Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Rynek korepetycji w Polsce - moda na naukę jest coraz silniejsza!

Rynek korepetycji w Polsce - moda na naukę jest coraz silniejsza!

Niektórzy korzystają z nich żeby przygotować się do egzaminu ośmioklasisty lub matury, inni muszą nadrobić zaległości programowe, aby zdać do kolejnej klasy, a jeszcze inni chcą po prostu zdobywać wiedzę i poszerzać horyzonty. Powodów do uczęszczania na korepetycje jest wiele. Pomimo wysokich cen, liczba korzystających z nich uczniów rośnie bardzo szybko. Z artykułu dowiesz się jak wygląda rynek korepetycji w Polsce, poznasz zalety i wady e-korepetycji oraz odkryjesz alternatywę jaką są kursy online.


Polski rynek korepetycji w liczbach

Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej z roku szkolnego 2019/2020, w Polsce mamy ok. 4,6 mln uczniów (ponad 3 mln w szkołach podstawowych i ok. 1,5 mln w szkołach ponadpodstawowych). Według badań CBOS ok. 29% uczniów, przynajmniej w małym stopniu korzysta z korepetycji - To ok. 1,3 mln dzieci!

Zgodnie z raportem opublikowanym przez e-korepetycje.net, w roku szkolnym 2017/2018 za 60 minut zajęć trzeba było zapłacić średnio od 38,6 do 51 zł w zależności od miasta (najdroższa była Warszawa, a najtańszy Rzeszów). Biorąc pod uwagę wzrost cen usług w różnych sektorach, dzisiejsze średnie cen mogą być jeszcze wyższe.

udzielanie korepetycji

Jak podaje portal buki.org.pl, największą popularnością cieszą się korepetycje z języka angielskiego i matematyki. Odpowiadają one za ok. 35% i 33% wszystkich usług.

Ze względu na to, że liczba godzin i okres czasu przez jaki uczniowie korzystają z pomocy korepetytorów jest różny, właściwie nie da się ustalić wielkości rynku korepetycji. Wiadomo za to, że jest on bardzo duży i... ciągle rośnie.

Kurs Korepetycje z matematyki - funkcje

Kurs Korepetycje z matematyki - funkcje

Zobacz kurs Arrow
Kurs Korepetycje z matematyki - trygonometria i figury płaskie

Kurs Korepetycje z matematyki - trygonometria i figury płaskie

Zobacz kurs Arrow
Kurs E-learning z Moodle - platforma szkoleniowa od podstaw

Kurs E-learning z Moodle - platforma szkoleniowa od podstaw

Zobacz kurs Arrow

E-korepetycje

W ostatnim czasie obserwujemy ogromny wzrost popularności e-korepetycji. Główną przyczyną nagłego wzrostu zainteresowania tą formą nauki był oczywiście wybuch pandemii. Zobaczmy jakie są wady i zalety tego rozwiązania:

Zalety:

  • Brak bariery geograficznej - można poszukiwać korepetytorów z całej Polski, a nawet świata.
  • Łatwiej jest znaleźć dobrego nauczyciela z wolnymi terminami.
  • Oszczędność czasu i pieniędzy - korepetycje online często są tańsze niż stacjonarne, a dodatkowo nie trzeba poświęcać czasu i pieniędzy na dojazdy.
  • Można uczyć się z własnego pokoju, co zapewnia większy komfort psychiczny. U niektórych bezpośredni kontakt z korepetytorem może też powodować stres.

Wady:

  • E-korepetycje mogą być mniej skuteczne niż ich stacjonarna forma - niektóre zagadnienia łatwiej wytłumaczyć “twarzą w twarz”.
  • Mogą ograniczać Cię problemy ze sprzętem i internetem, również po stronie korepetytora.
  • Podczas nauki online z własnego domu łatwiej ulegać rozproszeniu, szczególnie w przypadku najmłodszych.

Warto też zwrócić uwagę, że w okresie zbliżających się egzaminów, zapotrzebowanie na dobrych korepetytorów jest bardzo duże. Znalezienie skutecznego nauczyciela z wolnymi terminami, stacjonarnie może wtedy graniczyć z cudem. Nawet poszukiwania e-korepetytora mogą w tym okresie sprawić niemałe problemy.

Kursy online

Odpowiedzią na to są kursy online, które ciągle zyskują na popularności. Są to najczęściej lekcje w formie filmów instruktażowych. Szkolenia wykupuje się jednorazowo, a dostęp do lekcji możliwy jest w każdej chwili. Dobrze nagrane kursy online mogą być równie skuteczną formą nauki co korepetycje, a są przy tym zdecydowanie tańsze.

Kurs Matura z matematyki - równania i nierówności

Kurs Korepetycje z matematyki - równania i nierówności

Zobacz kurs Arrow
Kurs Korepetycje z matematyki - liczby rzeczywiste

Kurs Korepetycje z matematyki - liczby rzeczywiste

Zobacz kurs Arrow
Kurs Techniki efektywnego uczenia się

Kurs Techniki efektywnego uczenia się

Zobacz kurs Arrow

Jako przykład możemy tutaj podać Kurs Matura z matematyki - liczby rzeczywiste, którego koszt to 59 zł, a czas trwania - 8h. W takim wypadku koszt godziny wykładu to niewiele ponad 7 zł. Zdecydowanie mniej niż godzina korepetycji, prawda? Poza tym w cenie kursu zawierają się również zadania i testy sprawdzające, a do poszczególnych lekcji można wracać dowolną ilość razy, w każdej chwili. Jeżeli uczeń czuje, że nie opanował danego zagadnienia wystarczająco dobrze, może przerobić lekcję lub jej część ponownie.

nauka online

Największą popularnością cieszą się kursy online z programowania i IT oraz rozwoju osobistego, ale coraz częściej sięgamy również po szkolenia z innych tematów. Coraz większe uznanie zyskują kursy przygotowujące m.in. do matury, egzaminu ośmioklasisty, czy egzaminów zawodowych.


Opublikowane 26 sierpnia 2021 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!