Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Co należy wziąć pod uwagę, projektując aplikację mobilną?

Co należy wziąć pod uwagę, projektując aplikację mobilną?

Wraz z rosnącą liczbą użytkowników urządzeń mobilnych, wzrasta także popyt na aplikacje mobilne. Na tym rynku panuje jednak ogromna konkurencja. Co należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu aplikacji mobilnej, żeby stała się funkcjonalna i przypadła do gustu użytkownikom?


Fundamenty programowania w języku Kotlin

Poznaj język, który już dziś zastępuje JAVĘ Dowiedz się więcej


Aplikacje mobilne wpłynęły na sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów oraz tabletów i znacznie rozszerzyły funkcjonalność mobilnych urządzeń.


preview_01

Z badań TNS Global wynika, że już 46% polskich właścicieli smartfonów korzysta z aplikacji, w których dominuje oprogramowanie społecznościowe (najczęściej Facebook) oraz dostarczające rozrywkę. Niemal każdego dnia pojawiają się na rynku nowe aplikacje. Nie każda z nich zyskuje uznanie wśród użytkowników. Warto sprawdzić, jakie aspekty trzeba brać pod uwagę, projektując aplikację mobilną, która ma odnieść sukces.


Pomysł jest ważny, ale nie tylko


Oczywiście punktem wyjścia i absolutnym fundamentem tworzenia nowej aplikacji musi być bez wątpienia pomysł. Niestety, to jednak nie wszystko. Ogromne znaczenie ma również poznanie


target

grupy docelowej, osób, do których kierujemy nasz produkt. Trzeba sprawdzić, jakie mają preferencję, zainteresowania, z jakiego oprogramowania korzystają, jakie strony www przeglądają. Mając te wszystkie dane, należy zastanowić się, czego mogliby oczekiwać od naszej aplikacji tacy użytkownicy. Nasz projekt musi być ściśle dostosowany do użytkowników, również do ich płci i wieku (np.
aplikacja kierowana głównie do mężczyzn, ozdobiona motywami kwiatów, mogłaby budzić zniechęcenie użytkowników, a aplikacja finansowa z misiem w tle zostałaby uznana za niepoważną).


Aplikacja intuicyjna i prosta


Projektując nową aplikację, należy także zwrócić uwagę na jej intuicyjność. Tutaj należy być bardzo ostrożnym z wdrażaniem zupełnie nowych rozwiązań. Użytkownicy maja swoje przyzwyczajenia i pewne przyciski czy funkcjonalności spodziewają się znaleźć w takim, a nie innym miejscu. Najlepiej wypróbować intuicyjność aplikacji na nas samym oraz na znajomych. Wtedy otrzymamy odpowiedź, czy wszystko jest rzeczywiście na swoim miejscu. Intuicyjność powinna iść w parze z prostotą i to musi przyświecać wszystkim projektantom aplikacji mobilnych


mobile

Nic tak nie irytuje użytkowników, jak nadmiar treści, brak przejrzystości na ekranie, ogromna ilość zdjęć
czy grafiki lub nachalne reklamy. Trudno oczekiwać, żeby oprogramowanie, oferujące takie niedogodności, zyskało uznanie odbiorców. Dlatego należy konieczne zadbać o jak najprostsza formę aplikacji, a także zwracać uwagę na detale, np. unikanie jaskrawych kolorów, które szybko męczą oczy i nie zachęcają do dłuższego korzystania z programu, stosowanie przejrzystej, wyraźnej czcionki oraz wygodnych w odbiorze układów graficznych. Również informacje muszą być przekazywane w sposób zrozumiały i syntetyczny. Podobnie interfejs powinien być jak najprostszy.

Kurs Google Firebase - szybkie tworzenie aplikacji

Kurs Google Firebase - szybkie tworzenie aplikacji

Zobacz kurs Arrow
Tworzenie aplikacji na Androida dla nieprogramistów

Tworzenie aplikacji na Androida dla nieprogramistów

Zobacz kurs Arrow
Kurs Android - podstawy tworzenia aplikacji

Kurs Android - podstawy tworzenia aplikacji

Zobacz kurs Arrow

O jutrze należy myśleć już dziś!


Na koniec jeszcze dwa ważne aspekty, które najlepiej brać pod uwagę już na etapie projektowania aplikacji mobilnej. Najlepiej od razu założyć, że nasz produkt będzie się rozwijał, a my będziemy chcieli udostępniać go na wielu platformach. Dlatego już projektując aplikację, lepiej dobrać jej wszystkie elementy tak, żeby można potem dostosować łatwo oprogramowanie zarówno do Androida, jak i do iOS lub Windows Phone, a także do urządzeń o różnych rozdzielczościach.


mobileapp

Przy projektowaniu aplikacji mobilnej istotne jest także śledzenie najnowszych trendów i rozwiązań w tworzeniu oprogramowania. Warto pamiętać, że jeśli coś było na topie kilka miesięcy wcześniej, nie oznacza to, że będzie modne również jutro. Dlatego już dziś warto myśleć o tym, jak mogą zmieniać się trendy w najbliższym czasie. Biorąc pod uwagę te i wcześniej wymienione aspekty, mamy szansę, że nasza aplikacja przypadnie do gustu użytkownikom. A o to przecież naszym celem.


Przejrzyj naszą ofertę szkoleń wideo dotyczącą programowania aplikacji mobilnych.


Przycisk z przekierowaniem na stronę główną


Opublikowane 14 października 2016 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!