Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Szkolenia e-learningowe vs stacjonarne - wady i zalety

Szkolenia e-learningowe vs stacjonarne - wady i zalety

System pracy zdalnej przyzwyczaił wielu z nas, że w domu można zdziałać naprawdę dużo. Z własnego “M” można pracować, można zasięgnąć porady medycznej, a można też się kształcić. Szkolenia e-learningowe stały się więc niezwykle popularne, wypierając tradycyjną formę kursów stacjonarnych. Dlaczego tak się stało? Czy za powodzeniem zdalnej nauki stoi tylko wygoda? Zbadajmy to! Szkolenia e-learningowe vs stacjonarne - wady i zalety.


Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © Team


jaką formę szkoleń wybrać - e-learning vs szkolenia stacjonarne

Koszty szkoleń

Zacznijmy nasze porównanie od kosztów, które często są czynnikiem decydującym w wyborze formy szkolenia. W przypadku e-learningu są one niższe, co można wytłumaczyć w następujący sposób:

  • Kursy online nie wymagają organizacji i wynajmu sali szkoleniowej wraz z niezbędną infrastrukturą.
  • Cena kursu spada, ponieważ nie rozkłada się na kilkunastu lecz na kilka tysięcy uczestników (lub więcej).
  • Trener nie musi tracić środków na dojazd i zakwaterowanie - koszty te nie obowiązują również chętnych uczestników.

O jakich różnicach w cenie mowa? To oczywiście zależy od stopnia zaawansowania, branży i tematyki kursu. Można jednak przyjąć, że średni koszt szkolenia na platformie e learningowej nie przekracza z reguły 150 - 200 zł brutto. W przypadku szkoleń stacjonarnych tak niskie opłaty nie są możliwe. Tutaj koszty zaczynają się od 400 - 500 zł, a sięgają nawet 1500 - 2000 zł za jeden jednodniowy kurs.

Różnicę w nakładzie finansowym odczuwają zwłaszcza firmy, które inwestują środki w podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników. Pracodawca pokrywa bowiem nie tylko honorarium trenera, ale też wszelkie koszty dodatkowe - dojazd, zakwaterowanie i dieta.

E-learning pozwala zaoszczędzić pieniądze

Czas i formalności

Realizacja szkolenia w formie zdalnej pozwala zaoszczędzić ogromne zasoby czasu. Dzieje się tak tym bardziej, że coraz więcej firm zdecydowało się na zatrudnianie w trybie home office - co za tym idzie, pracownicy są rozsiani po całym kraju. Organizacja szkolenia stacjonarnego pochłania o wiele więcej czasu niż e-learning, ponieważ:

  • Pracownikom często należy pomóc w organizacji środka transportu, zarezerwować nocleg.
  • Uczestnicy są zmuszeni dojechać w jedno miejsce, niezależnie, w jakiej lokalizacji mieszkają.
  • Po zakończeniu szkolenia konieczne jest rozliczenie wydatków związanych z wyjazdem.

Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © Team


W taki proces zaangażowany jest uczestnik szkolenia, jego przełożony oraz dział kadr i księgowości. Czasami potrzeba dodatkowych akceptacji, zgód i podpisów osób na stanowiskach wyższych szczeblem. Ponadto, mniej wprawieni pracownicy popełniają błędy w formularzach i zadają więcej pytań odnośnie formalności. Tym sposobem wiele osób traci wiele czasu zupełnie niepotrzebnie.

Mężczyzna siedzący przy komputerze

Elastyczność i wygoda

Dla niektórych kursantów nauka z dowolnego miejsca i o dowolnej porze to wartość dodatkowa, zwyczajna wygoda. Pomyślmy jednak o tych osobach, których praca wymaga mobilności: przedstawiciele handlowi, managerowie, serwisanci. W ich przypadku e-learning to wręcz zbawienie, ponieważ nie powoduje dezorganizacji w harmonogramie całego tygodnia. Nadal mogą wykonać pilne zadania, udać się do dowolnego miasta, a jednocześnie w dogodnym momencie realizować program kursu. Szkolenie stacjonarne nie daje takiego komfortu. Należy się stawić w określonym miejscu, o określonej porze, niezależnie od sytuacji.

Praktyczne wskazówki i tempo nauczania

Wraz ze wzrostem tempa rozwoju technologii, lawinowo przybywa nowych systemów, programów i aplikacji, z których korzystamy w pracy. Także każda zmiana pracodawcy wymaga opanowania nowych narzędzi, po czym i te się zmieniają w różnych okolicznościach. Jak się tego wszystkiego nauczyć? E-learning jest doskonałym sposobem.

Po pierwsze, ucząc się online, można zatrzymywać materiał dowolną liczbę razy, aby sporządzić notatki. Można też wracać do wybranych fragmentów, aby sobie utrwalić wiedzę lub przypomnieć informacje.

Po drugie, trener może bardzo szczegółowo omówić funkcjonalności programu i krok po kroku przeprowadzić uczestników kursu przez proces konfiguracji i obsługi. Po trzecie, na monitorze świetnie widać interfejs wraz z każdym przyciskiem i wyskakującym komunikatem. Naśladowanie osoby prowadzącej szkolenie nie przysparza zatem najmniejszych trudności.

Jak to wygląda na szkoleniach stacjonarnych? Przede wszystkim, potrzebny sprzęt musisz przynieść ze sobą. Sporo czasu traci się na przygotowanie do zajęć - podłączenie wszystkich do sieci, ustawienia projektora, itp. Szkoleniowiec nie może też dopasować tempa prezentacji do każdego, a więc część grupy gubi się w poleceniach, popełnia przez to błędy i prosi o powtórzenie.

e-learning - nauka ze szkoleń online

Różnorodność szkoleń

Również pod tym względem e-learning wypada nieporównywalnie korzystniej. Dzięki szkoleniom online można nauczyć się niemal wszystkiego - bez szczególnego wysiłku włożonego w poszukiwania i bez potrzeby oczekiwania na wyznaczony termin zajęć. Tylko od uczestnika zależy tu, jak wiele i w jakim czasie zdoła się nauczyć.

Interakcja i integracja

To już ostatni punkt, który zazwyczaj przywołuje się jako słabą stronę e-learningu. Szkolenia stacjonarne dodają szarej, pracowniczej rutynie kolorów. Są okazją do poznania nowych osób i spotkania współpracowników z drugiego końca kraju. Dają możliwość prowadzenia dialogu oraz zadawania tylu pytań, ile uznamy za potrzebne.


Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © Team


Pomyślmy jednak chwilkę. Czy webinary, czaty i wymiana korespondencji e-mail nie wystarczą, aby zadać indywidualne pytanie? Co więcej, można je zadać w dowolnym momencie, kiedy tylko pojawi się jakaś wątpliwość, a nie w króciutkim bloku 10 - 15 minut na zakończenie szkolenia. Pamiętajmy też, że wiele osób czuje się niekomfortowo w grupie nieznajomych i w takich okolicznościach ewentualnego pytania nigdy nie zada w obawie przed kompromitacją.

Funkcje integracyjne z kolei najlepiej jest pozostawić spotkaniom, które mają temu służyć.

e-learning a integracja uczestników szkoleń

Szkolenia e-learningowe vs stacjonarne. Podsumowanie

Nie tylko wygoda stoi za faktem, że e-learning bije rekordy popularności na całym świecie. Jest wiele powodów, dla jakich zarówno kursanci, jak i pracodawcy, wybierają właśnie tę formę podnoszenia kwalifikacji.


Opublikowane 28 września 2022 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!