Szybka nauka języków obcych - 7 sprawdzonych sposobów
Potrzeba nauki języków obcych nie podlega dyskusji. Znajomość języków stwarza lepsze perspektywy zawodowe, ułatwia podróżowanie, umożliwia korzystanie z zagranicznych źródeł informacji, pozwala na poznawanie ludzi z całego świata. Czas i praca włożone w naukę języka dziś będą procentować przez całe życie. Sęk w tym, że tego cennego czasu wszyscy mamy coraz mniej i coraz bardziej potrzebujemy sprawdzonych i skutecznych sposobów na szybką naukę języka obcego. Sprawdź poniższe propozycje, przetestuj i wybierz swój ulubiony sposób szybkiej nauki języka.
Kurs Angielski dla początkujących - poziom A1
Opanuj podstawy języka angielskiego dzięki praktycznym ćwiczeniom online. Poznaj najczęściej używane zwroty, słownictwo oraz gramatykę i zacznij swobodnie komunikować się po angielsku na poziomie A1. Dowiedz się więcej
Jaki sposób na szybką naukę języka obcego wybrać?
Każdy z nas przyswaja wiedzę w inny sposób, dlatego też każdy powinien dobrać metodę nauki do swoich preferencji. To, co nas łączy, to przynależność do jednej z trzech grup pod względem stylu uczenia się - czyli czynności i procesów myślowych, które sprzyjają dobrym wynikom w nauce. Na pewno więc jesteś:
- wzrokowcem - uczysz się szybciej, kiedy czytasz, pracujesz z tekstem lub obrazami.
- słuchowcem - łatwiej przyswajasz wiedzę, kiedy słuchasz i mówisz.
- kinestetykiem - potrzebujesz ruchu, działania, kreatywnych zadań i ćwiczeń.
Jeśli więc masz nienajlepsze doświadczenia z nauką języka obcego, prawdopodobnie wybrana przez Ciebie technika nie była dobrana prawidłowo. Poniżej znajdziesz kilka przykładów nietypowych, ciekawych metod, wśród których znajdziesz coś dla siebie niezależnie od tego, jaki typ reprezentujesz.
#1: Total immersion - całkowite zanurzenie
To jedna z metod, które na całym świecie uznawane są za najskuteczniejsze w nauce języków obcych. Istotą tej techniki jest jak najszczelniejsze otoczenie się poznawanym językiem tak, by być utrzymywać z nim stały kontakt w różnych formach. Jak możesz to zrobić:
- Słuchaj radia w obcym języku - niech będzie włączone w tle i towarzyszy Ci w codziennych czynnościach.
- Oglądaj filmy i seriale w obcym języku z obcojęzycznymi napisami.
- Ustaw język obcy w telefonie i komputerze.
- Poszukaj przyjaciół online, z którymi będziesz ćwiczyć konwersacje.
- Poszukaj obcojęzycznej prasy o interesującej Cię tematyce.
#2: Ucz się wyrażeń, nie słówek
Wkuwanie słówek i sztywnych zasad gramatyki nie jest najlepszą drogą do nauczenia się języka. Trudno jest zapamiętać wszystkie możliwe formy koniugacji lub deklinacji tak, by poprawnie zastosować je w praktyce. Pojedyncze słowa zyskują również odmienne znaczenie zależnie od kontekstu całego zdania. Skuteczniej i szybciej opanujesz język obcy w stopniu co najmniej komunikatywnym, gdy zaczniesz uczyć się całych wyrażeń, a nie pojedynczych słówek. Skuteczność ta jeszcze bardziej wzrośnie, jeśli materiały dydaktyczne przygotujesz samodzielnie - najprostsze w wykonaniu będą fiszki i nagrania audio.
#3: Shadowing - czyli naśladowanie
Technika ta polega na powtarzaniu cudzych wypowiedzi. Świetnie się sprawdza zarówno w ćwiczeniach w grupie, indywidualnych konwersacjach z native speakerem lub podczas oglądania ulubionego serialu. Co w ten sposób zyskasz? Zrozumiesz i opanujesz intonację, poćwiczysz akcent, zaczniesz zapamiętywać charakterystyczne schematy, a nie pojedyncze słówka.
#4: Inkorporacja - czyli opowiadanie
Opowiadanie, lecz w szczególny sposób. Tworzysz historię na dowolny temat w swoim języku ojczystym, wplatając w nią jedno obcojęzyczne słówko, którego chcesz się nauczyć. Zapamiętujesz w ten sposób kontekst i zaczynasz kojarzyć dany wyraz z tworzoną historią.
#5: 5 senses - zaangażuj zmysły
5 senses, czyli 5 zmysłów, które aktywnie biorą udział w budowaniu skojarzeń. Zdaniem badaczy jest to niezwykle skuteczna droga do zapamiętywania nowych słówek, z której korzystać mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. Stosowanie jej polega na obudowaniu nowego słówka unikalnymi skojarzeniami, przy czym muszą one oddziaływać na zmysły i emocje - przywoływać kolory, smaki, zapachy, temperaturę, itd.
#6: Gestykulacja
Jakkolwiek zaskakująco może to brzmieć, gestykulacja poprawia zdolności zapamiętywania i jest to potwierdzony naukowo fakt. Zaznaczyć jednak trzeba, że wykonywane gesty muszą w jakiś sposób być powiązane ze znaczeniem zapamiętywanych słówek lub wyrażeń, a te z kolei najlepiej jest wypowiadać na głos. Możesz tę metodę wykorzystać nie tylko do szybkiej nauki języka obcego, ale materiału z dowolnej dziedziny.
#7: Metoda wilka
Nietypowa, ciekawa metoda do wykorzystania w pracy grupowej. Jej założeniem jest nauka na cudzych błędach - dosłownie! Ćwiczenie wykonują cztery osoby, które w czasie 90 minut rozmawiają tylko i wyłącznie w języku obcym, poprawiając się nawzajem w przypadku popełnianych błędów. Każdy z uczniów powinien wypowiedzieć około 300 zdań, zaś skuteczność zapamiętywania nowych słówek i zwrotów szacuje się na 60%.
Jak w praktyce możesz wykorzystać zaprezentowane sposoby na szybką naukę języka obcego? Bez wątpienia, najwięcej zyskasz, stosując kilka różnych metod i działając konsekwentnie. Opanowanie języka w jeden weekend, a nawet w jedną noc, brzmi niezwykle kusząco, ale jest równie prawdopodobne, co spotkanie jednorożca.
Opublikowane 9 czerwca 2022 r. w kategorii: Rozwój osobisty
ŚCIEŻKA KARIERY
Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej