie w nowoczesnym świecie zaowocowało wieloma zaletami, wartościowymi dla pracodawców. Jednym z takich badań była seria ankiet, przeprowadzonych w 2017 roku przez publiczne służby zatrudnienia z Rudy Śląskiej (badanie zostało opisane w pracy Rafała Mustera: zobacz). Odpowiedzi pracodawców rzucają nowe światło na tych “leniwych i wygodnych” młodych.

Zalety pracowników generacji Z

  • Chętni do nauki - jedną z podkreślanych zalet była chęć do podnoszenia swoich kompetencji i szybkie przyswajanie nowych umiejętności.

  • Szerokie kompetencje w nowoczesnych technologiach - juniorzy, wchodzący na rynek pracy, są często całkowicie samodzielni w zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu pracy. Obsługa komputera, drukarki, skanera, oprogramowania nie sprawia im żadnej trudności. Swobodnie poruszają się w Internecie, dzięki czemu sprawnie wyszukują dowolne informacje.

  • Otwarci na nowe doświadczenia - nie boją się obsługi nowych urządzeń, chętnie się doszkalają, uczą na własnych doświadczeniach, jak i podpatrując starszych kolegów i koleżanki. Niektórzy respondenci przytaczali przykłady, gdy młody pracownik sam wnioskował o zmianę stanowiska lub przydzielenie nowych obowiązków, ponieważ zaczął odczuwać znużenie i stagnację w rozwoju zawodowym.

  • Pomysłowi i przebojowi - myślenie out of box to ich domena. Nawet, jeśli brakuje im wiedzy lub doświadczenia, próbują samodzielnie rozwiązywać problemy, przełamując konwencje. Wyrażają swoje zdanie, oczekując dialogu i konstruktywnej krytyki w miejsce ślepego wykonywania poleceń.

Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © Team


Pokolenie Z - zespół młodych pracowników

Wady pracowników generacji Z

Skoro mają mocne, muszą też mieć i słabe strony. Oto kilka z nich, które podkreślali przedsiębiorcy:

  • Roszczeniowość - czasem wygórowane oczekiwania finansowe, ale też i w sprawach benefitów, warunków pracy, narzędzi. Lubią czuć się doceniani i traktowani poważnie.

  • Brak przywiązania do firmy - wiedzą czego chcą i po to sięgają. Jeśli firma nie potrafi zaspokoić ich potrzeb, rozglądają się za inną pracą.

  • Brak motywacji i zaangażowania - wiele młodych osób nie czuje odpowiedzialności za swoje zadania, gdy na przykład przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracują często dokładnie tyle i dokładnie w takim zakresie, jak mówi zawarta umowa. Dodatkowy wysiłek z ich strony jest możliwy, ale jedynie wówczas, gdy warunki zatrudnienia uznają za w pełni satysfakcjonujące.

Przedstawicielka pokolenia Z

Jak to mądrze wykorzystać? Postaw na e-learning!

Kombinacja powyższych zalet i wad sprawia, że sama pensja nie jest już wystarczającym argumentem, aby zatrzymać w firmie przedstawiciela pokolenia Z. Potrzeba nie tylko benefitów, ale też wykwalifikowanej kadry zarządzającej, która potrafi motywować, delegować zadania zgodnie z zainteresowaniami pracownika i pomagać w jego rozwoju. Wygląda na to, że firmy nie mają innego wyjścia, jak tylko dostosować się do potrzeb młodych - nie odwrotnie. Jak to zrobić? Upiecz trzy pieczenie na jednym ogniu i zainwestuj w szkolenia online. Oto dlaczego warto:

  • Zaspokojenie potrzeby rozwoju. Platforma e-learningowa daje Twoim pracownikom dostęp do setek kursów z różnych dziedzin. Mogą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, realizować hobby lub rozwijać kompetencje miękkie.

  • Podnoszenie kompetencji managerskich. Zarządzanie zespołem nie należy do zadań łatwych, za to jest szalenie ważnym elementem w podnoszeniu wyników firmy. Jak rozwiązywać konflikty, jak sprawnie motywować, jak zapewnić dobrą atmosferę - to typowe problemy, które na co dzień musi rozwiązywać manager.

  • Benefity. E-learning to dodatkowa forma wynagrodzenia i uznania dla pracownika. Ponadto, idealnie trafia w predyspozycje i potrzeby młodych - kursy można odbyć w dowolnym miejscu i czasie, uczą teorii i praktyki, są szybkim sposobem na zdobywanie wiedzy. A przecież tak właśnie żyje pokolenie Z od urodzenia - na wysokich obrotach, w ruchu, w nieustannym ciągu przetwarzanych informacji.

Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © Team


Szkolenia E-learningowe świetnym sposobem na rozwój kompetencji pokolenia Z

Podsumowanie

Szkolenia online są przykładem transakcji win-win. Firma, niewielkim nakładem i bez angażowania doświadczonych pracowników, pomaga juniorom zdobyć wiedzę. Młodzi z kolei odczuwają satysfakcję, ponieważ otrzymują coś więcej niż jedynie “gołe” wynagrodzenie. Przy okazji uczą się tego, na co mają ochotę, kiedy mają czas i w miejscu, które im najbardziej odpowiada.


Opublikowane 11 października 2022 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!