Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Różnice między kursami online a tradycyjnymi szkołami językowymi

Różnice między kursami online a tradycyjnymi szkołami językowymi

Omawianie różnic między kursami online a tradycyjnymi szkołami językowymi często koncentruje się na kosztach. Podkreślana jest chętnie również dostępność. Chcielibyśmy jednak spojrzeć na ten temat z nieco innej perspektywy i zwrócić uwagę na te różnice, które są mniej oczywiste. Poniżej znajdziesz 5 ważnych czynników, które odróżniają kursy językowe w szkole od nauki przez internet. Przeczytaj i wybierz, które rozwiązanie jest lepsze dla Ciebie!


kursy online, a tradycyjne

Kurs Angielski dla początkujących - poziom A1

Opanuj podstawy języka angielskiego dzięki praktycznym ćwiczeniom online. Poznaj najczęściej używane zwroty, słownictwo oraz gramatykę i zacznij swobodnie komunikować się po angielsku na poziomie A1. Dowiedz się więcej


Zajęcia w grupach

Pierwszym czynnikiem, który różni te formy kształcenia, jest liczebność uczestników. Szkoły językowe często podkreślają małe grupy kursantów, nadal jednak - nie jest to nauka indywidualna. Standardowa liczba uczniów w grupie to 6. Z jednej strony to znacznie mniej niż tradycyjne klasy szkolne. Z drugiej jednak, jest to sześć osób o różnych potrzebach i preferencjach edukacyjnych. Szkopuł ten dotyka zarówno tych uczniów, którzy są na nieco bardziej zaawansowanym poziomie, jak i tych “słabszych”. Jedni bowiem mogą czuć się zniecierpliwieni powolnym tempem nauki, drudzy natomiast zawstydzeni, zestresowani i onieśmieleni.

Kursy online są pod tym względem o wiele bardziej komfortowym rozwiązaniem. Tempo nauki jest całkowicie dostosowane do jednego, konkretnego ucznia, który samodzielnie nim steruje. Popełnianie błędów lub potrzeba powtórki nie są tu niczym wstydliwym czy krępującym, bo też i nikt nie ocenia surowym okiem.


zajęcia w grupach

Elastyczność

Plan zajęć w szkołach językowych jest ustalany z góry na cały semestr i nie podlega on modyfikacjom. Zdarza się, oczywiście, że z niespodziewanych przyczyn zajęcia zostaną odwołane lub konieczna jest zmiana godziny. Jest to jednak grafik narzucony odgórnie, do którego uczeń musi się dopasować. Choć szkoły wychodzą kursantom naprzeciw organizując zajęcia popołudniowe, wieczorowe lub weekendowe - nie każdemu zaproponowany harmonogram w pełni odpowiada. Najwięcej trudności mają osoby pracujące w trybie zmianowym lub nienormowanym czasie pracy. Problematyczne to może być na przykład dla menedżerów, którzy często są zmuszeni pracować w nadgodzinach.

W najlepszym wypadku od czasu do czasu spóźnisz się odrobinę. W najgorszym - będziesz zmuszony opuścić całą lekcję. W jednym i drugim - sam przyznaj - jest to układ stresujący i naraża Cię na straty finansowe.

Pod względem elastyczności, przewaga kursów online jest miażdżąca. Nie ma nawet cienia ryzyka, że się spóźnisz lub grafik zajęć nie będzie współgrał z Twoim grafikiem. Sam ustalasz harmonogram nauki, wykorzystując nawet 10 lub 15 minut, które akurat masz wolne. To nie wszystko. Pobieranie lekcji w dowolnym czasie to ogromna wygoda dla tych, którzy najchłonniej przyswajają wiedzą o konkretnych porach. Niektórzy z nas są przecież najbardziej wydajni wcześnie rano, inni z kolei są typem sowy.


elastyczność

Miejsce

Nie tylko czas nauki znacznie różni między sobą kursy online i szkoły językowe. Jest to również miejsce, w którym odbywasz swoje lekcje. Szkoły językowe pracują oczywiście w przystosowanych do nauczania salach, do których musisz dotrzeć. Z pewnością, dla wielu kursantów zmiana otoczenia może być motywująca lub powoduje 100% koncentrację na nauce. Równie pewne jest to, że inni kursanci wolą jednak komfort własnego domu lub mieszkania i tam czują się najlepiej. Nie jest tajemnicą, że najłatwiej jest nam się uczyć wówczas, gdy czujemy się swobodnie. Jeśli dla Ciebie to oznacza ulubione miejsce na kanapie - wybierz kursy online.


miejsce

Testy i egzaminy

Postępy w nauce weryfikuje się z pomocą testów i egzaminów. Jest to zasada dotycząca zarówno szkół językowych, jak i kursów przez internet. Są tu jednak różnice.

Kurs Angielski dla początkujących - poziom A1

Kurs Angielski dla początkujących - poziom A1

Zobacz kurs Arrow
Kurs Angielski dla początkujących - poziom A2

Kurs Angielski dla początkujących - poziom A2

Zobacz kurs Arrow
Kurs Niemiecki dla początkujących - poziom A1

Kurs Niemiecki dla początkujących - poziom A1

Zobacz kurs Arrow

W szkole językowej czas na test wyznacza lektor. Zazwyczaj podsumowuje w ten sposób zakończony dział lub blok tematyczny. Również lektor test sprawdza i ocenia.

W przypadku kursów online dostęp do testów i egzaminów masz w dowolnym momencie. Możesz też je powtarzać, jeśli uznasz, że uzupełniłeś wcześniej znalezione luki w swojej wiedzy. Test jest sprawdzany automatycznie, a jego wyniki znasz natychmiast.

Te różnice, choć z pozoru subtelne, mogą znacząco wpływać na satysfakcję z nauki. Po pierwsze, testy i egzaminy w sali, w obecności lektora i innych kursantów są stresujące. Po drugie, musisz się przygotować na konkretny termin, niezależnie od wszystkich innych spraw, które akurat masz w harmonogramie. Po trzecie, na wyniki musisz poczekać.

Wszystkie 3 przytoczone problemy nie istnieją w nauczaniu online.


testy i egzaminy

Atrakcyjność zajęć

Z racji swojej multimedialnej formy, kursy online są zazwyczaj ciekawszą i bardziej angażującą formą nauki. Lektor przygotowuje materiały o wiele wcześniej i dopracowuje je zanim zostaną udostępnione odbiorcom. Do dyspozycji ma nagrania audio i wideo, grafiki, infografiki, schematy, mapy myśli i wiele więcej. Ma możliwość zaprosić native speakera lub nawet przygotować nagranie z udziałem wielu native speakerów, reprezentujących oryginalną wymową w różnych krajach.

Szkoły językowe również sięgają po materiały multimedialne, jednak podstawą zajęć jest praca z podręcznikiem i rozwiązywanie zadań na kartce.


Opublikowane 27 grudnia 2023 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!