Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Wordpress vs Joomla vs Drupal - który CMS wybrać?

Wordpress vs Joomla vs Drupal - który CMS wybrać?

Chcąc stworzyć własną stronę internetową mamy do wyboru dwie możliwości: stworzyć stronę od podstaw przy użyciu takich technologii jak HTML, CSS czy PHP; lub skorzystać z gotowych systemów zarządzania treścią. System zarządzania treścią lub inaczej CMS (ang. Content Management System) to oprogramowanie stworzone z myślą o jak najprostszym zarządzaniu stronami internetowymi. Zamiast tworzyć witrynę przy pomocy skomplikowanych języków programowania, wystarczy skorzystać z gotowych frameworków. W praktyce oznacza to, że dzięki prostemu w obsłudze interfejsowi nawet użytkownik, który nie posiada zaawansowanej wiedzy informatycznej może z łatwością edytować, dodawać, publikować, archiwizować i usuwać treści na swojej stronie.


Kurs WordPress - tworzenie stron od podstaw

Stwórz samodzielnie nowoczesną stronę z WordPress i naucz się nią zarządzać. Dowiedz się jak wykorzystać najlepsze wtyczki, instalować motywy i wdrożyć stronę na serwer. Dowiedz się więcej


Stając przed wyborem odpowiedniego systemu zarządzania treścią należy pamiętać o wielu aspektach, z których najważniejszym jest przeznaczenie tworzonej strony. Wybór CMS-ów jest ogromny, jednak na tle swojej konkurencji zdecydowanie wyróżniają się trzy skrypty: WordPress, Joomla i Drupal. Poza tym, że wszystkie objęte są darmową licencją, łączy je również otwartość systemowa, dzięki czemu ciągle są rozwijane oraz dostosowywane do nowych rozwiązań i trendów.


wordpress_blog3

WordPress zaczynał jako platforma z przeznaczeniem dla blogerów. W szybkim czasie zyskał jednak duże grono zwolenników i przeobraził się w coś więcej. Zaletą tego systemu zarządzania treścią jest zdecydowanie prostota obsługi np. aby opublikować tekst stworzony w programie Microsoft Word wystarczy go skopiować i wkleić w odpowiednie okno systemu. Ponadto interfejs systemu jest bardzo intuicyjny dzięki czemu początkujący webmasterzy nie mają problemów z opanowaniem podstawowych funkcjonalności. Niewątpliwą zaletą WordPressa jest również dostępność ogromnej liczby pluginów i widgetów pozwalających na rozbudowę funkcjonalności strony. Dodatkowo, w Internecie aż roi się od darmowych i płatnych szablonów, dzięki którym wygląd tworzonej witryny można zmienić zaledwie kilkoma kliknięciami myszki bez potrzeby ingerowania w kod. Oczywiście, osoby zaznajomione z językami programowania mogą same próbować swoich sił w konfigurowaniu WordPressa, ponieważ udostępnia on także widok witryny od strony kodu.


Niemniej jednak, prawdopodobnie jako największą wadę tego systemu można wymienić fakt, że ciężko stworzyć na nim zaawansowane witryny biznesowe i komercyjne. Bardziej zaawansowani użytkownicy zmuszeni są do instalowania wielu dodatków, a poważniejsze modyfikacje wymagają przynajmniej podstawowej wiedzy na temat programowania w HTML, CSS i PHP. Pomimo faktu, że WordPress pozwala na tworzenie ciekawych i dość rozbudowanych witryn, ciągle za sprawą ograniczonej funkcjonalności, najczęściej stosowany jest jako system do tworzenia blogów i stron zrzeszających stosunkowo niewielką liczbę użytkowników.


Joomla

Joomla to kolejny najpopularniejszy obecnie CMS. Podobnie jak WordPress to również system oparty na licencji opensource, jednak w porównianiu do WordPressa, Joomla jest bardziej rozbudowana i już nie tak chętnie wybierana przez początkujących webmasterów. Jest to wynikiem bardziej zaawansowanego, a co za tym idzie mniej intuicyjnego interfejsu panelu administracyjnego, który na pierwszy rzut oka może przytłaczać ilością funkcji. Nie należy jednak ulegać złudzeniu, że Joomla jest bardzo ciężkim systemem do opanowania.


Wbrew powszechnej opinii praca w tym systemie nie powinna sprawić większych trudności osobom, które nigdy nie tworzyły stron za pomocą CMSa. Owszem, większa funkcjonalność niż ma to miejsce w WordPressie jest okupiona nieco trudniejszą obsługą, ale nie zmienia to faktu, że Joomla jest bardzo przyjaznym środowiskiem. Po opanowaniu podstaw duża funkcjonalność systemu staje się jego największą zaletą. Imponująca liczba dodatków dostępna w sklepie Joomla oraz duże wsparcie techniczne pod postacią poradników i for dyskusyjnych sprawiają, że zarządzanie systemem staje się łatwe i intuicyjne.


