Praca w social media - na czym polega
Social media stały się nieodłącznym elementem życia codziennego, dzięki czemu praca w tej branży również nabrała większego znaczenia. W mediach społecznościowych jesteśmy nie tylko my, użytkownicy, ale są tu również firmy i marki, organizacje oraz jednostki administracyjne. Za opiekę nad ich oficjalnymi profilami odpowiadają Social Media Managerowie. Czym dokładnie zajmuje się taki specjalista i jakie kompetencje powinien posiadać?
Kurs Jak zdobywać klientów w social mediach
Naucz się wykorzystywać social media do zdobywania klientów. Dowiedz się, które serwisy społecznościowe będą najskuteczniejsze w Twojej branży i zwiększaj sprzedaż, dzięki social sellingowi. Dowiedz się więcej
Zakres obowiązków social media managera
Prowadzenie mediów społecznościowych firmy jest odpowiedzialnym zajęciem i wymaga tak wiedzy, umiejętności, jak i predyspozycji. Social Media Manager musi dopasować swoje działania do wielu kryteriów: polityki komunikacji firmy, odbiorcy docelowego, kanału, a nawet bieżących wydarzeń w wymiarze globalnym. To od Jego pracy w dużym stopniu zależy to, jak dana marka lub firma będzie postrzegana przez klientów i klientów potencjalnych. Zdarza się również, że to właśnie social media są głównym kanałem generującym zyski dla przedsiębiorstwa.
Jakie zadania w swojej codziennej pracy wykonuje taka osoba i jakie kompetencje są tu niezbędne?
Tworzenie strategii social media
Podstawowym zadaniem Social Media Managera jest opracowanie strategii obecności marki w mediach społecznościowych. Strategia ta musi być zgodna z ogólnymi celami marketingowymi firmy i uwzględniać specyfikę poszczególnych platform społecznościowych. Na tym etapie konieczne jest określenie grupy docelowej, wybór odpowiednich kanałów komunikacji oraz ustalenie celów krótko- i długoterminowych.
Wymagane kompetencje:
- podstawy marketingu: określanie grup docelowych, dopasowanie treści do odbiorcy, określanie celów marketingowych
- znajomość aktualnych trendów w kanałach komunikacji
- wiedza w zakresie technik sprzedaży w social media
Kreacja i publikacja treści
Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za tworzenie treści, które będą publikowane na profilach społecznościowych firmy. Zróżnicowanie publikowanego contentu pod względem rodzaju jest konieczne, aby utrzymać zainteresowanie i zaangażowanie użytkowników. Podstawowe wśród nich to pisanie postów, tworzenie grafik, nagrywanie filmów czy tworzenie infografik. Ważne jest również, aby treści były atrakcyjne, angażujące i zgodne z tonem komunikacji marki.
Wymagane kompetencje:
- umiejętność obsługi programów do edycji zdjęć: Adobe Photoshop, Canva
- storytelling
- copywriting
- montaż wideo
- fotografia
Zarządzanie kampaniami reklamowymi
Social Media Manager uruchamia i monitoruje kampanie reklamowe na różnych platformach społecznościowych. Dba przy tym, aby były one przemyślane, odpowiednio targetowane i optymalizowane pod kątem osiągania jak najlepszych wyników. Standardem jest już prowadzenie testów A/B reklam. W jego obowiązku leży również analiza efektywności kampanii i dostosowywanie strategii na podstawie zebranych danych.
- umiejętność analizy danych i wyciągania wniosków
- obsługa platform reklamowych
- narzędzia: Adobe Photoshop, Canva, Excel
Interakcja z użytkownikami
Odpowiadanie na komentarze, wiadomości i recenzje, prowadzenie dyskusji oraz angażowanie społeczności to codzienne zadania, które pomagają budować relacje z klientami i wzmacniać pozytywny wizerunek marki. Konieczne jest tu zaznajomienie się z zasadami, dzięki którym można na przykład zdusić w zarodku ryzyko kryzysu wizerunkowego.
Wymagane kompetencje:
- wiedza w zakresie komunikacji w social mediach
- umiejętność promocji i zorganizowania webinarów, wydarzeń, konkursów
Analiza i raportowanie wyników
Nieodzownym elementem pracy Social Media Managera jest regularne monitorowanie i analizowanie wyników działań w mediach społecznościowych. Korzystając z narzędzi analitycznych, należy śledzić wskaźniki takie jak zasięg, zaangażowanie, liczba kliknięć czy konwersji. Na podstawie tych danych sporządza się raporty, które pomagają w ocenie skuteczności prowadzonej strategii i wprowadzaniu niezbędnych korekt.
Wymagane kompetencje:
- znajomość narzędzi analitycznych, dostępnych w platformach social media
- narzędzia: Canva, Excel (w tym również umiejętność tworzenia wykresów)
- umiejętność wyciągania wniosków na podstawie danych
Monitoring trendów i działań konkurencji
Social media to dynamicznie zmieniająca się przestrzeń, dlatego specjalista w tej dziedzinie musi być na bieżąco z najnowszymi trendami, zmianami algorytmów i działaniami konkurencji. Dobry Social Media Manager potrafi działać szybko i reagować również na aktualne wiadomości z kraju i ze świata. Na ich podstawie opracowuje kolejne strategie, a bieżące dostosowuje do zmieniających się warunków.
Podsumowanie
Praca social media managera to wymagające, ale jednocześnie satysfakcjonujące zajęcie. Wiedza, umiejętności i zaangażowanie przekładają się tu bezpośrednio na widoczność firmy, opinie klientów na jej temat, a niejednokrotnie również na przychody przedsiębiorstwa. Do atutów tej pracy zdecydowanie należą również: możliwość uzyskania odpowiednich kwalifikacji z pomocą kursów i szkoleń, a także perspektywy pracy zdalnej i osiągania wysokich zarobków.
Opublikowane 22 lipca 2024 r. w kategorii: Biznes i marketing
ŚCIEŻKA KARIERY
Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej