Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Wellbeing w pracy - jak zadbać o pracownika?

Wellbeing w pracy - jak zadbać o pracownika?

Syndrom niedzielnego popołudnia to zjawisko, które dotyka ponad 65% pracowników. Polega na doświadczaniu uczucia stresu i niechęci w związku z koniecznością pójścia do pracy w poniedziałek. Dlaczego tak się dzieje i czy można w ogóle zmienić tą smutną statystykę? Okazuje się, że jak najbardziej. Wellbeing, czyli dobre samopoczucie to pojęcie, z którym coraz częściej możemy się spotkać właśnie w kontekście pracy.


Kurs Skuteczny menedżer - kluczowe kompetencje

Opanuj kluczowe kompetencje menedżerskie i dowiedz się jak skutecznie zarządzać zespołem i motywować pracowników. Dowiedz się więcej


Dobra kondycja psycho-fizyczna pracowników ma ogromny wpływ nie tylko na nich samych, ale również na firmę, w której są zatrudnieni. Nie da się ukryć, że większość ludzi znaczną część swojego dnia spędza w pracy. Odpowiednie samopoczucie członków zespołu przekłada się na wydajność i efektywność wykonywanych przez nich obowiązków. To także poprawa jakości komunikacji i atmosfery w firmie.

Jak to wygląda w praktyce i czym dokładnie jest wellbeing w obszarze zawodowym? Najprościej rzecz ujmując jest to holistyczne podejście do potrzeb pracownika, ustawienie w centrum zainteresowań dbałości o jego dobre samopoczucie. Podstawą wellbeingu w przedsiębiorstwie jest zbudowanie zdrowej kultury organizacyjnej, tak by w sposób systemowy móc dbać o dobrostan ludzi oraz przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu.

wellbeing pracownika w pracy zdalnej

Pasja, spełnienie, poczucie celu

Przejdźmy zatem do szczegółów. Jakie działania podejmują świadome firmy i co sprawia, że pracownicy dobrze się czują w danym miejscu? Bez wątpienia satysfakcjonujące wynagrodzenie i stabilizacja finansowa to podstawowe kryterium warunkujące zadowolenie z pracy. Niestety dobra pensja na dłuższą metę nie wystarczy, by mówić o wellbeingu. Ludzie szukają w miejscu pracy czegoś więcej. Wartość, sens, zrozumienie, spełnienie i poczucie pasji to aspekty, które nie zawsze idą w parze z pieniędzmi.

Dlatego też coraz więcej firm wychodzi naprzeciw różnorodnym potrzebom pracowników. Wspierają ich pasje, talenty, inicjują ciekawe programy czy wolontariaty, dbają o zdrową atmosferę, sprzyjającą budowaniu relacji, pamiętają o work-life balance. Nie od dziś wiadomo, że wydajny i zadowolony pracownik, to przede wszystkim wypoczęty pracownik. Zrozumienie, że praca nie jest nadrzędnym celem w życiu człowieka i w racjonalnym systemie ludzie pracują po to, żeby żyć, a nie żyją po to, aby pracować, ułatwia dostrzeganie priorytetów i tworzenie przyjaznego środowiska zawodowego.

Zdrowie to podstawa

Kolejny aspekt, do którego firmy przywiązują wagę to zdrowie. Popularne hasło „W zdrowym ciele - zdrowy duch” jest w 100% prawdziwe, gdyż wszelkie dolegliwości powodują spadek nastroju, motywacji i efektywności. Niestety praca przy biurku, w otoczeniu sprzętów elektronicznych przez 8 godzin dziennie, nie sprzyja zdrowiu i kondycji. Świadomi tego pracodawcy coraz częściej zapewniają swojemu zespołowi balans także w tej kwestii. Słynne „owocowe środy” to jedynie namiastka możliwości. Sesje jogi, masaże, treningi relaksacyjne, pokoje rozrywkowe, w których podczas przerwy można zagrać w gry, to tylko zyskujące na popularności przykłady stosowane w wielu firmach.

zadowolony pracownik

Skąd czerpać inspiracje?

Żeby skutecznie zaplanować, a następnie wdrożyć benefity i działania w sferze wellbeingu warto zacząć od przeprowadzenia analizy potrzeb zatrudnionych osób. Możliwości jest przecież cała masa, jednak nie wszystkie opcje będą uniwersalne i równie atrakcyjne dla wszystkich. Ważne jest tutaj dostrzeżenie różnorodności pracowników. Wynikają one z wieku, doświadczenia, zainteresowań, czy aktualnej sytuacji życiowej. Warunkują potrzeby i oczekiwania, ale też czynniki stresogenne, styl pracy i motywację.

Kurs Jak skutecznie motywować i budować zaangażowanie pracowników

Kurs Jak skutecznie motywować i budować zaangażowanie pracowników

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Zobacz kurs Arrow
Umiejętności miękkie w pracy zdalnej - budowanie relacji i organizacja pracy

Umiejętności miękkie w pracy zdalnej - budowanie relacji i organizacja pracy

Zobacz kurs Arrow

Do najczęściej stosowanych programów wellbeingwych zalicza się:

  • Ergonomię miejsca pracy – masaże, gimnastykę, strefy relaksu i sportu
  • Konsultacje z trenerem i dietetykiem, pomiar masy ciała, ułożenie zbilansowanej diety
  • Dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i psychologicznej
  • Dostarczanie świeżych warzyw i owoców, a czasem nawet pełnowartościowych posiłków
  • Program szkoleń i rozwoju dla pracowników, przejrzysta ścieżka kariery - sprawdź naszą ofertę szkoleń dla pracowników strefakursów.pl © Team.
  • Wyjazdy integracyjne, pikniki rodzinne, akcje rozrywkowe, wolontariaty
  • Elastyczny czas pracy, możliwość częściowej pracy zdalnej
  • Program powrotu do pracy po urodzeniu dziecka, przyjazne warunki dla młodych rodziców
  • Szacunek dla work-life balance
  • Brak dresscodu

sposoby na dbanie o pracowników

Przykładów można wymieniać wiele. Celem jest otoczenie troską pracowników, co zaowocuje wzrostem ich efektywności i motywacji. Kiedy ludzie czują się związani z miejscem pracy, wzrasta ich poziom zadowolenia i poczucie wartości, a obniża się poziom stresu i rotacji. Jak widać zależność ta jest wiążąca, bowiem najcenniejszym kapitałem każdego przedsiębiorstwa są ludzie, a korzyść pracownika staje się równocześnie wymierną wartością dla pracodawcy.


Opublikowane 13 kwietnia 2022 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!