Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Social selling: jak wykorzystać media społecznościowe do generowania sprzedaży?

Social selling: jak wykorzystać media społecznościowe do generowania sprzedaży?

Media społecznościowe to platformy, z których każdego dnia korzystają miliony użytkowników na całym świecie. Jak je wykorzystać do generowania sprzedaży? Z pomocą przychodzi social selling.


Kurs Jak zdobywać klientów w social mediach

Naucz się wykorzystywać social media do zdobywania klientów. Dowiedz się, które serwisy społecznościowe będą najskuteczniejsze w Twojej branży i zwiększaj sprzedaż, dzięki social sellingowi. Dowiedz się więcej


Co to jest social selling i na czym polega?

Social selling to strategia wykorzystująca media społecznościowe do budowy relacji i interakcji z potencjalnymi klientami. Polega na aktywnym uczestnictwie w platformach takich jak LinkedIn, Twitter, Facebook, czy Instagram, aby budować zaufanie, dostarczać wartościowy content, nawiązywać kontakty biznesowe oraz skutecznie promować produkty lub usługi, prowadząc do generowania sprzedaży. To innowacyjny sposób komunikacji, gdzie sprzedawcy angażują się w dialog, poznają potrzeby klientów i oferują rozwiązania dostosowane do ich oczekiwań, zwiększając w ten sposób szanse na sukcesywny rozwój biznesu.

Istotną częścią social sellingu jest analiza danych oraz ciągłe dostosowywanie strategii w oparciu o feedback społeczności, a także zmieniające się trendy rynkowe. Warto stosować to rozwiązanie szczególnie w branżach opartych na relacjach z klientem, sprzedaży B2B (business-to-business) oraz w biznesach, gdzie zaufanie i personalizacja są kluczowe.

social media na smartfonie

Social selling – skuteczne techniki sprzedaży

Istnieje szereg technik social sellingowych, które mogą być wykorzystane w mediach społecznościowych do generowania zainteresowania, budowania zaangażowania i rozpoznawalności, a finalnie prowadzących do konwersji. Wybór poszczególnych rozwiązań uzależniony jest od rodzaju prowadzonego biznesu, grupy docelowej oraz stosowanej strategii marketingowej.

Skuteczne techniki sprzedaży w social sellingu to:

 • Budowanie zaangażowania poprzez storytelling – opowiadanie historii związanych z własnymi doświadczeniami to z jednej strony sposób na zwiększenie zainteresowania, a z drugiej metoda na przekonanie odbiorców do własnych poglądów.

 • Publiczna interakcja – odpowiadanie na komentarze i pytania, zachęcanie do dyskusji.

 • Używanie hashtagów – wykorzystywanie odpowiednich hashtagów związanych z branżą i tematem, co zwiększa widoczność postów i umożliwia dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów.

 • Kontynuacja relacji po zakupie – to bardzo ważne, aby po realizacji sprzedaży kontynuować interakcję z klientem, zapewniając wsparcie, co może przekładać się na lojalność i rekomendacje w przyszłości.

 • Organizacja webinarów i live streamów – umożliwiają prezentację produktów, udzielanie odpowiedzi na pytania i budują zaangażowanie grupy docelowej.

 • Wykorzystanie video marketingu – tworzenie atrakcyjnych materiałów wideo, które przyciągają uwagę i skutecznie komunikują przekaz dotyczący produktu lub usługi. Idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą organizować webinarów i live streamów, ponieważ preferują odpowiednio przygotowany i dopracowany przekaz.

 • Infografiki – prezentacja danych w ciekawy sposób zwiększa zaangażowanie i szanse na udostępnienie.

 • Cytowanie i wzmianki – odnoszenie się do innych publikacji popularnych osób lub marek może pozytywnie wpłynąć na zasięgi w mediach społecznościowych.

specjalista ds social media podczas pracy

Korzyści wynikające z social sellingu w mediach społecznościowych

Skutecznie i skrupulatnie realizowany social selling dostarcza korzyści na wielu płaszczyznach. To przede wszystkim:

 • Zwiększenie widoczności marki – aktywność na mediach społecznościowych pozwala dotrzeć do szerszego audytorium, co zwiększa rozpoznawalność marki.

 • Budowanie i utrzymywanie relacji z klientem – dzięki interakcjom w mediach społecznościowych można tworzyć trwałe relacje z klientami, co może prowadzić do lojalności i powtarzalnych zakupów.