Drupal

Drupal to trzeci najpopularniejszy opensourcowy CMS. Jest to zaawansowane narzędzie dające ogromne możliwości zarządzania stroną. System ten nadaje się do tworzenia małych blogów jak i dużych stron internetowych. Co prawda jest najmniej intuicyjny i przyjazny w obsłudze, ale każdy komu zależy na niemal nieograniczonych możliwościach administracyjnych szybko doceni jego funkcjonalność. Decydując się na korzystanie z Drupala użytkownik otrzymuje stabilny system wyposażony w szereg przydatnych możliwości takich jak zaawansowane zarządzanie wyglądem, menu czy profilami użytkowników, implementowanie gotowych oraz tworzenie własnych modułów, a także wiele opcji związanych z tworzeniem for, kanałów RSS i blogów, dodawaniem statystyk, organizowaniem głosowań itp.


Drupal jest systemem, którego opanowanie zajmuje zdecydowanie najwięcej czasu, biorąc pod uwagę wszystkie trzy CMS-y. Sprawne korzystanie z jego możliwości wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy na temat programowania w PHP, HTML czy CSS. Dodatkowo, utrzymanie strony stworzonej przy użyciu Drupala jest o wiele bardziej kosztowne niż ma to miejsce w przypadku WordPressa czy Joomla. Duże możliwości systemu pociągają za sobą znacznie większe obciążenia dla serwera na którym postawiona jest strona, a co za tym idzie, koszty utrzymania serwera rosną.

Kurs WooCommerce - sklep internetowy krok po kroku

Kurs WooCommerce - sklep internetowy krok po kroku

Zobacz kurs Arrow
Kurs Tworzenie stron Joomla 2.5

Kurs Tworzenie stron Joomla 2.5

Zobacz kurs Arrow
Kurs WordPress dla zielonych - własna strona od podstaw

Kurs WordPress dla zielonych - własna strona od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Dokonując wyboru odpowiedniego CMSa należy wziąć pod uwagę przede wszystkim cel jaki chcemy osiągnąć. Przykładowo jeżeli naszym celem jest stworzenie rozbudowanej strony biznesowej to Drupal znacznie wychodzi tutaj przed konkurencję. Co prawda wymaga on większej wiedzy oraz funduszy przeznaczonych na utrzymanie strony, ale w zamian otrzymujemy długoterminowe rozwiązanie z najmniejszymi ograniczeniami. Jeśli natomiast chcemy w stosunkowo krótkim czasie stworzyć prywatną stronę lub witrynę dla małego przedsiębiorstwa to systemy typu Joomla oraz WordPress sprawdzą się najlepiej. Łatwość obsługi, dostępność materiałów pomocniczych i wsparcia technicznego, a także mnogość dodatków i rozszerzeń niewątpliwie są ich największymi zaletami.


DrupalJoomlaWordPress
Oficjalna stronawww.drupal.orgwww.joomla.orgwww.wordpress.org/
InformacjeDrupal to zaawansowane i bardzo rozbudowane narzędzie do tworzenia stron. Sprawna obsługa systemu wymaga znajomości programowania w HTML, CSS i PHP.Joomla łączy w sobie stosunkowo rozbudowaną funkcjonalność wraz z przyjaznym interfejsem i dużym wsparciem technicznym.WordPress zaczynał jako platforma do tworzenia blogów. Wraz z rozwojem dodatków takich jak templatki, pluginy czy widgety, zyskał on dużo większe zastosowanie i obecnie wykorzystywany jest do tworzenia zarówno prostych jak i bardziej zaawansowanych witryn internetowych.
Przykładowe stronyGreat American DaysStagecrushEnterprise Magazine
InstalacjaInstalacja systemu DrupalInstalacja systemu JoomlaInstalacja systemu WordPress
Przyjazność systemuDrupal jest zdecydowanie najbardziej wymagającym systemem CMS. Do administracji i sprawnego korzystania niezbędna jest znajomość języków programowania. W zamian Drupal oferuje możliwość tworzenia niezwykle zaawansowanych stron internetowych, których późniejsza rozbudowa jest niemal nieograniczona.Joomla to rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą funkcjonalności zbliżonej do Drupala i przyjazności obsługi porównywalnej z WordPressem. Instalacja nie należy do trudnych, a sam system, mnogość dodatków i wsparcie techniczne pozwalają na tworzenie rozbudowanych stron przy stosunkowo niewielkich nakładach pieniężnych.WordPress to najprostszy system, zarówno pod względem obsługi jak i funkcjonalności. Z obsługą systemu poradzi sobie niemal każdy, nawet osoby nie posiadające żadnego doświadczenia w tworzeniu stron. Znajomość np. języka HTML może jednak okazać się pomocna, gdyż WordPress udostępnia administrację od strony kodu. System polecany głównie do tworzenia blogów i prostych stron internetowych.
WykorzystanieJeżeli założeniem jest stworzenie rozbudowanej strony (np strony biznesowej) zrzeszającej dużą ilość użytkowników i nie obawiamy się mało przyjaznego interfejsu, wymaganej wiedzy i kosztów utrzymania strony, to Drupal jest najlepszym rozwiązaniem.Najlepiej sprawdza się przy budowaniu stron komercyjnych, portali społecznościowych czy witryny o większej funkcjonalności niż te tworzone w systemie WordPress, jednocześnie oferując łatwość zarządzania i dostępność rozszerzeń.Idealnie nadaje się do tworzenia prostych witryn informacyjnych czy blogów. Przyjazny interfejs oraz dostępność dodatków sprawiają, że tworzenie strony w WordPress jest stosunkowo łatwe i szybkie.


Opublikowane 18 listopada 2013 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!