Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
SEO vs. SEM. Czym się różnią?

SEO vs. SEM. Czym się różnią?

Strategie marketingowe służą do budowania rozpoznawalności marki na rynku, co ma prowadzić do zwiększania sprzedaży produktów lub usług. Istnieje wiele sposobów na to, aby promować biznes, tym samym pozyskując klientów – szczególnie jeżeli biznes funkcjonuje online. Warto wyróżnić dwie szczególnie skuteczne, a jednocześnie często wykorzystywane strategie: SEO oraz SEM. Na czym polegają i jakie efekty przynoszą?


Kurs SEO - jak skutecznie pozycjonować stronę

Zobacz jak zadbać o SEO i zapewnij swoje stronie wysoką pozycję w wyszukiwarce Dowiedz się więcej


SEO: Search Engine Optimization

Rozwinięciem skrótu SEO jest Search Engine Optimization. To strategia marketingowa polegająca na pozycjonowaniu strony internetowej w wyszukiwarce (np. Google). Podczas jej realizacji przeprowadza się analizę fraz kluczowych, czyli wyrażeń, jakie są wyszukiwane przez użytkowników. Następnie witryna jest optymalizowana w taki sposób, aby wyświetlać się na wysokiej pozycji dla wybranych słów. Taki zabieg zwiększa ruch organiczny, a w sprzyjających warunkach wzrost notuje także konwersja.

Strategia SEO odnosi się do działań podejmowanych w ramach organicznych wyników wyszukiwania. Pozycjonowanie nie jest więc publikowaniem reklam w ramach Google Ads. To projektowanie strony zgodnie z wytycznymi wyszukiwarek. W efekcie algorytm ustalający pozycję „lepiej ocenia” domenę, a następnie wyświetla ją na wyższej pozycji.

praca specjalisty SEO

Pozycjonowanie składa się z trzech podstawowych elementów:

  • optymalizacja techniczna – serwis nie może posiadać błędów, które będą utrudniać dostęp użytkownikom. Witryna powinna być responsywna, czyli prawidłowo wyświetlać się na wszystkich urządzeniach (laptopy, smartfony), a także charakteryzować się krótkim czasem wczytywania.

  • publikacja treści – w tekstach na stronie internetowej umieszcza się frazy kluczowe. To między innymi dzięki nim robot indeksujący „wie” co znajduje się pod konkretnym adresem URL i następnie może go wyświetlić jako odpowiedź na zapytanie wygenerowane przez użytkownika w wyszukiwarce. Publikowane materiały powinny być wartościowe dla użytkowników. Znaczenie ma więc jakość contentu, a nie jego ilość.

  • pozyskiwanie linków – zewnętrzne odnośniki prowadzące do pozycjonowanej strony wpływają na widoczność witryny w wyszukiwarce. Należy jednak pozyskiwać linki z witryn z autorytetem, które są wartościowe dla użytkowników. Jeżeli odnośnik będzie pochodzić ze strony publikującej bezwartościowe treści, nie pomoże on w pozycjonowaniu.

Strategia SEO ma charakter długofalowy. Efekty zaczynają pojawiać się po około 3-6 miesiącach, a z czasem są coraz bardziej odczuwalne. Pozycjonowanie wymaga więc nie tylko dobrej znajomości tego, jak działa wyszukiwarka, ale także cierpliwości.

Zalety SEO:

  • uzyskane efekty są stabilne;
  • organiczne wyniki wyszukiwania mają większy CTR niż płatne;
  • wysoka pozycja w organicznych wynikach buduje autorytet i zaufanie.

zespół pracujący nad pozycjonowaniem strony internetowej

SEM: Search Engine Marketing

SEM to Search Engine Marketing, czyli marketing w wyszukiwarce. To strategia składająca się na wszystkie działania, których celem jest wygenerowanie ruchu na stronie internetowej bezpośrednio z poziomu wyszukiwarki. Elementami składowymi SEM jest SEO oraz reklamy PPC (Pay Per Click) publikowane na przykład w ramach Google Ads lub Microsoft Ads.

Gdy strona internetowa korzysta z SEM, buduje swoją widoczność z poziomu wyszukiwarki na dwa sposoby. Witryna staje się widoczna zarówno w organicznych, jak i płatnych wynikach wyszukiwania. W ten sposób istnieje większa szansa na pozyskanie ruchu użytkowników – a to już tylko jeden krok do realizacji konwersji.

W teorii SEM wydaje się znacznie bardziej atrakcyjne niż SEO. W praktyce to strategia, która potrafi być opłacalna, jednak musi być odpowiednio zaplanowana i wdrożona. Przeznaczanie budżetu marketingowego na jednoczesne pozycjonowanie oraz korzystanie z płatnych reklam to poważna inwestycja.

Podstawy reklamy w Google Ads (AdWords)

Podstawy reklamy w Google Ads (AdWords)

Zobacz kurs Arrow
Kurs Google Ads - optymalizacja kampanii w praktyce

Kurs Google Ads - optymalizacja kampanii w praktyce

Zobacz kurs Arrow
Kurs E-marketingu - podstawy reklamy internetowej

Kurs E-marketingu - podstawy reklamy internetowej

Zobacz kurs Arrow

Zalety SEM:

  • efekty pojawiają się szybko dzięki płatnym reklamom;
  • większa część wyników wyszukiwania jest zajęta przez jedną domenę, co zwiększa ruch użytkowników;
  • możliwość targetowania reklam do określonych grup użytkowników.

marketing w wyszukiwarce google

SEO vs. SEM – co wybrać?

Zarówno strategia SEO, jak i SEM są atrakcyjne dla właścicieli biznesów, którzy ruch użytkowników na stronie internetowej chcą przekładać na sprzedaż. Co wybrać? Odpowiednią decyzją wydaje się inwestycja w SEM – w końcu to strategia, składająca się już z SEO, a także płatnych reklam w wyszukiwarce. Pamiętaj jednak, że do pozyskiwania ruchu na te dwa sposoby jednocześnie potrzebujesz nieco większego budżetu. Jeżeli Twoje zasoby marketingowe na to nie pozwalają, zdecyduj się wyłącznie na pozycjonowanie.


Opublikowane 3 października 2022 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!