 • Skuteczność w generowaniu sprzedaży – Social selling umożliwia dostarczanie spersonalizowanych ofert i rozwiązań, co zwiększa konwersje (sprzedaż).

 • Zwiększenie zaufania klienta – aktywność na mediach społecznościowych pozwala budować zaufanie poprzez dostarczanie wartościowego contentu i wsparcia klientom w rozwiązywaniu problemów.

 • Skalowalność – social selling można skutecznie skalować, co pozwala na dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów bez konieczności znacznego zwiększania zasobów. Osoba realizująca tę strategię prowadzi jeden profil (na różnych platformach), który obserwuje szeroka grupa odbiorców.

 • Kreowanie wizerunku eksperta – z pomocą social sellingu kreowanie wizerunku eksperta jest prostsze i skuteczniejsze. Gdy obserwujących będzie wielu, znacznie łatwiej przekazywać fachową wiedzę, o której mówi społeczność. Jest to korzyść bezpośrednio powiązana ze zwiększaniem widoczności marki.
Kurs Jak prowadzić komunikację w social media i zwiększać sprzedaż

Kurs Jak prowadzić komunikację w social media i zwiększać sprzedaż

Zobacz kurs Arrow
Kurs Marketing i sprzedaż na Instagramie

Kurs Marketing i sprzedaż na Instagramie

Zobacz kurs Arrow
Kurs Marketing i sprzedaż na Facebooku

Kurs Marketing i sprzedaż na Facebooku

Zobacz kurs Arrow

Wykorzystanie mediów społecznościowych w social sellingu

Media społecznościowe odgrywają kluczową rolę w budowaniu relacji z klientami, promocji produktów oraz generowaniu konwersji. Social selling, czyli wykorzystanie tych platform do celów sprzedażowych, staje się coraz popularniejsze, a przy tym skuteczne.

LinkedIn – wiodąca platforma biznesowa

LinkedIn to niekwestionowany lider w dziedzinie social sellingu, szczególnie w kontekście relacji biznesowych i sprzedaży B2B. Jest to miejsce, gdzie profesjonaliści z różnych branż spotykają się, wymieniają informacje oraz nawiązują relacje zawodowe.

Dla skutecznego social sellingu na LinkedIn istotne jest stworzenie kompleksowego profilu, aktywność w dedykowanych grupach tematycznych, publikowanie wartościowych treści oraz korzystanie z narzędzi takich jak LinkedIn Sales Navigator (służy do efektywniejszego wyszukiwania i porządkowania kontaktów).

research w pracy social media managera

Facebook i Instagram – największe grono użytkowników

Facebook i Instagram – choć nie są platformami stricte biznesowymi – kumulują największą bazę użytkowników. Dynamiczny rozwój narzędzi biznesowych na tych platformach umożliwia precyzyjne targetowanie reklam, co przekłada się na skuteczność promocji produktów i usług.

Istotne jest również budowanie społeczności wokół marki poprzez angażujące treści i odpowiednie zarządzanie komunikatem. Do narzędzi, które warto wykorzystać w ramach social sellingu na Facebooku i Instagramie należą: Buffer, AdEspresso oraz Tint.

X.com (Twitter) – social selling w krótkich komunikatach

Platforma x.com (kiedyś Twitter) mimo ograniczonej liczby publikowanych znaków w każdym poście, ma swoje miejsce w strategii social sellingu. Szybki przepływ informacji i możliwość sprawnego dotarcia do dużej liczby odbiorców stanowią atuty tej platformy.

Jeżeli chcesz budować zasięgi i konwersję przy pomocy platformy x.com, pamiętaj o odpowiednim wsparciu swoich działań poprzez narzędzia takie jak: SocialPilot, Keyhole oraz Hashtagify.

specjalista ds. social media podczas pracy

Social selling w mediach społecznościowych – podsumowanie

Social selling w mediach społecznościowych stanowi skuteczną strategię sprzedaży opartą na budowaniu relacji, zaangażowaniu i dostarczaniu wartości potencjalnym klientom. Wykorzystując personalizację treści, aktywną interakcję oraz mądrze zaplanowane kampanie możesz kształtować postrzeganie marki, wzmacniać zaufanie i generować sprzedaż.


Opublikowane 26 lutego 2024 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!