Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Scenariusze testowe w testowaniu manualnym: Jak je tworzyć i dlaczego są ważne?

Scenariusze testowe w testowaniu manualnym: Jak je tworzyć i dlaczego są ważne?

Kiedy myślimy o testowaniu oprogramowania, często wyobrażamy sobie złożone narzędzia i skomplikowane testy automatyczne. Ale zapominamy o jednym z najważniejszych składników procesu testowania: scenariuszach testowych. Są one sercem testowania manualnego, a ten artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości na ich temat.


Kurs Testowanie oprogramowania w praktyce - techniki i narzędzia

Poznaj narzędzia i techniki manualnego testowania oprogramowania. Naucz się zarządzać defektami, testować różne typy aplikacji i tworzyć dokumentację testową. Dowiedz się więcej


Czym jest scenariusz testowy?

To dokładny opis kroków, które należy wykonać, aby przetestować określoną funkcję czy możliwość w aplikacji czy systemie. Ale zanim przejdziemy dalej, zastanówmy się nad strukturą scenariusza testowego.

Każdy scenariusz testowy zawiera kilka kluczowych elementów:

 • Nazwa: Krótki, ale jednoznaczny opis tego, co ma zostać przetestowane.
 • Warunki początkowe: Opisuje, w jakim stanie powinien być system przed rozpoczęciem testu.
 • Kroki do wykonania: Sekwencja działań, które tester powinien podjąć.
 • Oczekiwane wyniki: Opisuje, jak system powinien się zachować po wykonaniu kroków testowych.
 • Warunki końcowe: Stan, w jakim powinien znaleźć się system po zakończonym teście.

Mając na uwadze powyższe elementy, możemy wyobrazić sobie scenariusz testowy jako mapę drogową, która prowadzi testera przez proces weryfikacji określonej funkcji oprogramowania.

scenariusz końcowy

Dlaczego scenariusze testowe są tak ważne?

Wyobraź sobie, że jesteś na wycieczce w nieznanej okolicy bez mapy lub GPS-a. Możesz zgubić się lub przegapić ważne miejsca. Podobnie jest z testowaniem oprogramowania bez scenariuszy testowych - łatwo przegapić kluczowe aspekty aplikacji lub popełnić błędy.

Oto kilka powodów, dla których scenariusze testowe są nieocenione:

 • Uporządkowanie testów: Dzięki scenariuszom testowym, proces testowania staje się bardziej zorganizowany i skupiony. Zamiast testować na chybił-trafił, testerzy mają jasny plan działania.
 • Powtarzalność: Kiedy wprowadzasz zmiany w oprogramowaniu, ważne jest, aby móc przeprowadzić te same testy ponownie. Dzięki scenariuszom testowym, proces ten jest prosty i niezawodny.
 • Komunikacja: Scenariusze testowe działają jako most komunikacyjny między różnymi zespołami w projekcie. Programiści, analitycy biznesowi, menedżerowie projektów i oczywiście testerzy mogą odnieść się do scenariuszy testowych, aby lepiej zrozumieć, jakie aspekty oprogramowania są testowane.
 • Dokumentacja: W świecie IT, dokumentacja jest kluczem. Scenariusze testowe służą jako cenne źródło informacji o tym, jakie testy zostały przeprowadzone i jakie wyniki zostały uzyskane.

Kiedy myślimy o wartości scenariuszy testowych, musimy pamiętać, że nie tylko pomagają one w bieżącym procesie testowania, ale również budują trwałą wartość dla przyszłych cykli testowania i innych projektów.

scenariusze testowe

Jak tworzyć efektywne scenariusze testowe?

Tworzenie efektywnych scenariuszy testowych to prawdziwa sztuka. W końcu to one decydują, czy twoje testy będą przebiegać płynnie i przyniosą oczekiwane rezultaty. Poniżej znajdziesz kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci w stworzeniu skutecznych scenariuszy testowych:

 • Zrozum cel: Nim zaczniesz pisać, zastanów się, co dokładnie chcesz osiągnąć za pomocą testu. Czy jest to sprawdzenie konkretnej funkcjonalności? Czy może zbadanie interakcji pomiędzy różnymi elementami systemu? Wiedza o celu pomoże Ci skupić się na tym, co naprawdę ważne.
 • Bądź dokładny, ale nie zbyt rozwlekły: Jakość scenariusza testowego zależy od balansu pomiędzy dokładnością a zwięzłością. Zbyt wiele szczegółów może przytłoczyć testera, podczas gdy zbyt ogólne instrukcje mogą prowadzić do nieporozumień.
 • Dodaj warunki początkowe i końcowe: To ważne, by tester wiedział, jak przygotować środowisko przed rozpoczęciem testu i jakie rezultaty powinien obserwować po jego zakończeniu.
 • Uwzględnij dane wejściowe: Zastanów się, czy tester będzie potrzebował specyficznych danych do wprowadzenia, takich jak tekst, liczby czy daty. Upewnij się, że są one częścią Twojego scenariusza.
 • Przewiduj różne scenariusze: Często funkcjonalność oprogramowania może zachować się inaczej w zależności od różnych warunków. Dlatego warto uwzględnić różne scenariusze i ścieżki, które użytkownik może podążać.
 • Korzystaj z feedbacku: Zawsze warto poddać swój scenariusz testowy ocenie innych osób z zespołu, zwłaszcza tych, którzy będą go używać. Ich feedback może pomóc wyeliminować wszelkie nieścisłości i uczynić scenariusz bardziej użytecznym.

Kurs Jak zostać testerem oprogramowania - testy manualne

Poznaj podstawy manualnego testowania oprogramowania i wejdź do branży IT. Zobacz jak wygląda proces testowy, poznaj różne techniki testowania i zacznij karierę testera oprogramowania. Dowiedz się więcej


Znaczenie jasnych instrukcji w scenariuszach testowych

W świecie testowania oprogramowania, gdzie czas i precyzja mają kluczowe znaczenie, jasność instrukcji jest nieoceniona. Oto dlaczego:

 • Zapobiega błędom: Niejasne lub mylące instrukcje mogą prowadzić do błędów w testowaniu, które w konsekwencji mogą prowadzić do nierozwiązanych problemów w oprogramowaniu.
 • Oszczędza czas: Kiedy tester wie dokładnie, co robić, proces testowania przebiega szybciej i sprawniej.
 • Ułatwia współpracę: Jasne instrukcje pomagają w komunikacji między członkami zespołu. Jeśli każdy rozumie zadanie w taki sam sposób, łatwiej jest pracować razem i osiągnąć wspólny cel.
 • Pomaga w szkoleniu nowych członków zespołu: Gdy nowi testerzy dołączają do projektu, jasne scenariusze testowe mogą służyć jako doskonałe narzędzie szkoleniowe, pomagając im szybko zrozumieć, co jest od nich wymagane.

scenariusze testowe

Podsumowanie

Scenariusze testowe są kluczem do skutecznego testowania manualnego. Dzięki nim możemy być pewni, że nasze oprogramowanie jest dokładnie sprawdzane i działa zgodnie z oczekiwaniami. Pamiętaj o ich ważnej roli i korzystaj z powyższych wskazówek, aby stworzyć skuteczne scenariusze testowe.


Opublikowane 27 grudnia 2023 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!