Strefa rozwoju osobistego i nowinek ze świata technologii & IT | blog strefakursów.pl
Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Sklep internetowy - zobacz jak zwiększyć swoją sprzedaż

Sklep internetowy - zobacz jak zwiększyć swoją sprzedaż

Prowadzisz sklep online, ale nie wiesz co zrobić, by go wypromować i sprawić, by klienci chętnie sięgali po zakupy właśnie w Twoim sklepie? Zarówno w Internecie jak i w sklepach stacjonarnych jest dostępnych tyle produktów, że ciężko sprowadzić uwagę kupującego właśnie na Twój produkt i sklep. Musisz zatem wyróżnić się wśród innych dostawców i zapewnić dobrą sprzedaż. Jak to zrobić?


Kurs E-commerce od podstaw - jak sprzedawać w internecie

Dowiedz się jak wejść ze swoim biznesem do internetu. Wykorzystaj potencjał e-commerce, by sprzedawać dowolne produkty i usługi już teraz! Dowiedz się więcej


Zadbaj o wygląd


responsive

Pierwszym aspektem na który powinno się zwrócić uwagę jest ogólny wygląd. Ciężko przewidzieć na jakim urządzeniu klient będzie przeglądać oferty sklepu. Warto więc upewnić się, że witryna jest w pełni responsywna i będzie się dobrze prezentować na każdym urządzeniu. Dobry wygląd zapewni także dodawanie zdjęć produktów wysokiej jakości, ponieważ właśnie na zdjęcia klienci najpierw koncentrują swoją uwagę. Jeśli tam gdzie powinno być zdjęcie będzie tylko zlepek pikseli szansa zakupu spadnie do zera. Ważne jest również dbanie o to, by strona miała nowoczesną szatę graficzną, wtedy klient od razu ma wrażenie, że sklep jest prowadzony profesjonalnie i można zaufać sprzedawcy. Równie ważną sprawą jest zapewnienie intuicyjnej nawigacji – podzielenie produktów na kategorie i możliwość ustawienia filtrowania, tak by klient szybko znalazł to, czego szuka.


Opis produktu/usługi


shop

Drugim aspektem jest tworzenie rzetelnego, treściwego i przyciągającego uwagę opisu produktu, oczywiście zawierającego zdjęcia (Pamiętaj, aby przed dodaniem zdjęć zadbać o ich odpowiednią wagę. Im mniejszy plik tym szybciej strona będzie się wczytywać). Warto napisać na początku jedno zdanie, które podkreśli wyjątkowość artykułu. Warto porównać produkt do konkurencyjnego i zaznaczyć jego przewagę. Jeśli chcesz, by akurat Twój produkt znalazł się na pierwszych miejscach wyszukiwarki, warto tworzyć teksty pozycjonujące stronę tzn. wzbogacone o dużą liczbę słów kluczowych związanych z konkretnym produktem.


Proces składania zamówienia


basket

Doskonałym pomysłem będzie również ułatwienie klientowi zamówienia produktu. Wiele osób porzuca swój koszyk w danym sklepie, ponieważ brakuje sposobu płatności, który im akurat odpowiada lub dlatego, że cena wysyłki jest zbyt duża. Dużym plusem przy realizacji zamówienia może okazać się możliwość zakupu bez konieczności rejestracji. Upewnij się także, że użytkownik będzie wpisywać tylko i wyłącznie dane potrzebne do wysłania produktu. Wielu potencjalnych klientów rezygnuje, w momencie kiedy musi podawać zbyt wiele informacji na swój temat, nie związanych z procesem realizacji zamówienia. Ważna jest także sama procedura zakupu. Postaraj się by miała ona jak najmniej etapów, by uniknąć porzucenia zakupów w Twoim sklepie. Zachęć klientów do wystawiania opinii - to one budują wiarygodność Twojej marki i produktu oraz stanowią podstawę przy wyborze sklepu, w którym będą realizowane zakupy.

Podstawy reklamy w Google Ads (AdWords)

Podstawy reklamy w Google Ads (AdWords)

Zobacz kurs Arrow
Kurs Narzędzia marketingowe i automatyzacja w e-commerce

Kurs Narzędzia marketingowe i automatyzacja w e-commerce

Zobacz kurs Arrow
Kurs SEO - jak skutecznie pozycjonować stronę

Kurs SEO - jak skutecznie pozycjonować stronę

Zobacz kurs Arrow

Social media marketing


Każdy z nas wie, że reklama jest dźwignią handlu. Ma to swoje pokrycie także w sprzedawaniu on-line. By zwiększyć swoją sprzedaż, musisz reklamować się na wszelkie możliwe sposoby począwszy na reklamach na własnej witrynie. Pomoże Ci w tym cross-selling i up-selling. Pierwszy termin określa sposób, w którym do danego produktu proponujesz artykuł, który jest z nim powiązany np. gdy ktoś kupuje komputer, sugerujemy mu zakup monitora. Up-selling natomiast polega na oferowaniu produktów nieco droższych od przeglądanego, ale z lepszymi parametrami. Oszczędzasz czas użytkownika i zwiększasz szansę na to, że kupi więcej niż jeden produkt. Na pomoc w reklamie przychodzą nam media społecznościowe. Promuj swój sklep i produkty na różnych platformach YouTube, Facebook, Instagram itp.


socialmedia

Zwiększenia sprzedaży w sklepie internetowym można dokonać na wiele sposobów. Zadbanie o jego wygląd i responsywność z pewnością sprawią, że użytkownicy z chęcią będą przeglądać witrynę. Rzetelny i treściwy opis produktu zachęci ich do sprzedaży, podobnie jak przejrzysty proces zakupu i różnorodność metod płatniczych. Ważne jest także zapewnienie wypromowania strony przez newslettery, email-marketing, pozycjonowanie czy kampanie reklamowe przez platformy Facebook czy Google AdWords.


Opublikowane 5 września 2018 r. w kategorii: Biznes i marketing


Kompleksowe szkolenie dla specjalisty e-commerce
Users icon 12944 uczestników
Watch icon 57 godzin
Video icon 423 wykładów

Zostań cenionym specjalistą w branży e-commerce. Poznaj i zastosuj w praktyce techniki, które zagwarantują wysoką sprzedaż. Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!