Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Praca zdalna - jak efektywnie pracować z domu?

Praca zdalna - jak efektywnie pracować z domu?

Praca zdalna w ostatnim czasie stała się dla wielu koniecznością. Pandemia wymusiła zmianę sposobu pracy. Wiele osób musiało przystosować się do pracy w nowym otoczeniu - w samotności, bez współpracowników lub wręcz przeciwnie - w otoczeniu domowników – w tym dzieci. Dla niektórych efektywność pracy z domu nie jest łatwa do osiągnięcia. Co zrobić żeby praca zdalna nie wpłynęła negatywnie na osiągnięcia?


Kurs Praca zdalna - techniki i narzędzia

Poznaj sprawdzone techniki i narzędzia, które umożliwią Ci sprawną pracę zdalną. Ten kurs to idealny przewodnik dla każdego, kto chce zmienić swój sposób pracy lub musi pracować z domu. Dowiedz się więcej


Zadbaj o przestrzeń do pracy

Praca zdalna ma ten plus, że może być wykonywana wszędzie. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu. Jednak zaaranżowanie odpowiedniej przestrzeni mocno podnosi efektywność pracy z domu i wpływa na wyniki. Postaraj się wydzielić sobie osobne miejsce, w którym będziesz mógł się skupić. Najlepszym rozwiązaniem jest osobny pokój, w którym możesz odciąć się od reszty domowników. Jeśli nie masz takiej możliwości zadbaj o to, żeby miejsce pracy było inne niż miejsce odpoczynku. Nie pracuj w łóżku lub na kanapie. Staraj się pracować w pozycji siedzącej – przy biurku lub stole. Zadbaj też o wygodne krzesło i dostateczne oświetlenie.

stanowisko do pracy

Zorganizuj swój dzień

Efektywność pracy z domu jest mocno powiązana z wyuczonymi nawykami. Zorganizuj swój dzień w taki sposób, żeby wyraźnie wydzielić kilka godzin przeznaczonych na obowiązki zawodowe. Jak wiadomo praca zdalna to duża oszczędność czasu, bo nie musisz go tracić np. na dojazdy do biura. Jednak nie oznacza to, że musisz spać dłużej niż zwykle. Staraj się budzić o standardowej porze i przygotuj się do pracy - ubierz się, zjedz śniadanie, ogarnij swoją przestrzeń. Ustal jakie godziny przeznaczasz na pracę i w tym czasie skup się wyłącznie na tym, co musisz zrobić.

kobieta z laptopem

Odłóż obowiązki domowe

Pamiętaj o tym, że praca zdalna, mimo tego, że wykonywana poza biurem, to nadal obowiązki, z których musisz się wywiązać. W miarę możliwości w trakcie pracy nie zajmuj się innymi obowiązkami domowymi. Sprzątanie, pranie, odkurzanie czy zmywanie odłóż na później. Zajmij się tym dopiero po zakończeniu pracy. W przeciwnym razie efektywność pracy z domu nie będzie wymierna, bo nie poświęcisz się jej w 100%.

praca przy laptopie

Ogranicz rozpraszacze

Jeśli na co dzień pracujesz przy muzyce, włączone radio lub płyta nie powinny wpływać negatywnie na efektywność pracy z domu. Jednak włączony telewizor lub serial może odciągać Twoją uwagę. W rezultacie poświęcisz dużo więcej czasu na wykonanie swoich zadań. Ogranicz też ilość włączonych urządzeń domowych. Dźwięk pralki czy zmywarki - chociaż nie trwa długo – może również skutecznie rozproszyć Twoją uwagę i osłabić koncentrację.

praca przy laptopie

Pamiętaj o przerwach

Praca zdalna często sprawia, że gubi się rytm dnia i rozmywa rutyna. Nie zapominaj o regularnych przerwach – na posiłek lub chwilę odpoczynku. Postaraj się w tym czasie przewietrzyć pomieszczenie lub spędzić chwilę na świeżym powietrzu, z dala od miejsca pracy. Zadbaj o to, żeby przygotować posiłek wcześniej, żeby nie tracić czasu przeznaczonego na pracę.

Title course

Kurs Microsoft Teams - efektywna praca zdalna

Zobacz kurs Arrow
Title course

Umiejętności miękkie w pracy zdalnej - budowanie relacji i organizacja pracy

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Zobacz kurs Arrow

Pamiętaj o kontakcie ze współpracownikami

Efektywność pracy z domu, szczególnie gdy jest to praca zespołowa, może się znacznie osłabić, bez regularnych spotkań i rozmów. Praca zdalna nie musi oznaczać ograniczenia spotkań z innymi. Możliwości i sprzęt jakim dziś dysponujemy pozwala nam na utrzymywanie kontaktów, prowadzenie konferencji, rozmów i szkoleń. Ustal ze współpracownikami dzień, w którym wszyscy spotkacie się online, omówicie bieżące sprawy i problemy. Jeśli zarządzasz zespołem pamiętaj żeby wprowadzić rozwiązania pozwalające na kontrole wykonanej pracy. Wprowadzenie jasnych zasad i sprawdzanie wyników pomoże zespołowi na lepszą organizację pracy.

video rozmowa

Praca zdalna na dobre wpisała się w życie codzienne. Dawniej kojarzona była raczej z wolnymi zawodami, ale dziś prawie każdy ma możliwość pracować w takim modelu. Co ciekawe - ten sposób pracy wybiera coraz więcej osób. Praca zdalna daje duże poczucie wolności, wymaga jednak więcej samokontroli i dyscypliny. Jak pokazały badania przeprowadzone przez tygodnik „The Economist” w Wielkiej Brytanii efektywność pracy z domu nie jest tak samo wysoka jak praca w biurze. Warto więc zadbać o odpowiednie warunki, aby nie poświęcać na pracę więcej czasu niż zazwyczaj.


Opublikowane 19 sierpnia 2021 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!