Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Testy przeglądarkowe - dlaczego warto je wykonywać?

Testy przeglądarkowe - dlaczego warto je wykonywać?

Strona internetowa, którą właśnie przygotowaliśmy, może doskonale prezentować się w naszej przeglądarce. Czy jednak mamy pewność, że taki sam efekt otrzymamy w innych przeglądarkach? Warto przeprowadzić odpowiednie testy i to sprawdzić.


Na świecie używana jest ogromna ilość różnych przeglądarek internetowych, chociaż tak naprawdę najpopularniejszych jest tylko kilka. Od pewnego czasu do czołówki należą Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera, Safari i Edge. Do tego dochodzą jeszcze przeglądarki na urządzeniach mobilnych. Warto sprawdzić, jak w tych wszystkich programach wyświetlana jest nasza strona www.


Jak przyspieszać i optymalizować strony

Jak osiągnąć wysoką pozycję w Google dzięki doskonałej optymalizacji strony Dowiedz się więcej


Testy przeglądarkowe – czym są i jak je wykonać?


Zanim opublikujemy naszą witrynę internetową, powinniśmy wykonać tzw. testy przeglądarkowe. Jest to konieczny krok, który pozwoli sprawdzić, czy we wszystkich przeglądarkach określona strona www wyświetla się w identyczny sposób. To jeden z podstawowych testów, jaki powinien wykonać web developer lub każdy, kto przygotował witrynę internetową i zamierza ją opublikować. Dzięki testowaniu będziemy mogli wprowadzić odpowiednie zmiany i zapewnić poprawne działanie naszej strony www na różnych platformach. Wielu twórców serwisów internetowych nie przepada za tym etapem tworzenia stron, ale jest on konieczny. Dopiero po przeprowadzeniu testów możemy być pewni, że wszystko działa w odpowiedni sposób i żadne elementy „nie rozjeżdżają się”.


Testy przeglądarkowe

Testy przeglądarkowe można przeprowadzić tak naprawdę na dwa sposoby. Pierwszy z nich nie należy do najłatwiejszych i najszybszych. Należy zainstalować w komputerze wszystkie najpopularniejsze przeglądarki, a potem po kolei otwierać w nich naszą stronę www. Potem warto również przejrzeć nasz serwis internetowy na różnych urządzeniach mobilnych, korzystając z ich przeglądarek. Nie brzmi to dobrze, prawda? Taki sposób przeprowadzania testów przeglądarkowych może być rzeczywiście bardzo mozolny, długotrwały i kłopotliwy. Na szczęście można łatwo rozwiązać ten problem, korzystając z drugiego sposobu testowania.


Printscreeny i emulatory


Dla uniknięcia żmudnych czynności związanych z instalowaniem wielu przeglądarek i z ręcznym testowaniem za ich pomocą naszej strony www, stworzono w internecie serwisy, które wspomagają web designerów w testach przeglądarkowych. Dzięki nim, za pomocą kilku kliknięć, można błyskawicznie sprawdzić, jak prezentuje się nasza witryna internetowa nie tylko w różnych przeglądarkach, ale nawet w różnych urządzeniach. Najczęściej stosowane są dwa rozwiązania: albo określona platforma jest emulowana, albo wykonywane są printscreen’y wygenerowane dla danej przeglądarki i urządzenia mobilnego. Oto przykłady kilku serwisów wspomagających wykonywanie testów przeglądarkowych:


BrowserStack – bardzo szybkie narzędzie online, które w kilka minut potrafi wygenerować podgląd na bardzo wielu przeglądarkach, systemach, smartfonach, tabletach, a nawet na czytnikach. Wystarczy wybrać przeglądarki, które nas interesują, wprowadzić adres URL i wcisnąć przycisk generowania podglądu.


browserstack-logo-600x315

BrowserShots – podobne działanie do powyższego serwisu. Niestety, zdecydowanie wolniejsze narzędzie niż BrowserStack, a do tego nie ma możliwości przetestowania strony na urządzeniach mobilnych.browsershots-800x400


Browserlink – bardzo ciekawe podejście do testowania i nieco odmienne od konkurencji. Najpierw wybieramy system operacyjny, a potem przeglądarkę, jaka nas interesuje. Zamiast podglądu, otrzymujemy możliwość testowania naszej strony „na żywo”, jakbyśmy otworzyli ją naprawdę w określonej przeglądarce. Nie trzeba jednak nic instalować.

Warsztaty tworzenia stron - nowe podejście

Warsztaty tworzenia stron - nowe podejście

Zobacz kurs Arrow
Warsztaty tworzenia stron - Socido

Warsztaty tworzenia stron - Socido

Zobacz kurs Arrow
Warsztaty tworzenia stron - Taskomania

Warsztaty tworzenia stron - Taskomania

Zobacz kurs Arrow

Testy przeglądarkowe nie są skomplikowaną czynnością, a pozwalają skutecznie wyłapać niedociągnięcia naszej strony internetowej. Dzięki nim zidentyfikujemy problemy i upewnimy się, że nasz serwis będzie poprawnie wyświetlany na różnych platformach, co może także wpłynąć na jego popularność.


Sprawdź również jak osiągnąć wysoką pozycję w Google dzięki doskonałej optymalizacji strony.


web


Opublikowane 2 listopada 2016 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!