Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Sklep internetowy - jaką platformę wybrać?

Sklep internetowy - jaką platformę wybrać?

Branża e-commerce zyskuje w Polsce na popularności. Coraz większa ilość przedsiębiorców decyduje się na uruchomienie własnego sklepu internetowego. Systemów do zarządzania produktami, dostawami i sprzedażą jest bardzo dużo. Mają one swoje wady i zalety. Jednak to właśnie od tego wyboru zależy powodzenie całego projektu. Jak zatem wybrać właściwą platformę? Czym kierować się podczas pierwszych kroków w świecie e-commerce?


Kurs WooCommerce - sklep internetowy krok po kroku

Zbuduj profesjonalny sklep z WooCommerce i przenieś swój biznes do internetu. Zacznij sprzedawać online dowolne produkty fizyczne lub wirtualne. Dowiedz się więcej


wózek zakupowy z pieniędzmi

Jaką platformę wybrać na sklep on-line?

Wybór odpowiedniej platformy e-commerce to najważniejsza decyzja podczas wkraczania z biznesem w świat on-line. Na rynku dostępny jest cały wachlarz różnych rozwiązań, które różnią się funkcjonalnościami oraz przede wszystkim – ceną. Wyróżnia się cztery główne typy platform:

 • platformy SaaS ( Software as a Service) – najtańsze dostępne na rynku rozwiązanie. Gotowe oprogramowanie wynajmuje się od dostawcy i dopasowuje do własnych potrzeb przy pomocy szablonów. Opcja idealna dla biznesów początkujących w e-commerce. Sklep z podstawową grafiką jest gotowy do działania już w kilka dni. Po stronie sprzedawcy leży jedynie wprowadzenie produktów do systemu i przygotowanie regulaminu sprzedaży. Za kwestię hostingu, aktualizacji systemu i jego bezpieczeństwa odpowiada usługodawca. Platforma typu SaaS dedykowana jest osobom nieposiadającym własnego zaplecza technicznego.

  Wady: brak elastyczności i możliwości rozbudowy sklepu, a także dodatkowe opłaty za korzystanie z ponadprogramowych rozwiązań.

 • Open Source – to platformy, które instalowane są bezpłatnie na serwerze i posiadają szeroką ofertę dodatkowych funkcjonalności w postaci modułów. Dużym plusem tego typu sklepu jest możliwość dopasowania podstawowego wyglądu do własnych potrzeb. Możliwości rozwoju są w tym przypadku dużo większe. Twórcy platform open source odpowiadają zaś za regularne aktualizacje systemu, gwarantując tym samym ich bezpieczeństwo.

  Wady: brak wsparcia technicznego, co może oznaczać dodatkowe koszty w przypadku problemów z wdrożeniem platformy. Również samo utrzymanie sklepu wiąże się ze sporymi opłatami. Wynika to z konieczności dopasowania dodatkowych funkcjonalności. Nie jest to także platforma dla osób szukających innowacyjnych rozwiązań.

 • platformy oparte na licencji – będące najbardziej rozbudowanymi systemami sprzedażowymi, przeznaczonymi głównie dla dużych sklepów. Charakteryzują się ogromnymi możliwościami rozwoju i konfiguracji systemu oraz bezpieczeństwem danych.

  Wady: przygotowanie sklepu opartego na tego typu platformie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wiąże się także z kosztami rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych rocznie.

 • platformy dedykowane – tworzone na indywidualne zamówienie. Zapewniają unikatowy i innowacyjny system, którego nie ograniczają możliwości oprogramowania.

  Wady: uzależnienie od wykonawcy, gdyż próba zmiany developera może być bardzo problematyczna.


sklep e-commerce na urządzeniu mobilnym
Kurs E-commerce od podstaw - jak sprzedawać w internecie

Kurs E-commerce od podstaw - jak sprzedawać w internecie

Zobacz kurs Arrow
Kurs Prestashop 1.6 - tworzenie i zarządzanie sklepem

Kurs Prestashop 1.6 - tworzenie i zarządzanie sklepem

Zobacz kurs Arrow
Kurs Narzędzia marketingowe i automatyzacja w e-commerce

Kurs Narzędzia marketingowe i automatyzacja w e-commerce

Zobacz kurs Arrow
SHOPER50

Najpopularniejsze platformy na sklep on-line

Zdecydowana większość polskich sklepów internetowych korzysta z gotowych rozwiązań typu SaaS bądź Open Source. Największą popularnością cieszą się w Polsce następujące platformy:

 • Shoper – platforma, której obsługa nie wymaga znajomości oprogramowania. Posiada ponad 250 wbudowanych funkcji, gotowych do obsługi jednym kliknięciem.

  Z kodem rabatowym SHOPER50 założysz sklep internetowy za 199 zł / pierwszy rok. Oferta dotyczy Abonamentów: Diamentowego, Platynowego i Złotego. Kod rabatowy jest ważny do 5.12.2021 r. Jak skorzystać z kodu? Załóż sklep internetowy i wykorzystaj rabat podczas opłacania abonamentu.

 • Prestashop – działający na rynku e-commerce od 2007 roku. Oferuje wszystkie podstawowe możliwości optymalizacji sklepu pod SEO oraz bogaty zestaw funkcji dodatkowych do jego rozwoju.

 • WooCommerce – będący rozbudowaną wtyczką do WordPressa i posiadający wiele bezpłatnych modułów do rozbudowy sklepu, a także możliwość dopasowania pod SEO. Wymaga jednak szybkiego serwera w przypadku dużej ilości produktów.

 • Shopify – najbardziej dynamicznie rozwijająca się platforma. Jej zaletą jest przejrzystość i łatwość wdrożenia. Dostępnych jest również wiele aplikacji dedykowanych Shopify do dalszego rozwijania biznesu.

 • Magento – jedno z najdroższych rozwiązań. Doskonale radzi sobie z obsługą kilku sklepów, lokalizacji i walut. Rozbudowa sklepu wiąże się jednak z koniecznością dokupienia lepszego serwera.

statystyki sklepu internetowego

Przed wyborem odpowiedniej platformy dla swojego biznesu, warto zrobić analizę potrzeb i biznesplan swojego przedsięwzięcia. Inne rozwiązanie sprawdzi się dla marki początkującej, a inne dla firmy z budżetem, planującej szybką ekspansję w sieci. Dobrze mieć także świadomość, że na sklep internetowy nie składa się jedynie oprogramowanie umożliwiające sprzedaż produktów, ale także ich widoczność w wyszukiwarkach. Brak integracji dedykowanych wtyczek może znacznie utrudniać prace nad pozycjonowaniem sklepu internetowego.


Opublikowane 12 października 2021 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!